Čišćenje kuće ili stana može da bude naročito stresno ako se nakupe i poslovi koje ne radimo tako često.
Redovno usisavanje i brisanje prašine je nešto što se podrazumeva kako bismo životnu sredinu održali zdravom, međutim postoje i delovi stana na koje zaboravljamo i koje redovno zapostavljamo. Jedna od tih često zapostavljenih objekata, a koje koristimo i dodirujemo svakodnevno – jesu vrata.
Sa sobnim vratima i kvakama smo u dodiru svakodnevno, pa na njima ostaju prljavi, masni tragovi, dok se pri dnu često mogu videti i tragovi obuće kojom slučajno dodirujemo njihovu površinu. To se posebno primećuje na belim vratima koja su najčešći izbor u našim domovima. Od kojeg god da su materijala napravljena, korisno je znati kako možete da očistite vaša sobna vrata, a da pri tom ne oštetite farbu i ne potrošite bogatstvo na skupa sredstva.
Kao što znamo, bela sobna vrata odlično dopunjuju svaku estetiku, od klasične do moderne. Uz to, bela boja šalje i poruku čistoće, jednostavnosti i jasnoće detalja. Zbog svega toga bitno je da vrata održimo u originalnoj boji, kao da su upravo izašla iz salona.
Evo lakih rešenja koja će vam pomoći da održite besprekorno vaša sobna vrata i kao što bi na reklamama rekli – da vaše belo bude savršeno čisto belo.
Dezinfikovanje i skidanje prašine
Jedna od najbitnijih rutina za negu vrata je dezinfekcija kvaka. Koristite svoju omiljenu maramicu za čišćenje ili sprej za dezinfekciju na mekom peškiru da obrišete sve kutke koje dodirnete rukom. Ovo je posebno važno tokom hladnijih meseci, kada je veća verovatnoća da ćemo provoditi vreme unutra. Sećate se kako smo ih nedavno detaljno dezifinkovali zbog korone? Možda korona više nije opasnost broj 1, ali su kvake i dalje mesta koja prikupljaju najveći broj virusa i bakterija.
Pre nego što detaljno operete vrata, odvojite trenutak da ih očistite od prašine. Voda ima tendenciju da razmazuje prašinu okolo i čini da izgledaju još prljavije, zato ne bi trebalo da preskačete ovaj korak.
Čista četkica čini čuda u uklanjanju prašine sa kalupa i ukrasa – dopire do pukotina i žljebova mnogo bolje nego obične krpe. Vodite računa kod udubljenja za staklene delove, kao i kod prašine koja se nakupila iznad vrata.
Kada završite sa detaljima, pređite još jednom čistom krpom preko cele površine.
Pranje vrata
Možda ćete biti u iskušenju da koristite isti sprej koji koristite na ostatku nameštaja, ali ovi rastvarači mogu oštetiti završnu obradu, boju ili čak samo drvo ili medijapan.
Većina prljavštine koja se pojavljuje na farbanim vratima je uzrokovana masnim otiscima prstiju koji se hvataju za prljavštinu, zbog čega je čišćenje samo vodom neefikasno. Razblaženi rastvor blagog sapuna i vode je dovoljno moćan da obavi posao, a da vam ne uništi boju vrata. Jedna kašika tečnosti za pranje sudova u kofi vode trebalo bi da bude sasvim dovoljno!
Obavezno testirajte rastvor za čišćenje na delu vrata koji nije jasno vidljiv, u slučaju da ne reaguje dobro sa vašom bojom ili završnom obradom. Kada se pokaže da je vaš rastvor siguran za upotrebu, možete koristiti krpu ili čist sunđer umočen u rastvor da obrišete vrata. Prvo ocijedite krpu ili sunđer i metodično obrišite površinu vrata.
Višak vode može ostaviti tragove na farbanim površinama. Obrišite vrata čistim, suvim peškirom da sprečite bilo kakve tragove kapanja. Ne zaboravite da operete i okvir!
Tvrdokorne mrlje
Ponekad sapun i voda nisu dovoljno jaki da uklone mrlje. Ako imate zaista tvrdokorne mrlje, pokušajte da koristite mešavinu destilovanog belog sirćeta i vode. Sirće je jeftino, netoksično i veoma efikasno u čišćenju. Jedino što ima jak miris. Pomešajte jednu šolju sirćeta sa 4 šolje vode da biste dobili moćan, ali nežan rastvor za čišćenje.
Bez obzira koliko je mrlja čvrsta, važno je da ne koristite jak rastvor, poput alkoholnih pića (rakije, u našim krajevima), koji bi mogao da ukloni boju i pretvori jednostavan dan čišćenja u projekat restauracije koji nikako ne želite.
Uklanjanje ogrebotina
Poliranje belih drvenih vrata može ukloniti blage tragove ogrebotina. Ako poliranje ne radi na vašim blagim ogrebotinama, pasta od sode bikarbone i vode se može koristiti za trljanje područja neabrazivnom podlogom. Soda bikarbona je idealna za dubinsko čišćenje.
Ako se ogrebotine ne otklone ovom metodom, područje ogrebotina će možda morati da se prefarba da biste vratili taj čist izgled.
Preventivna nega
Sada kada ste dubinski očistili svoja sobna vrata, biće lakše održavati čist izgled za kraće utrošeno vreme uz neke jednostavne tehnike održavanja.
Često čistite prašinu na vratima i obrišite sveže mrlje vlažnom krpom da se one ne bi slegle. Ovim brzim tehnikama možete uštedeti mnogo vremena i zadržati nova sobna vrata u najboljem izgledu.
Lakoća održavanja sobnih vrata u velikoj meri zavisi i od materijala ok kojih su napravljena. Zato ukoliko želite da sam proces čišćenja bude brz i lak, birajte vrata od modernih materijala, kao što je medijapan, koja se brzo održavaju, bez specijalnih sredstava.