Šta vam je potrebno da biste gajili povrće u svom plasteniku? 

Za sve one koji se trude i žele da unesu bilo kakvu pozitivnu promenu u način i kvalitet ishrane, i da sebi i svojim bližnjima obezbede redovan unos zdravog i organskog povrća, u  čije su poreklo i način uzgoja sigurni, podizanje plastenika moglo bi biti prvo rešenje. Za početak je dovoljno pogledati upadljivo visoke cene na policama sa organskim povrćem u bilo kojoj prodavnici, i vrlo brzo postaje jasno kolika je potencijalna ušteda ukoliko bismo se uzgojem tih biljaka bavili sami. Samostalni uzgoj je takođe i jedini način da budemo apsolutno sigurni u ono što jedemo. Plastenici se uglavnom vezuju za poljoprivrednu proizvodnju većih razmera namenjenu prodaji, dok se za uzgoj za lične potrebe dovoljnom smatra i  neka omanja baštica. To ne važi ukoliko želite da imate sveže povrće na raspolaganju tokom cele godine i da ne ispaštate zbog nepogoda izazvanih klimatskim promenama.

Kako da postavite svoj prvi plastenik

Kako je glavna funkcija plastenika zaštita, potrebno ja da obratite pažnju na nekoliko stavki, kako bi on tu funkciju mogao da zaista i obavlja. Za početak, dimezije plastenika ne bi trebalo da pokrivaju dimenzije celokupog zemljišta na kom nameravate da ga podignete, već je potrebno odvojiti deo za pristup, da biste mogli da ga, po potrebi popravite, obavljate  pripremne aktivnosti koje se tiču sadnje ili branja, odložite neophodne mašine, oruđa i druga sredstva neophodna za uzgoj. Kada se radi o izboru mesta i položaja na kom će plastenik biti podignut, posebnu pažnju potrebno je posvetiti udarima vetra, pa ako samo pozicioniranje ne reši problem, poslužiti se prirodnim ili napraviti veštačke barijere, vodeći računa o tome da ne zasene plastenik. Za uspeh ovog poduhvata nužno je i postojanje bunara ili blizina vodovodne mreže, kao  i blizina izvora električne energije.

Tipovi i delovi platenika

U tipove plastenika koje najčešće srećemo spadaju hobi ili porodični plastenici, koji su najdenostavniji za konstruisanje i odličan izbor za one koji tek počinju da se bave ovim vidom baštovanstva, zatim  su tu laki ili veronez plastenici, koji su najčešće u upotrebi kod uzgoja jagoda i jagodičastog voća, i na kraju, višetunelski plastenici, za koje je karakteristična veoma složena konstrukcija i koji se uglavnom koriste u velikim sistemima uzgajanja biljaka. 

Podloga za plastenike može biti i obična zemlja koja će se vremenom utabati, ali treba imati u vidu da postoji velika verovatnoća da će često dolaziti do pojave korova. Osim toga, ova podloga će se prilikom svakog zalivanja pretvarati u blato, što dodatno otežava aktivnosti unutar plastenika. Pod od šljunka ili maliča je sasvim prihvatljivo i praktično rešenje, jer pruža suvu podlogu i ne pogoduje razvoju štetočina. Ovi delovi podloge, koji se nalaze između zasada, trebalo bi da budu dovoljno široki da omoguće prolaz kolicima . 

Najvažniji deo plastenika, najlon za plastenike se postavlja preko konstriukcije, njime se pokriva i štiti sve pomenuto. Važno je odabrati najlon za plastenike koji pruža maksimum od dostupne količine svetlosti, štitećitom prilikom biljke od mehaničkih i vremenskih uslova, koji  se odlikuje visokim stepenom fleksibilnosti i ima više slojeva koji štite od štetnog zračenja.