Koji su simptomi i kako funkcioniše lečenje kandide?

Ljudski organizam sadrži brojne dobre i loše bakterije i gljivice u svom organizmu koje mu pomažu da na pravilan način sprovede brojne procese svakog dana, sata i minuta. Među njima je svakako i kandida, kao gljivica, tj. oblik kvasca, koja ima važan zadatak u sistemu varenja, ali i apsorpcije svih hranljivih nutritijenata za organizam.

Kada je u granicama normale, tj. potrebne količine za normalno funkcionisanje organizma, njen zadatak je ovaj, ali kada dođe do njenog umnožavanja dolazi i do njenog prolaska u sistem krvotoka gde otpušta toksične materije koje utiču na curenje creva i pojavu kandidijaze.

Potrebno je voditi računa o brojnim stvarima kako se kandida ne bi umnožila izvan granica dozvoljenog, pa je najbolje uvek znati šta su uzročnici toj pojavi.

Uzročnici infekcije kandidom

Kandida je gljivica koja se hrani šećerima i ugljenim hidratima, pa prekomereno konzumiranje slatkiša, brze hrane, kao i fermentisanih proizvoda, mogu uzrokovati njeno umnožavanje. Pored toga, konzumiranje alkohola može dovesti do iste ove pojave, kao i već svima poznato korišćenje antibiotika, ali i kontraceptivnih pilula. No, ovo nisu svi uzročnici koji utiču na to da se kandida razmnožava velikom brzinom.

Pad imuniteta, koji se događa iz bilo kojeg razloga, stres i česta napetost i nervoza, takođe mogu biti ozbiljni uzročnici pojave infekcija i bolesti izazvanih kandidom.

Simptomi koji ukazuju na kandidu

Najčešći simptomi koji ukazuju na to da se kandida umnožila van normalnih granica u organizmu jesu uvećan apetit za šećerom, ugljenim hidratima, vaginalno i rektalno peckanje, kao i svrab, te infekcija urinarnog trakta. No, ovo nisu jedini simptomi koji na to ukazuju.

Mogu se javiti gljivične infekcije, poput gljivica na noktima, atletskog stopala, svraba ušiju, osipa na koži, ekcema, psorijaze, što se može dogoditi i u slučajevima kada su kozmetički proizvodi kontaminirani gljivicom kandida, tj. gljivicom iz ovog roda. Još simptomi koji ukazuju jesu loše raspoloženje koje se sklono promenama, koje može čak dovesti do pojave anskioznosti i razvoja depresivnih stanja. Kandida utiče na probavni sistem, pa se javljaju konstipacija, dijareja, nadutost, a mogu se razviti i brojna autoimuna oboljenja poput reumatidnog artritisa, lupusa, Hašimoto poremećaja štitaste žlezde, multipla skleroze, a može doći i do pojave ADD-a, ADHD-a.

Dijagnostikovanje i lečenje kandide

Kandida se dijagnostikuje na dva načina, testiranjem krvi, tj. proverom antitela koja se nazivaju IgG, IgA i IgM, kao i analizom stolice. Kada se ustanove visoke vrednosti kandide, onda se lečenju kandide pristupa u dva koraka. Prvi korak jeste prepisivanje stroge dijete koja apsolutno isključuje šećere, složene ugljene hidrate, kojima se kandida hrani, kao i druge bakterije u organizmu. Sve dok se organizam ne vrati u stanje pređašnjeg balansa, ta dijeta se mora

poštovati u potpunosti ili lečenje u suprotnom traje jako dugo. Nakon prepisivanja dijete ustanovljuju se potrebni medikamenti na osnovu opšteg zdravstvenog stanja organizma, tj. problema koji je nastao usled umnožavanja kandide. Tu su, naravno, lekovi protiv gljivica, koji se uglavnom piju najmanje mesec dana, a svakako postoje i brojni prirodni lekovi protiv kandide koji mogu da pomognu, kao što su neki čajevi, određene kiseline, koje organizmu daju potrebnu podršku.