Intervencije u oralnoj hirurgiji

Na sam pomen reči hirurgija, mnogi odmah pomisle na bol, rezove i moguće komplikacije. To uglavnom dovodi do straha, i odustajanja ili odlaganja rešenja problema. Oralna hirurgija je jedna od grana stomatologije, koja se bavi hirurškim vađenjem zuba, i otklanjanjem raznih defekata u vilici. Ukoliko imate problem ove vrste, potrebno je da pronađete stomatologa koji će vam uliti poverenje, i koji je vrhunski stručnjak u ovoj grani stomatologije. Jako je bitno da oralni hirurg ima iskustvo, kako biste bili sigurni da može uspešno rešiti vaš problem.

Većina intervencija se obavlja u lokalnoj anesteziji, i zbog toga su takve intervencije bezbolne. Postoji mogućnost obavljanja pojedinih intervencija u opštoj anesteziji, uz prisustvo anesteziologa sve vreme intervencije. Takve intervencije su ređe, i rade se samo ukoliko stomatolog smatra da će na taj način uspešnije rešiti problem. Ako problem odlažete duže vreme, razmislite da što pre odete na pregled, jer se možete osloboditi bolova i neprijatnosti, a kvalitet života će vam se poboljšati. Uglavnom je oporavak nakon ovih intervencija lak, i vrlo brzo se možete vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima.

Hirurško vađenje zuba

Oralni hirurg, pored brojnih intervencija, obavlja i hirurško vađenje zuba. To podrazumeva vađenje zuba koji su postavljeni jako duboko u vilici, ili su napukli i nalaze se ispod desni. Ovaj zahvat podrazumeva i otklanjanje malog dela vilične kosti, koja se nalazi oko zuba. Često se obavlja i separacija korena zuba. Zubi koji su impaktirani, odnosno postavljeni jako duboko u vilici, se javljaju kada je njihovo nicanje, iz nekog razloga onemogućeno. Oni remete zubni niz, i mogu dovesti do problema sa susednim zubima, jer vrše pritisak na njih. Tako da ovo nije samo estetski problem. Negativno utiču i na samu vilicu, koja je u tom slučaju sklona prelomu.

Ova intervencija izvodi se u lokalnoj anesteziji, a prilikom zahvata ne osećate bol, već blagi pritisak. Nakon vađenja zuba, neophodno je sanirati ranu koja se ušiva. Konci se obično skidaju u roku od 7 dana. Prvih dana posle procedure može se javiti bol, kao i otok u predelu operisanog dela vilice. Tada se prepisuju analgetici, a takođe da ne bi došlo do infekcije, stomatolog će prepisati i antibiotike. Jako je bitno redovno održavati oralnu higijenu i u periodu oporavka. 

Najčešće intervencije u oralnoj hirurgiji

Pored hirurškog vađenja zuba, oralna hirurgija je zadužena, i za hirurško otklanjanje umnjaka. Umnjaci mogu vršiti pritisak na ostale zube, i tako im promeniti raspored. Zbog svog nepristupačnog položaja pogodni su za stvaranje karijesa, a često mogu izazvati i upalu ukoliko nisu potpuno izrasli. Sve ove situacije zahtevaju blagovremeno delovanje, kako bi se izbegle dalje komplikacije. Resekcija vrha korena zuba se obavlja da bi se spasili zubi, koji bi se u suprotnom morali izvaditi. Zajedno sa delom korena, odstranjuju se i ciste. Ukoliko za neke korene nema leka, vade se a na njihovo mesto se stavljaju implantati.

Sinus lift ili podizanje poda sinusa, je takođe jedna od intervencija oralne hirurgije. Ugradnja veštačke alveolarne kosti se vrši kako bi se ugradio implant. Ciste na zubima, od neizniklog zuba ili neke infekcije, moraju se otkloniti u celosti, kako ne bi došlo do komplikacija. Često ova grana stomatologije rešava i problem sa desnima, odnosno parodontopatiju. Često se izvode zahvati koji za cilj imaju samo estetski efekat. Takav zahvat je gingivoplastika, kada se krunica izdužuje na račun desni.