Ukoliko želite da se okušate u baštovanstvu, a nemate baštu, uvek možete pokušati da određene biljne vrste gajite i u saksijama. Istini za volju, neće to biti prava bašta, ali ćete imati priliku ne samo da uživate u pogledu na svoj rad, nego možda čak i da neke od plodova okusite.
Potrebno je, ipak da se malo potrudite pre nego što posetite izabrani rasadnik i odaberete koje biljke ćete posaditi na svom balkonu. Ne samo da morate nabaviti odgovarajuće saksije, odnosno posude, nego se morate pobrinuti i za to da zemljište u koje ćete zasaditi izabrane sadnice bude hranljivo. Izuzev toga, posebno bi trebalo da vodite računa i o tome na kom mestu ćete saditi koju biljku, odnosno da li njoj odgovara da bude više ili manje izložena suncu. I još da dodamo i to da bi trebalo naročitu pažnju obratiti na to koliko često i koliko količinski ćete zalivati određene biljke.
Iako sve to možda deluje naporno, ali samo uz dobru pripremu možete biti sigurni da će i sadnja biti uspešna, te da ćete kasnije zaista moći u potpunosti da uživate u plodovima svog rada.
Uzgoj povrća na balkonu
Možda vam sada zvuči nemoguće da ćete moći da jedete, primera radi zelenu salatu koju ste sami uzgajali ili mladi luk, ali ako dobro pripremite sve i vodite računa o uzgoju, to će biti i te kako moguće.
Ako ne želite da doživite razočaranje u pokušajima da uzgajate ili povrće ili začinsko bilje, onda je svakako dobro da najpre posetite rasadnik Beograd i da potražite sadnice koje mogu da uspeju u saksiji i čiji uzgoj i nega nisu previše zahtevni. Podrazumeva se da bi trebalo da pripremite i zemlju, te da povedete računa o tome na kom mestu će stajati saksije.
Najjednostavnija i najsigurnija opcija jeste da se opredelite za začinsko bilje i to najpre za peršun. Ne samo da će peršun u saksiji da ulepša vaš balkon, nego ćete imati mogućnost i da koristite lišće ove zdrave biljke, kada god za tim budete imali potrebu.
U saksiji odgovarajuće veličine možete čak da gajite i zelenu salatu. Pored toga što će izgledati dekorativno, kada dovoljno bude narasla, moći ćete i da je pripremate za jelo ako budete želeli. Ukoliko se odlučite za to, posetite rasadnik i odaberite sortu zelene salate sa uspravnim listovima, jer je ona i pogodnija za gajenje u saksijama. Biće vam dovoljna saksija dubine između 15 i 20 centimetara, budući da koren ove biljke nije naročito dubok. Imajte samo na umu da je vegetacijski period zelene salate prilično kratak i da traje obično između 35 i 90 dana, što sve u principu varira od sorte do sorte.
Ako vam je povrće naročito interesantno za uzgoj, možete posaditi i mladi luk u saksijama. U pitanju je povrtarska kultura koja nije naročito zahtevna, a najbolje je posaditi je u jesen. Biće dovoljno oko dve sedmice nakon sadnje da uživate u ukusu ovog povrća.
Pored pomenutih, svaki rasadnik nudi i sadnice ljutih papričica, spanaća i šargarepe, ali i drugih povrtarskih kultura, koje nesmetano možete uzgajati čak i u saksijama.