Svet joge svojim učesnicima pruža mnoštvo zadavoljstva na telesnom, ali i duhovnom planu. Ulazak u ovaj svet može predstavljati veliki izazov. Kako bi joga za početnike bila približna zadovoljstvu koje ostvaruju iskusni vežbači, potrebno je obratiti pažnju na par sitnica.
Šta je potrebno znati na početku?
Donekle je početna faza ulaska u svet joge olakšana dostupnošću informacija i mogućnosti da se većina vežbi uradi u svom domu. Čak i vežbe prilagođene početnicima su veoma efikasne a pritom i jednostavne za izvođenje. Upravo zato se mogu samostalno izvoditi. Međutim, za potpuno iskustvo vežbi poželjno je da izvođenje na časovima u prilagođenom prostoru gde instruktor može pratiti izvođenje i prilagođavati vežbe sa napretkom vežbača.
Bez obzira na koji način se praktikuju vežbe, važno je imati na umu da disanje tokom vežbanja prati kretanje, odnosno, disanje se sinhronizuje sa pokretom tako da se istovremeno ostvaruju. U praksi to znači da tokom trajanja udaha traje i jedan pokret. Dok sa početkom izdaha počinje drugi pokret koji traje do kraja izdaha. Za početnike je najvažnije da se na početku održi fokus na odnosu disanja i kretanja, ali i da se izbroje runde.
Preporučuje se da se nakon urađene vežbe ostane u datom položaju, ali opuštenom, kako bi se osetio subjektivni uticaj. Iako postoje mnogobrojni pravci joge, većina se zasniva na uspostvaljanju balansa ali i spajanju fizičkog i mentalnog doživljaja zbog čega je izvođenje vežbi lagano i oslobođeno bilo kakvih pritisaka. Potrebno je bez žurbe ili bilo kakvog nasilnog pritiska ulaziti u položaj koji se može izvesti. U suprotnom se ne ulazi u sporni položaj. Principi joge poštuju individualne fizičke granice pa se nameće i vežbačima da poštuju mogućnosti svoje muskulature i da se vremenom kroz redovnu praksu pomeraju granice i mogućnosti. Sa pomeranjem fizičkih ograničenja menja se i pristup vežbama, odnosno od fizičkog napora dolazi do potpunog opuštanja i uživanja.
U slučaju da je reč o kućnom vežbanju, u početnim fazama je dovoljno odvojiti dva ili tri puta nedeljno po dvadesetak minuta, posebno ako u prethodnom dužem periodu nije bilo sportskih aktivnosti. Ovim pristupom se telo polako navikava na vežbanje ali i na joge vežbe. Kada je reč o odlasku na časove joge gde instruktor prati izvođenje i po potrebi porilagođava vežbu individualnim fizičkim mogućnostima ali napretku, početnici mogu ispratiti aktivno veći deo časa.
Šta je potrebno za praktikovanje vežbi?
Joga, za razliku od većine drugih sportskih aktivnosti, ne zahteva posebnu opremu i rekvizite. Posebno kada je reč o početnicima. Važno je da se trenira u udobnoj odeći koja neće ograničavati i ometati pokrete. Pažnju treba obratiti i na podlogu za vežbanje kako bi se omogućilo pravilno i prijatno izvođene nekih položaja. Pri prelasku u kategoriju iskusnijih vežbača, vežbama se mogu dodati i određeni rekviziti. Svakako najvažnije je da se omogući dovoljno prostora za slobodno kretanje tokom izvođenja položaja. U principu je potrebno oko 2 kvadrata slobodnog prostora u prijatnoj atmosferi koja omogućava da se fokus preusmeri na pokret i disanje. Naravno, atmosfera pored fokusa treba da ujedno i omogućava opuštanje kako tela tako i uma.