Plodni dani predstavljaju dane kada žena može zatrudneti jer u tom periodu dolazi do ovulacije odnosno oslobađanja jajne ćelije iz jajnika radi oplođenja. Plodni dani mogu trajati do 7 dana, po nekim studijama čak do 10 dana, dok ovulacija traje od 12 do 48 časova.
U suštini, do oplodnje može doći samo u periodu ovulacije, ali se plodni dani računaju pre i posle tog perioda zato što spermatozoidi mogu opstati do 5 dana u ženskom reproduktivnom traktu.
Tačan dan ovulacije ne može se sa sigurnošću izračunati, barem ne kod kuće. Jedina pouzdana metoda je pomoću ultrazvuka ili testova krvi ali tek nakon ovulacije tako da ova metoda nema praktičnu primenu ali može biti od pomoći lekarima koje se bave lečenjem neplodnosti.
Žene na raspolaganju imaju nekoliko opcija za utvrđivanje plodnih dana ali njihova pouzdanost varira. Za praćenje i predviđanje ovulacije mogu se koristiti setovi za testiranje ovulacije, grafikoni bazalne temperature tela i provera plodne cervikalne sluzi.
Najpopularniji metod za utvrđivanje plodnih dana je kalendar ili kalkulator ovulacije ali nije u potpunosti precizan. Za ovu metodu morate znati nekoliko činjenica:
- Tačno trajanje svog menstrualnog ciklusa (prosečno traje 28 dana, varijacije su od 24 do 35 dana)
- Menstrualni ciklus deli se u dva dela: pre ovulacije i posle ovulacije
- Prvi dan menstrualnog ciklusa je prvi dan menstruacije
- Ovulacije se odigrava oko 14 dana pre sledeće menstruacije
- Najplodniji period je oko 5 dana pre ovulacije i do 2 dana posle ovulacije
Ova metoda može pomoći ženama koje imaju redovne menstruacije svakog meseca. Međutim, ako su menstruacije nepravilne ili izostaju po nekoliko meseci, potrebno je potražiti lekarski savet jer su mogući problemi sa ovulacijom i hormonima.
Ukoliko ne želite da zatrudnite, računanje plodnih i neplodnih dana nemojte koristiti kao kontraceptivno sredstvo već se posavetujte sa svojim lekarom koja od raspoloživih metoda za kontrolu začeća vam može najviše odgovarati.
Test trudnoće na osnovu urina i krvi
Ukoliko sumnjate da ste trudni uradite test trudnoće. Na raspolaganju su vam kućni testovi na osnovu urina ili tekstovi krvi koji se rade u laboratorijama. Prvi pokazatelj moguće trudnoće je izostanak odnosno kašnjenje menstruacije.
Drugi simptomi mogu biti osetljivost dojki, učestalo mokrenje, bolni grčevi u stomaku, umor, osetljivost na mirise, pojačan apetit, mučnina, glavobolja, promena raspoloženja. Međutim, ovi simptomi su gotovo identični simptomima očekivane menstruacije tzv. PMS – predmenstrualni sindrom.
Dakle, najbolje je da uradite test trudnoće kod kuće, a potom zavisno od rezultata posetite lekara. Postoje i tzv. rani testovi trudnoće za kućnu upotrebu koji se rade pre datuma očekivane menstruacije ali pitanje je koliko su tačni. Obično se koriste kućni testovi koje se rade nakon što menstruacija kasni nekoliko dana.
Test trudnoće za kućnu upotrebu radi se pomoću urina, najbolje ujutru. Svaki test ima detaljno uputstvo proizvođača i treba ga se pridržavati. Ovi tekstovi detektuju povišen nivo hormona hCG (human chorionic gonadotropin)u mokraći.
Kada dođe do začeća koncentracija hCG hormona raste i nivo iznad normalnog može ukazivati na trudnoću. Istovremeno, kreće i izlučivanje ovog hormona putem mokraće.
Kućni test trudnoće spada u kvantitativne testove koji samo ukazuju na eventualnu trudnoću. Najpouzdaniji su kvalitativni tekstovi (Beta hCG) koji se rade na osnovu analize krvi i mogu pokazati i starost trudnoće.
Test trudnoće na osnovu analize krvi može detektovati i manje količine hCG hormona pa se stoga može koristiti već od devetog dana nakon začeća.
Ukoliko sumnjate da ste trudni ili niste sigurni u rezultate testa, najbolje je da zakažete posetu kod svog izabranog ginekologa.
Izvori:
https://www.verywellfamily.com/how-long-does-ovulation-last-1960235
https://www.verywellfamily.com/when-is-the-best-time-to-take-an-early-pregnancy-test-1960163