Kao što im i sam naziv kaže, osnovna svrha koju usisivači za pepeo imaju jeste da omoguće ljudima koji žive u domaćinstvima, koja se greju na čvrsta goriva da na najbolji mogući način održavaju sistem grejanja.
Međutim, oni se mogu koristiti i u mnogim drugim situacijama, uzevši u obzir da se smatraju vrlo praktičnim.
Usisivači za pepeo nisu samo za pepeo
Suprotno uvreženom mišljenju, usisivači za pepeo nisu namenjeni isključivo usisavanju pepela, koje nastaje kao produkt sagorevanja čvrstih goriva i to najpre peleta, zatim uglja i drveta, odnosno sistema za grejanje na takav način. U pitanju su uređaji koji se mogu upotrebljavati i u neke druge svrhe.
Primera radi, ukoliko se priprema roštilj na otvorenom prostoru, tada su takođe dobrodošli i usisivači za pepeo. Zato i ne čudi što se u mnogim domaćinstvima upravo nalazi i ova, vrlo praktična stvar.
Danas se na tržištu mogu naći različiti modeli, tako da nije uopšte jednostavno izabrati najbolji usisivač za pepeo među njima. Ali treba ipak voditi računa o nekim sitnicama, kako bi bio odabran odgovarajući model, odnosno onaj koji će u najvećoj mogućoj meri pomoći korisniku ili prilikom održavanja sistema grejanje, odnosno njegovog čišćenja ili prilikom čišćenja roštilja ili za neku drugu svrhu.
Kakvi sve usisivači za pepeo postoje?
Trenutno se u ponudi mogu naći klasični ili standardni usisivači za pepeo, koji se koriste kako za usisavanje pepela iz peći na čvrsto gorivo, tako isto i kada se na primer u dvorištu priprema roštilj, pa je potrebno održavati ga i slično. Međutim, na tržištu postoje i oni koji su namenjeni prvenstveno korišćenju kod kotlova na pelet, kao i oni koji su namenjeni usisavanju vrelog pepela.
Jasno je da svaki od njih ima različite karakteristike i mogućnosti, pa je zato vrlo važno na prvom mestu razmotriti zbog čega su vam potrebni usisivači za pepeo, odnosno šta želite tačno da uz njihovu pomoć održavate. Onda će vam biti lako i da odaberete odgovarajući model.
Standardni ili klasični se uglavnom koriste za pepeo čija temperatura nije viša od 40 stepeni Celzijusovih i imaju u većini slučajeva zapreminu između 18 i 20 litara, a takvi modeli usisivača najčešće imaju i takozvani HEPA filter, koji se može menjati.
Treba svakako pomenuti i one usisivače, koji su namenjeni isključivo za usisavanje pepela koji nastaje kao produkt grejanja na pelet. Uzevši u obzir da je produkt sagorevanja peleta sitan pepeo visoke temperature, to su i usisivači za pepeo u tom slučaju specifični, ne samo zato što imaju već pomenutih HEPA filter, već zato što poseduju još jedan filter i dodatnu zaštitnu kesu.
Još na tržištu postoje i usisivači za pepeo koji su namenjeni usisavanju vrelog pepela. Oni takođe poseduju klasičan filter, ali i posebnu zaštitu za filter, koja je izrađena od metala. Uzevši u obzir da se koriste za usisavanje pepela koji je vreo, to takvi usisivači imaju i crevo i kantu za sakupljanje pepela koji su vodootporni. Naravno da je njihova cena viša nego kada su u pitanju standardni ili klasični usisivači, odnosno oni koji su namenjeni usisavanju pepela od peleta.