Kako organizovati prevoz pokojnika iz Nemačke?

Administracija i zakonske obaveze koje je potrebno ispratiti i obaviti u slučaju smrti osobe u okvirima granice Nemačke,a koja mora ili je želela da se sahrani u Srbiji, prilično je velika i zahteva određeno vreme kako bi se obavila. Tokom celog tog perioda telo preminule osobe nalazi se u mrtvačnici mesta gde je osoba i preminula, odakle uz dobijenu sprovodnicu porodica može da preuzme posmrtne ostatke i organizuje prevoz pokojnika iz Nemačke. 

Kompletnu proceduru, od početka do kraja, obavlja neko od članova porodice ili osoba koja je od strane preminulog lice, pre smrti, bila ovlašćena da se bavi ovim pitanjem u trenutku nastupanja smrti. Naravno, pored članova porodice, obavezno je i angažovanje određene pogrebne firme koja obavlja prevoz pokojnika iz Nemačke, s tim da se kompletno uređivanja administrativnih poslova može prepustiti i njima. Celokupna procedura sprovodi se zbog dobijanja sporovodnice.

Šta je sprovodnica?

Sprovodnica predstavlja međunarodni dokaz, odnosno međunarodno priznatu dozvolu za prevoz pokojnika iz jedne zemlje u drugu. U ovom slučaju, kada se vrši prevoz pokojnika iz Nemačke, sprovodnica je potrebna zarad ulaska sa posmrtnim ostacima na teritoriju Repuvlike Srbije i obavljanja sahrane, a tu su i tranzicione sprovodnice, koje dokazuju da postoji dozvola za prevoz pokojnika i da se radi samo o tranzitu kroz određenu zemlju kako bi se došlo do konačnog odredišta. 

Šta je potrebno za dobijanje sprovodnice?

Prvi potreban dokument jeste izveštaj i potvrda o smrti koju izdaje nadležna bolnica, odnosno lekar koji je utvrdio i proglasio smrt. Zato je veoma važno, a ujedno i zakonska je obaveza, da se u momentu smrti osobe najpre obavesti hitna pomoć i sačeka se da izađe na teren. Dalje, sa potvrdom o smrti odlazi se u nadležnu mesnu zajednicu, upravu, opštinu mesta gde je osoba preminula, kako bi se dobila smrtovnica, odnosno izvod iz matične knjige umrlih. U ovakvim slučajevima ovaj izvod izdaje grad, mesto, gde je osoba preminula. Pored toga, potrebni su osnovni dokumenti preminule osobe, kao što je važeća putna isprava, izvod iz matične knjige rođenih, kao i izvod iz matične knjige venčanih ako je pokojnik bio u braku.

Ukoliko iz nekog razloga ne postoji pasoš kao važeći putni dokument, onda je potreban overen dokument koji omogućava identifikaciju preminule osobe. 

Pored ove dokumentacije potreban je i izveštaj sanitarne inspekcije da je kovčeg za prevoz pokojnika iz Nemačke uredan i prema pravilima, kao i potvrda o postojanju grobnog mesta gde će se sahrana organizovati. Ovako skupljena, dokumentacija se predaje najbližoj ambasadi ili konzulatu, uz popunjavanje zahteva za dobijanje sprovodnice, nakon čega se dozvola vrlo brzo izdaje. 

Ko obavlja prevoz pokojnika?

Za dobijanje sprovodnice potrebna je i informacija o angažovanoj firmi koja će se time baviti, kao i vrsti vozila koja služi za prevoz pokojnika iz Nemačke za Srbiju. Zakonom je uređeno da se ovakva vrsta prevoza može obaviti isključivo specijalizovanim vozilima koja omogućavaju prenos posmrtnih ostataka bez ikakvih problema i ugrožavanja bilo čega, zbog čega je važno da i firma i vozila budu uredno prijavljeni, a vozila atestirana. Na taj način se, uz sprovodnicu, prevoz pokojnika iz nemačke obavlja u najkraćem mogućem roku, bez ikakvih komplikacija.