Kako najbolje uspevaju sadnice maline

Maline su veoma cenjeno i visoko eksploatisano voće u Evropi. Iako su malinari iz godine u godinu nezadovoljni zbog niskih otkupnih cena, pošto imamo vrlo plodno zemljište, Srbija i dalje izvozi maline u velikim količinama. I pored toga, postoje proverene tehnike sadnje maline i načini kako da najbolje uspeju i prinosi budu dobri.

Kada je najbolje saditi maline?

S obzirom na naše klimatske uslove najbolje je saditi maline u jesen. Za jesenju sadnju se koriste izdanci koji su relativno skoro izvađeni iz matičnjaka za proizvodnju izdanaka. Sadnice maline tada obiluju vlagom, a tokom zimskih meseci, kada je temperatura iznad nule, razvijaju korenov sistem. Zbog toga, na jesen zasađeni malinjaci, već tokom druge godine donose dobar rod.

Prolećna sadnja se realizuje u slučajevima kada je malina dugo bila u trapovima. Sadi se u kasno proleće, pa ako je vreme sušno, neophodno je zalivanje. Ukoliko za to ne postoji mogućnost, sadnice malina se vrlo slabo primaju. Čak, ukoliko zime nisu jake, sadnja u zimskim mesecima je bolja, nego u proleće. Crna i purpurna malina se sade u proleće i to rano, već u martu.

Na kakvom zemljištu saditi maline?

S obzirom na to da je malina višegodišnja biljka, ona na jednom mestu može da uspeva i da daje prinose do 10, 15 godina. Zato je veoma bitno i na kakvom mestu i na kakvom zemljuštu sadite maline. Ona najbolje uspeva na mestu na kom je stalno izložena suncu, ali sa dovoljno vlage, ventilacije i zaštićena od jakih vetrova i mrazeva. Idealno bi bilo i da je to mesto blago nagnuto, oko 10%, jer se tako tu ne bi zadržavala vlaga i kiša, a za mehanizaciju i obradu zemljište bi bilo i dalje pristupačno. Potrebna je i dobra cirkulacija, kako bi eliminisala vlagu, koja je veliki problem jer pogoduje stvaranju gljivica, virusa i štetočina. Njih takođe privlače i divlje maline i kupine, koje se lako mogu naći oko vašeg malinjaka, pa bi ih trebalo ukloniti na vreme. 

Najbollje zemljište za sadnju malina je visoko propustljiva ilovača, bogata organskim materijama i kiselošću od 5,5 do 6,5 pH. Na ovakvom zemljištu će se, pre svega, dobro razviti korenov sistem. I na čvršćem zemljištu sadnice maline mogu da uspeju, naročito  otpornije vrste i uz posebno tretiranje. Svakako je priprema zemljišta za sadnju malina neophodna i ona podrazumeva: vađenje kamenja, žila, panjeva; uništavanje korova,; đubrenje; oranje; ravnanje i usitnjavanje površine; parcelisanje.

Koje sadnice malina izabrati?

Vrlo je važno da nabavite sertifikovane sadnice iz provereno dobrog rasadnika, kako biste bili sigurni da sadni materijal nije zaražen. Najmanje rizikujete sa sadnicama maline dobijenim iz kulture tkiva,  a zatim sa onima iz staklenika i najrizičnije su one proizvedene u poljskim uslovima. Dugoročno gledano, isplati se u startu dati više novca za bolje sadnice maline. Razmak između njih zavisi od mehanizacije kojom će biti zemljište obrađivano, a kreće se od 2,4m do 3,3m. Treba ostaviti prostor za košenje, prskanje, berbu. Iskustvo je pokazalo da najbolje uspevaju maline kada je veći broj sadnica na manjoj razdaljini ( a ne obrnuto). Malina raste u obliku žbuna ili živice sa izdancima koji rastu iz korenovog vrata i popunjavaju prostor između sadnica. Broj sadnica maline koji je potreban za određenu površinu, izračunava se tako što se ukupna površina zasada podeli sa brojem redova, pa se taj broj podeli sa razmakom između sadnica.