Značajan element zdravlja ljudi jeste redovno obavljanje potrebnih pregleda u cilju preventivnog delovanja i sprečavanja mogućih težih posledica, koje se mogu dogoditi u deliću sekunde. Detaljan i pouzdan način ispitivanja postojanja suženja krvnih sudova, pravilnosti rada srčanog mišića i generalno zdravlje kardiološkog sistema jeste test opterećenja/ergometrija.
Mnogo je raznovrsnih koristi koje daje ergometrija danas, a pre svega dijagnostifikuje različite poremećaje u radu srca i krvnih sudova, što su osnovni parametri zdravlja. Postoji čitav niz indikacija koje ukazuju da je vreme da se zakaže test opterećenja, a osnovni su bol u grudima, aritmije, otežano disanje i konstatna slabost.
Simtpomi koji pokazuju da je vreme za zakazivanje testa
Da bi se zakazao test opterećenja/ergometrija, ne moraju se čekati određeni simptomi naravno, već je predlog uraditi i preventivno, kao način provere zdravlja i vitalnosti srčanog mišića. Da bi se otkrile skrivene tegobe koji pokazuju slabost srca, začepljenje krvnih sudova i druge probleme u kardiovaskularnom sistemu, ergometrija se zakazuje nakon razgovora sa kardiologom.
Simptomi koji pokazuju da je vreme za test opterećenja/ergometriju, jesu osećaj slabosti i malaksanja, zatim vrtoglavica, kraći dah, manja sposobnost za obavljanje fizičke aktivnosti, kao i bolovi u predelu grudnog koša. Svakako, ovakve indikacije pokazuju da je vreme za pregled kod kardiologa, koji će dalje pacijenta uputiti na ergometriju.
Način izvođenja testiranja za blagovremeno dijagnostifikovanje stanja
Test opterećenja/ergometrija može se izvoditi na dva načina, u zavisnosti od toga da li se radi o biciklu ili pokretnoj traci. Prvo, pacijent može da hoda po pokretnoj traci sporije, pa onda brže i uz promenu nagiba, a samim tim i fizičkog opterećenja.
Drugi način jeste da se okreću pedale bicikla, uz takođe promenu stepena fizičkog opterećenja, brzine i otpora. Bez obzira na način realizacije, test opterećenja/ergometrija traje oko 30 minuta, u zavisnosti od zdravstvenog stanja i mogućnosti pacijenta. Test se prekida onda kada se postignu zadati parametri, što znači da nema pojave tegoba.
Parametri koji se prate na testiranju
Kada se realizuje test opterećenja/ergometrija, da bi se ustanovilo stanje pacijenta, prate se važni parametri i pokazatelji srčanog ritma, nivoa pritiska, pojava začepljenja krvnih sudova i drugi srodni faktori zdravlja. Konkretno, izračunava se potreban broj otkucaja srca u odnosu na težinu, visinu, starost i pol osobe, pa se na testu direktno postiže uvid u fizičko stanje, zdravlje srca, pojavu slabosti i aritmije.
Istovremeno, sa realizacijom testa opterećenja, prate se parametri na EKG snimku, pa se test automatski prekida sa pojavom određenih tegoba. Takođe, tokom okretanja pedala ili kretanja po traci, mogu se ustanoviti postojanja suženja krvnih sudova, začepljenja i potencijalnog stvaranja tromba. S obzirom da se mogu javiti povremena bol, poremećaj ritma i slične pojave, pacijenti su u obavezi da potpišu saglasnost, odnosno pristanak na ergometrijski test, pa se tek onda realizuje.
Test opterećenja/ergometrija potrebno je zakazati već sa prvim simptomima ubrzanog rada srca, aritmije, kratkog daha, osećaja pritiska i bola u grudima, ali se preporučuje povremeno i kao preventivni pregled u cilju praćenja zdravlja srčanog mišića. Vožnja bicikla ili pokreti na traci pružaju uvid i u fizičku kondiciju, spremnost i aktiviranje mišića, u kombinaciji sa praćenjem rada srca, broja otkucaja i EKG snimka.