Kako izbeći probleme sa električnim priključkom prilikom zamene grejača na bojleru?

Kada su bojleri u pitanju, zamena grejača je jedna od najčešćih intervencija. Zamena se najčešće radi zbog zastarelosti grejača te usled smanjene ili potpuno izgubljene funkcionalnosti grejača. U samom procesu neophodno je paziti na sve korake, a verovatno najvažnije je izbeći probleme sa električnim priključkom. 

Koje probleme mogu izazvati električni priključci prilikom zamene grejača?

Električni priključci mogu izazvati niz problema. Kada se radi zamena grejača na bojleru, električni priključak se obavezno mora ugasiti i ne sme biti pod naponom, jer u suprotnom može doći do strujnog udara ili ozbiljnijeg požara. Požar ili kratke spojeve isto tako mogu izazvati i pogrešno povezane žice, koji posledično mogu naneti štetu grejaču ili drugim delovima bojlera. Ukoliko je priključak labav, mahom dolazi do varničenja ili pregrevanja. Takođe, neki od čestih problema su i korozija priključka, nedostatak uzemljenja te preopterećen električni sistem. Preventivno je potrebno da se proveri da li je priključak korodirao, pre nego što se žice ponovo spoje. Zato je važno je da priključke pogleda električar i proveri ima li ikakvih oštećenja na žicama.

Isključivanje osigurača koji napaja bojler se, naravno, podrazumeva pre bilo kakvog posla. Tek onda se ispravno može uraditi zamena grejača na bojleru.

Koji je sledeći korak pre zamene grejača na bojleru?

Kako bi električar mogao da obavi samu zamenu grejača, neophodno je da se stvore bezbedni uslovi za rad. Prvi i najvažniji korak pre bilo kog posla je isključivanje bojlera iz električne mreže.  Zatim je potrebno pripremiti sav alat i materijal. U grupu neophodnih alata koji su potrebni spadaju odvijač, klešta, voltmetar, izolaciona traka, novi grejač, kao i ostali dodatni alati koji eventualno mogu biti potrebni za intevenciju.

Koji je najčešći razlog za zamenu grejača na bojleru

Neredovno čišćenje kamenca je neretko glavni uzrok problema kada je u pitanju zamena grejača na bojleru. Nakupljeni kamenac tada znatno usporava rad grejača, što dalje rezultuje slabim ili nikakvim zagrevanjem vode te ozbiljnijim kvarovima na samom grejaču. 

Koji su dalji koraci?

Pre nego što se izvadi  stari grejač, neophodno je ispustiti vodu iz bojlera. Priključite crevo na ventil za pražnjenje i otvorite ventil kako biste ispustili vodu u odgovarajući odvod.  Ovaj korak je važan zbog sprečavanja curenja vode u procesu uklanjanja grejača.

Sledeći važan korak je uklanjanje poklopca bojlera, kako bi majstor mogao da dođe do grejača. Ovde dolazimo do glavne teme, elektiričnih priključaka, koje je potrebno bezbedno isključiti sa starog grejača. Zapamtite gde su kablovi bili povezani, kako ih kasnije ne biste pogrešno povezali. Tom prilikom, a kako bi vam kasnije bilo lakše da sve vratite na svoje mesto, možete napraviti mini podsetnik ili kratko uputstvo.

ugradnja novog grejaca na bojler

Ugradnja novog grejača

Evo kako izgleda sumirana intervencija. Zamena grejača na bojleru znači postavljanje novog grejača na mesto starog, pazeći na pravilno učvršćivanje. Dakle, svi priključci moraju biti čvrsto povezani, bez labavih ili pak oštećenih kablova.  Isto tako je potrebno proveriti da li ima curenja vode nakon zamene. Obavezno treba upotrebiti izolacione trake kako bi spojevi bili potpuno bezbedni. Kada je ugradnja novog grejača gotova, električne kablove treba priključiti na novi grejač prema uputstvu koje ste napravili prilikom uklanjanja starog grejača. 

Provera stanja i finalno vraćanje poklopca

Svaki ozbiljan majstor neće završiti popravku bez provere. Majstor će morati da zatvori ventil za pražnjenje i ponovo napuni bojler vodom. Takođe će pustiti vodu kroz slavinu kako bi izbacio vazduh iz sistema. Potrebno je proveriti sve spojeve i priključke kako bi se uverio da nema curenja.

Nakon što se majstor uveri da nema curenja i da je bojler pravilno napunjen vodom, on će uključiti napajanje bojlera. U ovoj fazi intervencije potrebno je proveriti da li se voda zagreva te da li su električni priključci na pravom mestu i ima li struje u bojleru, tj. da li su priključci funkcionalni. Tada će majstor koristiti voltmetar. Po utvrđivanju funkcionalnosti, treba vratiti poklopac bojlera i pričvrstiti ga odgovarajućim šrafovima. Poklopac mora biti čvrsto postavljen, kako se voda ne bi slivala.

Redovan servis bojlera

Bojler je jedini uređaj koji radi i na struju i na vodu, pa je samim tim i potencijalno najopasnije električno telo u svakom domu. Redovnim servisom možete izbeći rizik i stalni strah od potencijalnih strujnih udara i požara koji su i te kako mogući, čak iako se na bojleru ne prepoznaju kvarovi na prvi pogled. Sve može delovati da je u najboljem redu, dok se unutar bojlera može stvarati veoma veliki problem. Takve situacije treba predvideti i preventivno zaseći u korenu redovnim servisima bojlera. Za pojedince je preporuka praktikovati servise minimum jednom godišnje, dok je za firme id javne objekte potrebna daleko češća provera bojlera.Redovan servis bojlera bi trebalo da obavljaju licencirani električari ili vodoinstalateri, u zavisnosti od tipa kvara. Koga kog pozvali, jedno je sigurno – samo profesionalci mogu da prepoznaju pravi kvar, zbog čega je ceo posao uvek najbolje prepustiti njima. Najvažnije od svega, vaše kupatilo će blistati i biti potpuno funkcionalno.