Da li vam je kada zapušena posle svakog kupanja? Postoji način da to rešite!

Zapušena kada nije lep prizor. Posebno može biti iritantno kada se tek okupate i morate još i da radite otpušavanje kade ili otpušavanje tuš kabine, što je dodatni posao i može vam pokvariti odmor posle kupanja i napornog dana.

Zašto se odvodi često zapuše posle kupanja?

Verovatno ste i sami čuli koji su to glavni razlozi zbog kojih se odvodi zapušavaju, a vrsta otpada koji dovodi do zagušenja zavisi od toga da li je u pitanju kuhinja i kupatilo. Za zagušenje kade tipično je da je najčešći uzrok kosa koja otpadne nakon pranja kose, kupanja i češljanja, kao i naslage od šampona i drugih kozmetičkih sredstava. Otpušavanje kade će biti mnogo jednostavnije i brže kada znate šta je dovelo do zagušenja.

Kako voda i otpad mogu uzrokovati zagušenje odvoda?

Voda i otpad se zajedno mešaju i prave naslage koje se lepe za zidove cevi. Kada te naslage dovoljno otvrdnu i rašire se to smanjuje prolaz vodi, sve dok se prolaz totalno ne zatvori i tada nastaju zagušenja, a voda, umesto da prolazi kroz cevi vraća se nazad u kadu.

Česte greške koje dovode do zapušenja odvoda nakon kupanja

Česte greške koje pravimo i zbog čega moramo da rešimo problem kao što je otpušavanje kade jeste što ne čistimo kadu i odvode u celini na vreme od zastalih dlaka, previše naslaga od sapuna pa sve to ode u odvod i napravi tzv. čep koji pravi blokadu vodi.

Preventivne mere: Kako sprečiti zapušenje odvoda posle svakog kupanja?

U svemu pa i kod ovog problema potrebno je raditi preventivno kako bi se sprečila veća zagušenja. Nakon svakog kupanja obavezno je da očistite kadu, pokupite dlake od kupanja i isperete odvod od naslaga sapuna i šampona. Takođe ukoliko su  u slivnik dospeli komadići plastike ili bilo kog otpada koji ne bi smeo da uđe u odvod potrebno je da  iste uklonite, jer se i oni mešaju u taj sastav vode i druge prljavštine. Takođe previše guste tečnosti kao što su ulja, masne kreme i drugo u kombinaciji sa vodom dobijaju na volume u što stvara zagušenja.

Prirodne metode čišćenja odvoda bez hemikalija

Ono što prvo možete probati i što je lak a ponekad efikasan način, jeste čišćenje odvoda bez hemikalija za otpušavanje tuš kabine. Za to će vam biti potrebno da napravite prirodni rastvor koji je dokazano dobar za čišćenje odvoda, a to je kombinacija sode bikarbone, soli i jabukovog sirćeta koje sigurno imate kod kuće.

Sve to sipajte u odvod, sačekajte neko vreme, najbolje nekoliko sati, a zatim pustite vodu. Ukoliko ne dođe do odgušenja, onda znajte da je jedino rešenje pouzdani vodoinstalater za otpušavanje tuš kabine

Kada je vreme pozvati profesionalca za odčepljivanje odvoda?

Kada ste sve pokušali a ništa nije dalo rezultate, jedino rešenje je da pozovete profesionalnog vodoinstalatera, koji će uz pomoć mašina sigurno u potpunosti uspeti da otpuše bilo koji odvod. Glavna razlika između samostalnog otpušavanja odvoda i profesionalnog otpušavanja odvoda jeste u tome što će profesionani vodoinstalateri u potpunosti da otpuše cevi, a to znači da će sastrugati sve naslage, a ne samo ukloniti čep, što se dešava kod ručnog odgušenja. To znači da će intervencija biti efikasnija.

Saveti za održavanje odvoda i sprečavanje budućih problema

Kada vodoinstalater sve očisti važno je da takvo stanje i održavamo, zato moramo znati šta je dovelo do zagušenja i šta bi trebalo da radimo da odvode održimo čistim. Jedan od načina jesu različiti hemijski preparati koje možemo ubaciti u odvode i koji održavaju odvode čistim i imaju lep miris koji se širi po kupatilu ili kuhinji. Na tržištu postoje proizvodi koji se mogu koristiti za sve odvode, kao što su štapići, koji se mogu ubaciti u svaki odvod. Najvažnije je da nečistoću na vreme uklonimo kao i da se trudimo da očistimo kadu ili tuš kabinu svaki put posle kupanja, kako se naslage ne bi zadržavale.

Takođe, u odvode nikako ne bi trebalo da bacamo ulje, masti i talog od kafe. To se posebno odnosi na wc šolju gde imamo običaj da bacamo ostatke nakon ručka.

Ovi ostaci mogu napraviti jako veliki problem jer bujaju u kontaktu sa vodom a neki od njih prave momentalna zagušenja. Ipak, situacija nije toliko rizična, jer se verovatno ništa neće desiti ako nešto od ovoga bacite jednom ili dva puta u odvod, već problem pravi navika da to radimo redovno. Veliika količna ostataka od hrane, kozmetičkih sredstava, pa i vlažnih maramica koje su jako rizične za odvod, dovodi do ovakvih zagušenja, upravo zbog količine koja se nataloži u cevima a ne može da se rastvori.  Zato ukoliko niste sigurni šta sve dovodi do zagušenja, pitajte vašeg vodoinstalatera i poslušajte njihove savete. Oni ipak rade na terenu i odlično poznaju svoj posao na terenu. Ono što vide prilikom intervencija odgušenja jeste ono što se najčešće događa u praksi.