Diskus hernija – zašto se javlja i koliko je komplikovano lečenje?

Većina oboljenje leđa i kičmenog stuba ne nastaje iznenada. Najčešći uzrok problema se nalazi u lošem položaju u kojem držimo kičmeni stub, previše sedenja uz premalo fizičke aktivnosti. Gojaznost samo doprinosi pogoršanju pa je i lečenje diskus hernije komplikovanije i teže.

Koji su to nepravilni položaji u koje stavljamo kičmu, kako da povedemo računa o svom pravilnom držanju, ali i kako da se kod svih oblika diskus hernije lečenje sprovede adekvatno.

Puno je nepoznanica, a bol konstantan. Sve odgovore potražite u daljem nastavku ovog teksta!

Kako nastaje diskus hernija?

Diskus hernija nastaje usled oštećenja jednog od diskusa koji se nalaze između pršljenova i zadužen je da kičmeni stub funkcioniše pravilno. Diskus je čvrst spolja, ali ima želatinasto jezgro i služi kao amortizer prilikom pomeranja pršljenova.

Kada se kičma pomera nepravilno duži vremenski period, dolazi do probijanja jednog od diskusa a unutrašnja materija iscuri pa diskus nema svoju funkciju. To vodi ka nagnječenju nerava koji su u kičmenom stubu i zato se javlja:

  • Sevajući bol
  • Trnjenje duž noge
  • Slab osećaj u stopalima

Tada je se započne sa traženjem uzroka i pretraga pojma „diskus hernija lečenje“.

Ako osećate konstantan bol za preventivu je kasno, ali što je lečenje ranije i izlečenje je brže. Verovatno ste sedeli u nepravilnom položaju po nekoliko sati dnevno, saginjali se umesto da čučnete ili vam je zanimanje takvo da ste podizali teret nepravilno – kičma je bila ugrožena, a vi sada trpite posledice.

Diskus hernija lečenje

Kada se utvrdi diskus hernija lečenje je složeno i sastoji se iz više faza. Prvo je važno da se otkloni bol pa se daje terapija lekovima protiv bolova i za opuštanje mišića. Čitav tok oporavka je pod kontrolom lekara i on propisuje kombinaciju lekova, ali i pravovremeno kretanje sa drugim tretmanima.

Kada se smiri fizička manifestacija upale, pristupa se fizikalnoj terapiji koja se posebno koncipira za svakog pacijenta. Ovako se pravilno dozira opterećenje i ne stvaraju dodatna oštećenja.

Pored cilja da se ne pogorša diskus hernija lečenje je usmereno i ka jačanju trbušnih i leđnih mišića koji su podrška kičmenom stubu. Vežbanje se započinje u kontrolisanim uslovima, a nakon toga se nastavlja kući kada se preporučuje dalje svakodnevno ojačavanje kičmenog stuba.

U čitavom procesu pokazalo se da dobre rezultate u terapiji problema sa leđima daje i magnetna, ultrazvučna  i elektroterapija. U svetu se ovakve procedure odavno koriste, ali ih imaju i naši najsavremeniji centri fizikalne medicine.

Kada se pravilno pristupi diskus herniji lečenje je lakše i znatno brže. Zato pomoć treba potražiti u fizioterapeutskom centru koji ima sve neophodne medicinske uređaje koji olakšavaju bol, saniraju upalu i vrše reparaciju oštećenih diskusa.

Život bez bola je moguć!

Izaberite da živite bez bola! Da bi se pristupilo rešavanju diskus hernije lečenje mora da bude kontrolisano od starane fizijatara i pravilno dozirano. Svako opterećenje kičme dok je upala jaka pravi veću štetu, isto kao i nepravilno izvođenje vežbi.

Sa promenom životnih navika, kontrolisanjem kilaže uz pravilne pokrete problem diskus hernije će biti zauvek iza vas, a sprečićete i druge slične probleme koji nastaju nepravilnim držanjem leđa.