Podrazumevana podešavanja na mnogim televizorima ne nude uvek najbolju sliku, posebno ako uzmete u obzir da svaki izvor video zapisa (kablovska kutija, medijski strimer…) verovatno ima svoja idealna podešavanja koja se primenjuju. Evo jednostavnih rešenja za četiri uobičajena problema sa slikom.
Popravljanje rastegnute ili isečene slike
Da li ste ikada gledali televiziju i pomislili da slika izgleda pomalo isečeno? Možda ljudi izgledaju zgnječeno ili možda delovi slike izgledaju kao da nestaju pored ivice ekrana. Ovo je čest problem kod mnogih televizora i možete ga lako rešiti, a da ne odete u tv servis. Novi Sad ima nekoliko renomiranih servisa čiji zaposleni će vam sigurno olakšati muke koje va zadaje vaš tv uređaj.
Veličina slike je postavka koja ima različita imena na različitim televizorima, ali svi oni rade isto, utiču na to kako će se video signal koji TV prima prikazivati geometrijski na ekranu.
U idealnom slučaju, slika se preslikava piksel u piksel na televizoru, ali to nije uvek slučaj. Ponekad je odnos širine i vidine slike isključen što prisiljava sliku da se razvuče ili obreže. Drugi put televizor skraćuje ivicu slike tako da odgovara formatima emitovanja. Kada se to dogodi, treba da popravite veličinu slike.
Da li sami možete popraviti sliku?
Postavka veličine slike može se nazvati i zumiranje, široko, odnos širine i visine ili čak samo slika. U meniju podešavanja televizora potražite bilo koju stavku koja zvuči kao jedan od navedenih izraza. Ako niste sigurni da li je to pravi izbor, proverite koje su opcije dostupne i potražite Zoom, Stretch, Vide ili 16: 9. Te opcije ukazuju da gledate tačno podešavanje kako biste na televizoru dobili najbolju sliku.
Ako režim piksela za piksel ne pomogne (naročito ako koristite stariji izvor video zapisa pre HD, povezan preko kompozitnih ili komponentnih ulaza), isprobajte podešavanja 16:9 i 4:3.
Ako na televizor povežete računar ili neke druge uređaje, možda ćete naići na drugi problem: prekomerno skeniranje. Pre emitovanja digitalne televizije, TV signali su prenosili više slike nego što je bilo predviđeno za prikazivanje na televizoru. Ovaj dodatni okvir slike poznat je kao prekomerno skeniranje, a televizori su dizajnirani da ga iseku.
Neki televizori i dalje isključuju prekomerno skeniranje, a kada povežu video izvor sa kojim ne znaju kako da postupe, to i rade. To se često vidi na Samsung televizorima kada se povezuju računari sa njima. Ako vam promena veličine slike ostavlja sliku koja izgleda kao da je odsečena na ivicama, imate posla sa prekomernim skeniranjem. Potražite posebnu opciju pod nazivom Overscan kroz sistem menija na televizoru. Verovatno će biti u blizini opcije Veličina slike u meniju, ali bi se mogla pojaviti bilo gde uključujući napredna podešavanja. Podesite Overscan na Off ili Disable i konačno ćete videti punu sliku.
Kako isključiti tzv. efekat sapunice?
„Efekat sapunice“ uobičajena je pritužba na sliku koja se javlja kada kretanje na ekranu izgleda neprirodno. To je često uzrokovano televizorom koji simulira 60 ili više kadrova u sekundi. Većina filmova i emisija prikazuje se brzinom od 24 ili 30 kadrova u sekundi. Danas je 24 sličice u sekundi je standardna brzina kadrova za film, dok je 30 kadrova u sekundi standardna brzina kadrova za proizvedenu televiziju.
Mnogi televizori imaju brzinu osvežavanja od 120Hz ili mogu prikazati do 120 sličica u sekundi. Takođe često nude funkcije obrade slike koje mogu učiniti da kretanje deluje uglađenije kako bi se podudaralo sa tom brzinom kadra ili čak simuliraju veće brzine kadrova. A ako vaš televizor to ne može da podrži, onda je najbolje da posetite tv servis. Novi Sad ima i brojne prodavnice koje nude najnovije modele, jer u slučaju da vaš uređaj ne može da podrži brzinu slike, onda je kupovina novog televizora neizbežna.