Kako održati imunitet kod dece

Kako održati jak imunitet kod dece, jedno je od pitanja koje svaki roditelj postavlja. Da li su u pitanju sirupi za poboljšanje imuniteta, med, određena vrsta hrane ili već nešto drugo?  Da bi se ojačao imunitet kod dece potrebno je da roditelji znaju kako se stiče imunitet i koji su najpodesniji načini za podizanje istog.

Imunitet u prvoj godini života

Pre svega imunitet kod dece može biti urođen, to je imunitet koji se formira još u utrobi majke. On će zavisiti od načina vođenja trudnoće, zdravstvenog stanja majke i genetskih predispozicija od oba roditelja. Druga vrsta imuniteta je stečeni imunitet. To je imunitet koji se gradi vremenom. U prvim mesecima života bebe imunitet je jako loš, što je i normalno jer se beba navikava na spoljni svet. U tom periodu poželjno je bebu sačuvati od svih spoljnih uticaja, reicmo, u prvom mesecu života potrebno je zaštiti bebu čak i od vetra i jakog sunca, a vremenom prilagođena na spoljne okruženje i uslove, navikavaćete je postepeno i na druge agense. Imunitet deteta u ranoj fazi gradićete na više načina. Prvi način je dojenje, ukoliko majka ne sisa svoju bebu iz određenog razloga, budite spokojni i adaptirana mlečna formula može zadovoljiti sve bebine potrebe. Zatim kapi K2D3 su odličan kompleks vitamina koji se preporučuju vašoj bebi do prve godine i u zimskim mesecima druge godine života. Zatim redovna šetnja, san i pažnja usmerena na bebu ojačaće joj imunitet. 

Imunitet kod dece 

Sa 12 meseci, a obično sa 18 meseci bebinog života karakterističan je polazak u jaslice. Kasnije, u određenom dobu i u vrtić, predškolsko, školu. Taj period, odnosno period socijalizacije i kolektiva karakterističan je za učestale prehlade. Obično su to bakteriološke i virusološke infekcije, i to najčešće respiratornih organa. Roditelji moraju biti spremni za to, jer to je normalno. Dete se privikava, a kroz njegov organizam mogu „protutnjati“ određena grupa virusa, koja je naizgled slična prethodnoj, ali ipak nije. I nije čudo što je dete stalno bolesno, u pitanju su različite grupe virusa ili bakterija koji izazivaju infekciju. Upravo ovakve virusne infekcije nisu opasne, traju od 3 do 5 dana i one pomažu u gradnji jakog imuniteta. Naravno da je poželjno odvesti dete kod pedijatra, ali svakako nije alarmantno stanje. 

Kako hranom preduprediti imunitet

Hrana je bitna karika u toku građenja imuniteta. Dobar balans u unosu voća, povrća, mesa, mleka i jaja i ribe mogu preduprediti imuni sistem vašeg deteta. Voće i povrće bi valjalo da bude raznovrsno, sa tendencijom praćenja sezonskih grupa namirnica. Upotrebom crvenog mesa različitog porekla i ribe, svakako ćete stvoritit pre svega dobru naviku kod deteta, a i ojačati imunitet. Tačno je da je med dobar, čajevi (bez zaslađivača), ceđeno voće i sl. 

Imunizacija

Vakcine značajno doprinose ojačavanju imuniteta vašeg deteta. Savet za roditelje bio bi da ne preskaču primanje vakcina. Vakcinacijom trajno se može izgraditi imunitet na određenu grupu bolesti. Tačno je da i vakcinisana deca mogu dobiti određenu bolest, ali sa neuporedivo lakšim simptomima i neće biti životno ugrožena.