Menstrualni kalendar treba da vodi svaka žena bez obzira u kom životnom dobu se nalazi odnosno da li želi da zatrudni ili ne. On pomaže ženi da dobro upozna sve faze svog menstrualnog ciklusa što može biti izuzetno značajno za praćenje ovulacije odnosno plodnih dana.
U svakom slučaju, praćenje ovulacije ne treba da bude metod za kontrolu začeća ali može biti od pomoći ženi da vodi računa o svom reproduktivnom zdravlju. U menstrualni kalendar mogu se beležiti ne samo dani menstruacije i ovulacije, nego i drugi podaci i simptomi koji mogu biti od značaja.
Menstrualni kalendar možete voditi ručno zapisivanjem svih podataka od značaja u svoj notes. Možete ga voditi i na svom telefonu. U internet prodavnicama možete skinuti neku od aplikacija na ovu temu.
Takođe, menstrualni kalendar možete voditi i on-line. U ovom slučaju dovoljno je da upišete podatke o svom menstrualnom ciklusu koji se tiču datuma poslednje menstruacije i dužine trajanja iste a aplikacija sama izračunava vaše plodne dane.
Za sve žene koje žele da zatrudne, praćenje ovulacije je jako važno obzirom da do oplodnje može doći samo 24 h nakon ovulacije. To zapravo znači da intimne odnose treba imati i nekoliko dana pre ovulacije jer spermatozoidi mogu preživeti i do 5 dana u ženskom reproduktivnom traktu.
Faze menstrualnog ciklusa
Menstrualni ciklus ima 4 faze i to su:
- Period menstruacije
Period menstruacije je period krvarenja i traje od 3 – 7 dana. Računa se da je prvi dan menstruacije ujedno i prvi dan menstrualnog ciklusa.
- Folikularna faza – period pripreme za ovulaciju
Folikularna faza traje od prvog dana menstrualnog ciklusa i traje do perioda ovulacije. U svakom folikulu se nalazi po jedna jajna ćelija. Jedan folikul postaje dominantan i u njemu jajna ćelija sazreva za oplodnju.
- Period ovulacije
U periodu ovulacije dolazi do oslobađanja zrele jajne ćelije iz dominantnog folikula, odakle odlazi u jajovod. Ovaj period najčešće nastupa oko 14. dana ciklusa.
- Lutealna faza – period nakon ovulacije
Nakon ovulacije, ukoliko nije došlo do oplodnje, telo apsorbuje jajnu ćeliju a zadebljana sluzokoža materice počinje da se guli i raspada što dovodi do krvarenja odnosno početka sledeće menstruacije.
Koje podatke možete beležiti u menstrualni kalendar
Pored datuma svake menstruacije, u menstrualni kalendar možete beležiti i druge korisne podatke kao što su simptomi ovulacije, bazalna temperatura tela, promene u boji ili količini menstrualne krvi, dužina trajanja menstruacije i slično.
Klasični simptomi ovulacije su:
- promena cervikalne sluzi – cervikalna sluz je tanja, klizava i rastegljiva,
- promena bazalne temperature tela – porast za oko 0,2°C ukazuje na ovulaciju,
- grčevi u stomaku poput blagih menstrualnih bolova,
- tačkasto krvarenje – može se javiti kada jajnik izbaci jajnu ćeliju,
- bolne i osetljive grudi – ovaj simptom ima većina žena,
- pojačan vaginalni miris,
- pojačan libido,
- bolje raspoloženje.
Plodni dani mogu se pratiti i pomoću specijalnih testova kao što su:
- test trake i štapići za ovulaciju,
- digitalni (elektronski) štapići za ovulaciju,
- testovi ovulacije na osnovu pljuvačke.
Za sve dodatne informacije i savete kako da vodite svoj menstrualni kalendar možete se posavetovati i sa svojim izabranim ginekologom.