Ručno pranje rublja odavno su zamenile veš mašine koje imaju veoma široku primenu u praksi. Skoro da nema domaćinstva koje ne poseduje istu u svom domu, a koja olakšava svakodnevno funkcionisanje i život.
Čiste stvari, garderoba, poseteljina i ostalo, omogućavaju lagodan život na koji je naviknut svaki pojedinac koji živi u savremenom dobu.
Kako svetsko, tako i naše tržište preplavili su mnogobrojni modeli koji se mogu mnogo ili malo razlikovati u onome što mogu da ponude, svom dizjanu i dimenzijama.
Međutim, ono što im je zajedničko odnosi se na glavnu svrhu odnosno namenu koja je kod svih ista. A kako pravilno oprati stvari u veš mašini pročitajte u nastavku.
Koliko deterdženta i omekšivača je dovoljno?
Večito pitanje koje ljudi postavljaju pri korišćenju veš mašine odnosi se na to koliko je dovoljno praška odnosno tečnog deterdženta i omekšivača. I jedan i drugi ekstrem, premalo ili previše, mogu imati neke svoje loše strane.
Višak deterdženta sa jedne strane može izazvati previše pene koja se kasnije ne može dobro isprati i ostaje na garderobi. Takođe ova greška može dovesti i do začepljenja posude koja za posledicu ima neugodan miris. Manjak praška može dovesti do nedovoljno oprane garderobe i potrebe za dodatnim pranjem rublja.
Ako stavite više od preporučene doze omekšivača po pranju rizikujete da odeća ne bude dobro isprana. A manjak – da ona ne dobije na mekoći i mirisu.
U oba slučaja korišćenje merne posude je najbolje rešenje. A svaki deterdžent i omekšivač na svojim deklaracijama imaju navedenu i preporučenu dozu te je važno rukovoditi se time.
U zadnje vreme pojavili su se razni saveti na društvenim mrežama od kojih smo izdvojili samo jedan, a koji se odnosi na sipanje praška direkno u bubanj veš mašine, tvrdeći da sipanje u namenjeni deo može čak u nekim situacijama i naškoditi.
Odabir programa pranja je važan
Najnoviji modeli veš mašina omogućavaju tzv. brza pranja koja se kreću u rasponu od 15 do 30 minuta i mogu biti namenjeni za bilo koju vrstu materijala i boje. Obično je reč o manjem broju obrtaja i pranju na nižim temperaturama.
Iako je ovo jednostavan način za one stvari koje nisu toliko prljave ili flekave i odlično je brzo rešenje, stručnjaci kažu da ga ne treba često koristiti. Takođe, oni napominju da je on isključivo namenjen za lakše tkanine.
Donje rublje i peškire radi dezinfekcije i boljeg efekata potreba je prati na 90 ili 60 stepeni i to pravilo važi oduvek.
Dok svi savremeni modeli veš mašina omogućavaju da odaberete program koji je tačno prilagođen boji ili tkanini koja se nalazi u bubnju. Odabirom takvog programa sistem sam podešava brzinu obrtaja kao i preporučnu temperaturu. I to je najbolji mogući način za upotrebu i čiste stvari.
Iako danas većina savremenih modela nudi ove praktične programe pranja, u ponudi su se istakle LG veš mašine po svojim specifikacijama, dobrom odnosu cene i kvalitate i dostupnošću na tržištu.
Kako oprati zimsku jaknu?
Bliži se zimska sezona i kako se pripreme zimnice privode kraju došlo je vreme da se srede ormari. Odnosno da se letnja i jesenja garderoba zamene zimskom koja je toplija i deblja. U tom procesu jednu od najvažnijih stvari čini zimska jakna. Kako je u ormaru stajala nekoliko meseci, a ako je krajem prethodne sezone niste oprali, onda je to prva stvar koju treba da uradite.
S obzirom da je reč o glomaznijim komadima koji mogu biti od raznih materijala pranje u veš mašini logično je rešenje. Ali koji je najbolji način da to uradite bezbedno i efikasno?
Pravilno održavanje zimske jakne ključno je za njen duži vek trajanja, a savet broj jedan jeste da ih uvek perete odvojne od ostalih stvari i odevnih predmeta.
Kako bi se tokom pranja izbegla oštećenja i ogrebotine same veš mašine potrebno je da svi patentni zatvarači i čičak na jakni budu zatvoreni. Najbolji program za njih jeste onaj koji je obeležen kao ručno pranje ili kao pranje osetljive odeće i to ne na temperaturi većoj od 30 stepeni. Uključivanje centrifuge je preporučljivo, ali na maksimalnih 400 obrtaja u minuti.
Ako u vašoj zimskoj jakni ima perja onda se prepoučuje da umesto praškaskastog deterdženta koristite tečni deterdžent koji ne slepljuje perje.
Koliko dugo garderoba može da stoji u bubnju?
Još jedno od učestalih pitanja i nedoumica kada je ova tema u pitanju odnosi se na to koliko dugo oprane stvari mogu stajati u bubnju.
Ovo je posebno čest slučaj ukoliko je jeftina struja tokom noći i onda kada uključite pranje bude vreme za spavanje i dok se ne probudite ujutru, proces koji je trajao od pola sata do dva i po sata ostaje neisključen mnogo duže.
To ne bi trebalo da vas puno brine, jer je to neko optimalno vreme od nekoliko sati. Problemi mogu nastati kada se bubanj ne otvori ni nakon 12 sati od završenog programa. Tada će verovatno biti potrebno ponovno pokretanje programa i vođenje više računa i pažnje na sam proces.