Kolika je pravilna higijena zuba i usne duplje važna reći će vam svaki stomatolog. Kada vodimo računa o oralnoj higijeni, mnogo češće odlazimo kod zubara radi neke popravke ili intervencije.
Svima treba da bude cilj da što je duže moguće sačuvaju svoje prirodne zube, kao i da nadogradnju veštačkim odlože kada dođu u pozne godine. Ovde pre svega mislimo na mlađu populaciju jer većina njih zanemaruje ovaj deo svakodnevne higijene ili je ne sprovodi na pravi način. Neretko se dešava da već u najranijem uzrastu (kao na primer u tinejdžerskom periodu) ostanu bez nekog zuba jer mu nije bilo spasa i jedina opcija je bila vađenje.
Ukoliko nosite protezu, posvetite se redovnoj higijeni
Baš kao što je bitna higijena zuba i usta, veoma je važno obratiti pažnju i na pravilno održavanje fiksne proteze ukoliko vam je stomatolog preporučio da je nosite određeni vremenski period. Poznato je da se proteza koristi kako bi se zubi ispravili i kako bi se omogućio pravilan zagrižaj i za kraj poboljšao estetski izgled zuba.
S obzirom da proteza zadržava na sebi hranu i bakterije, veoma lako se može javiti zapaljenje desni kao i nastanak karijesa, pa je preporuka redovno prati fiksnu protezu i obavljati nesmetanu oralnu higijenu.
Šta se koristi kada je održavanje fiksne proteze u pitanju
Stomatolog koji vam je namestio protezu trebao bi da vam skrene pažnju na koji način da je čistite kao i da vam preporuči određena sredstva za higijenu. Ono što ćete svakako koristiti jeste četkica za zube, međuzubna četkica, končić za zube kao i neko sredstvo za ispiranje zuba. Pojedini zubari ceo komplet daju pacijentima istog dana kada im ugrade fiksnu protezu.
Pošto se nakon svakog obroka hrana zadržava na bravicama proteze, zube treba prati posle svakog obroka, kao i pred sam odlazak na spavanje. Zube nikako ne bi smeli jako trljati kako se ne bi desilo da se proteza odlepi.
Kako se koristi obična četkica ako imate fiksnu protezu?
Sigurno se pitate ima li neke razlike u samom pranju zuba kada imate i kada nemate fiksnu protezu. U principu, i nema. Zube treba detaljno prati kružnim pokretima i posebnu pažnju obratiti na onaj deo zuba koji se nalazi tik uz desni. Ovaj predeo bi trebalo blago masirati običnom četkicom kako bi se sprečila njihova upala. Čak iako primetite da vam desni malo krvare, nikako ne biste smeli da prekinete ili odustanete od pranja.
Kako se koristi međuzubna četkica?
Svrha korišćenja međuzubne ili interdentalne četkice za zube jeste temeljno pranje prostora među susednim zubima. Reč je o tanjoj četkici koja može nesmetano obaviti ovu funkciju kao i da očisti žice sa fiksne proteze. Naslage od hrane se jedino mogu ukloniti četkicom, bilo da se radi o običnoj bilo o međuzubnoj četkici.
I redovni pregledi kod ortodonta se preporučuju
Da bi nošenje proteze bilo do kraja uspešno, važno je redovno ići na kontrole. Ako pacijenti primete bilo kakve promene kada je boja i struktura zuba u pitanju odmah bi trebalo da zakaže posetu kod svog stomatologa. Ukoliko još niste odabrali svog stomatologa mi vam možemo preporučiti stomatološlu ordinaciju Pavlović iz Beograda, koja već duži niz godina brine o zdravlju vaših zuba.