Svi znamo koliko je žensko telo neverovatno. Žene su jedinstvene jer samo one mogu da na svet donesu novi život. Moćno je biti žena, ali isto tako one se suočavaju i sa brojnim zdravstvenim stanjima koja su karakteristična samo za njihov pol. Nekada su ta stanja lakša, i brzo prolaze a nekada traju malo duže i često namuče žensku populaciju. Žensko telo tokom života prolazi kroz mnoge promene, a naročito u reproduktivnom periodu se suočavaju sa raznim izazovima.
Prevencija je bitna a ona podrazumeva brigu o zdravlju uopšte. Redovni odlasci kod ginekologa se podrazumevaju, ali nažalost neke žene to ne praktikuju. Neke od njih godinama nisu bile na pregledu, ili to čine samo kada se pojavi određeni problem. Pregled kod ginekologa treba obaviti bar jednom godišnje, jer je samo tako moguće na vreme uočiti i lečiti razne bolesti. Svoje poverenje poklonite nekome ko ima dovoljno iskustva, i ko pre svega razume žene i probleme sa kojima se često suočavaju.
Problemi u periodu menstruacije
Menstruacija obično počinje oko 12. godine života, nekada ranije a nekada i kasnije, i može trajati sve do šeste decenije života. Sam period mesečnog ciklusa traje u proseku oko 5 dana, mada je i ovo različito od žene do žene. Za to vreme izgubi se otprilike oko 100 ml krvi, mada nekada deluje da je ta količina mnogo veća. Za neke žene obilno krvarenje je normalna pojava, a kod nekih se javljaju i grčevi u donjem stomaku kao i krvni ugrušci. Ako se u toku menstruacije jave jaki bolovi i grčevi odmah se obratite svom ginekologu. Može se desiti da postoji polip na materici ili endometrioza i potrebno je započeti lečenje terapijom.
Mnoge žene praktikuju vaginalno ispiranje, odnosno proces pranja unutrašnjosti vagine vodom ili određenim medicinskim tečnostima. Vaginalno ispiranje se obavlja uz pomoć aplikatora, i poželjno je da se odradi tek nakon završetka menstruacije. Mnogi lekari ne savetuju da žene praktikuju vaginalno ispiranje, mada danas dokazano postoje sredstva koja su prošla testiranja i bezbedna su za upotrebu. Iako se vagina sama čisti, neke žene uz pomoć ovih dodatnih sredstava kažu da se osećaju svežije.
Miomi na materici
Miom je dobroćudna promena koja se javlja na materici i koja nastaje iz zida, odnosno mišića materice. I pored toga što nisu kancerogeni znaju da izazovu bolno krvarenje, koje može biti i prilično obilno. Žena oseća i češću potrebu za mokrenjem, a nelečeni miomi mogu izazvati i neplodnost. Dijagnoza mioma na materici se postavlja kliničkim i ultrazvučnim pregledom, a u nekim slučajevima se obavljaju i neki dodatni pregledi.
Prilikom pregleda procenjuje se veličina, broj mioma kao i gde se on nalazi, odnosno gde je lokalizovan. Tom prilikom se vrši i kategorizacija i miom se svrstava u jedan od 8 mogućih tipova. Ukoliko je žena završila sa rađanjem i miom ne pokazuje znakove ubrzanog rasta i maligniteta, dovoljno je pratiti ga i na svakih 6 meseci obavljati preglede. Postoje i brojni lekovi koji se koriste u terapiji, ali i takođe hirurško lečenje, koje se naziva miomektomija. Ona se izvodi laparoskopskim putem ili kao klasična operacija.
Endometrioza
Na kraju svake menstruacije, žene izlučuju menstrualnu tečnost, odnosno endometrijum iz materice. Ovo endometrialno tkivo često raste i izvan materice, ali se tokom mentruacije raspada. Problem nastaje onda kada krv sa tkiva nema gde da otekne i tako dovodi do upale tkiva koja se nalaze okolo. Te upale mogu izazvati ožiljke, a oko ožiljaka se mogu stvoriti izrasline. Bolest je hronična i može biti uzrok neplodnosti. Tokom menopauze bolest obično nestaje. Simptomi su bolna menstruacija, bolni odnosi, poremećaj menstrualnog ciklusa, krvarenje između ciklusa i neplodnost. Terapija zavisi od stadijuma u kom se bolest nalazi, pa može biti hirurška, ili lečenje medikamentima, kao i kombinacija medikamenata i hirurškog zahvata.
Gljivične infekcije
Gljivične infekcije su jedan od ginekoloških problema koji veoma često prati žene. Infekciju izaziva gljivica koja se naziva kandida, i koja se prirodno nalazi u vagini. Ukoliko se preterano razmnoži izaziva svrab, iritacije a često se pojavljuje i beli iscedak u vidu sekreta, koji se naziva belo pranje. Faktori koji se povezuju sa ovom infekcijom jesu nošenje sintetičkog donjeg rublja, kao i korišćenje parfemisanih kupki.
Takođe, mogu je izazvati i pojedini antibiotici, trudnoća, dijabetes kao i upotreba sredstava za kontracepciju koja se uzimaju oralnim putem. Infekcije vagine mogu izazvati i razne bakterije, paraziti ali i virusi. Veliki broj gljivičnih infekcija može se veoma brzo izlečiti lekovima, mazanjem odgovarajuće kreme, kao i vaginaletama. Naravno, od velike je važnosti da se javite svom ginekologu čim osetite neki od simptoma, kako bi se lečenje brzo završilo.