Od kako postoji sistem privatnog obrazovanja, bez obzira da li je to fakultet ili srednja škola, postoji ozbiljna sumnja u njihov kredibilitet. Javno mišljenje da zato što se privatno obrazovanje plaća, automatski znači i završenu srednju školu ili fakultet, je velika zabluda zbog koje se čitav sistem privatnog obrazovanja neopravdano nalazi na lošem glasu.
U drugoj polovini 2000.-tih je ustanovljen sistem privatnih srednjih škola koji danas broji više od 50 srednjih škola različitih vrsta obrazovanja, od ekonomije i medicine, pa do gimnazija opšteg ili sportskog smera, škola za lepotu i negu, itd. Sve ove privatne srednje škole su potpuno ravnopravne sa državnim školama i za njih jednako važi Zakon o srednjem obrazovanju kao i neophodna akreditacije od Ministarstva prosvete kako bi bile priznate.
Zbog čega su privatne srednje škole bolje od državnih?
Za svakog roditelja polaganje prijemnog ispita predstavlja ozbiljan stres, verovatno i više nego za samog budućeg srednjoškolca. Zato za većinu srednjih škola nije neophodan položen prijemni ispit. Tačnije, iako se na kraju osnovne škole polažu matematika, srpski i kombinovani test kao uslov za upis u neku od srednjih škola, za mnoge srednje škole sam rezultat ovih testova nije bitan. Dovoljno da je učenik konkuriše u školu po želji, gde će nakon razgovora sa psihologom i pedagogom škole i biti primljen.
Jedna od škola za koju nije potreban položen prijemni ispit jeste i privatna medicinska škola. Iako nije potreban položen prijemni ispit, diploma koju učenik dobija nakon završetka srednjeg obrazovanja je priznata od strane Ministarstva prosvete i ima jednaka prava kao i učenici koji su završili državnu srednju medicinsku školu. Pored toga, ova škola nudi kroz svoj program različite obrazovne profile u okviru redovnog i vanrednog školovanja, pružajući svim zainteresovanim učenicima mnogo bolje mogućnosti za školovanje od bilo koje državne škole.
Manje učenika – više znanja
U privatnim školama ceo koncept obrazovanja je podređen učenicima, pa tako većina privatnih škola upisuje najviše do 15 učenika po odeljenju. Ovo se u praksi pokazalo kao izuzetno kvalitetno rešenje, jer tada profesori mogu u potpunosti da upoznaju sve svoje učenike, spoznaju njihove afinitete, interesovanja i njihove mogućnosti, a potom se posvete individualnom razvoj svakog od njih ponaosob. Jeste da u početku učenici imaju negativan stav prema ovome jer se uvek nađe vreme da se propita celo odeljenje, ali na kraju i sami učenici postanu svesni kvaliteta koji stiču tim putem. Može se reći da za sve privatne škole važi princip “jedan na jedan”, kako bi svaki od učenika kojima je pomoć neophodna, što bolje savladao potrebno gradivo. Takođe, učenje je prilagođeno savremenim tehnologijama i potrebama današnjih generacija, samim tim deca nove pojmove brže usvajaju.
Ostale prednosti koje nude privatne srednje škole
Sve privatne srednje škole su mlade, osnovane u poslednjih 10-15 godina i praktično su građene sa ukusom modernizma, gde se posebno vodi briga o unutrašnjem izgledu i uređenosti prostorija i spoljašnjem izgledu same škole. Sve ove škole posebnu pažnju poklanjaju bezbednosti svojih učenika, pa mnoge od njih organizuju prevoz od kuće do škole i nazad, dok se na ulasku u školsko dvorište nalazi posebno privatno obezbeđenje koje celodnevno obezbeđuje kompleks i učenike u njemu. Većina privatnih srednjih škola je opremljena smeštajem za učenike iz drugih gradova, kao i restoranim u kojem se služe obroci zainteresovanim učenicima.
Posebna specifičnost većine privatnijh srednjih škola je i nastava na stranom jeziku i mogućnost da se nostrifikuje dobijena diploma u pojedinim državama EU. Takav program posebno promovišu srednje škole među kojima se posebno ističe privatna medicinska škola.