TOPLI PODOVI U DOMU

Podno grejanje je sve raširenije grejanje u domovima. Troši manje električne energije od klasičnih radijatora a i skriveno u prostorijama daje posebnu estetiku vašem domu. A kad smo kod estetike, drveni podovi u vašem prostoru deluju elegantno i toplo, a još ako greju! Kad su parketi u pitanju, preporučuju se da budu dvoslojni, odnosno troslojni. Ako je parket tanji, bolja je propustljivost toplote preko svoje površine a ako je 13-14 mm gubi se nekih 10% , te se zbog toga ne preporučuje prostorijama koje se greju cele godine. Za ovakvu vrstu grejanja, ne preporučuju se egzotične vrste parketa, ali ni bukva, ni javor. Zato je hrast idealan, a može i orah. Treba znati da u takvim prostorima treba održavati vlagu 40-60%. U današnje vrema, mnogi se odlučuju za laminat. Tražite li toplije podloge za podove? Možda ćete se odlučiti za plutu. Pluta je sam po sebi topliji, prirodan materijal i dobro provodi toplotu. Ona je i van sezone, kad ne radi podno grejanje, najtoplija podna obloga na dodir. Ima izvrsnu zvučnu izolaciju a i otporna je na vlagu. Jedina mana joj je što je mekana, pa se ne reporučuje za opterećenije prostore.

ELEKTRIČNO PODNO GREJANJE

Ovo je moderan, ekonomičan, efikasan i ekološki grejni sistem koji se ugrađuje u podovima svih prostorija. To je savremeno rešenje koje se instalira u podu, ispod završne podne obloge. Može se instalirati u svim vrstama podova, u celom domu ili samo u prostorijama sa keramikom. Električno podno grejanje se može ugraditi ili upotrebom grejnih kablova ili grejnih mrežica. Grejni kabl je specifičan grejač koji se nikada ne izlaže habanju. Nije mu potrebno održavanje što znači da je izuzetno dugovečan. Kako biste odlučili koji grejni element ugraditi, potrebno je uzeti u obzir sledeće: veličinu i oblik prostorije, njenu namenu, vrstu završne podne obloge a zatim i termoizolaciju. Prva vrsta ovog grejanja je grejni kabl. Vrlo je prilagodljiv. Može se montirati u prostorijama nepravilnog oblika kao i u svim vrstama podova. Može se montirati i u cementni ravnjajući sloj – estriht, ispod parketa, laminata, keramičkih pločica. Montiranje započinje skrivenim radijatorom u zidu i sprovođenjem preko posebne podloge a ispod podnih obloga, koje se na kraju ređaju. Grejna mrežica je nešto jednostavnija za montiranje. Na staklenoj mrežici je postavljen grejni kabl, nešto manjeg prečnika. Mrežica je u širini od 50 cm. Montira se lakše, takođe ili u cementom sloju ili neposredno ispod podne obloge. Ko se odluči za ovakvu vrstu grejanja, mora znati jedan mali nedostatak a to je što se, ovakvim grejanjem sporije diže toplota i da se zato ne preporučuje gašenje noću u toku zimskih meseci. 

VODENO PODNO GREJANJE

Ova vrsta se povezuje na sistem centralnog grejanja, a taj sistem može da radi i na neki drugi, ekonomičniji energent ( drva, gas ili pelet ). Znači, podno grejanje je moguće ugraditi i na postojeće sisteme centralnog grejanja. Najčešće pitanje i nedoumica je kako ovaj sistem koji koristi vodu do 40 stepeni Celzijusa može da se poveže sa kotlom na pelet kome je radna temperatura 60-80 stepeni?! Jedino što je potrebno dodatno uraditi je – ugraditi tzv mešni ventil sa termo-glavom na izlazu iz kotla, koji reguliše temperaturu u sistemu i održava je na unapred podešenih 40 stepeni. Sve ovo važi i za kotlove kojji koriste i druge energente, ne samo pelet.