U današnjici kod ljudi su česte promene raspoloženja, osećaja tuge, gneva, gubitka i praznoće. Međutim, kada se sva ova stanja upletu u čovekovu svakodnevicu, ometaju život, stvaraju nisku produktivnost i negativno utiču na odnose sa ljudima – može se sa sigurnošću reći da je reč o depresiji.
Mnoge bolesti se usled depresije mogu pogoršati, poput artritisa, srčanih obolenja, dijabetesa, astme i slično, pa je važno na vreme shvatiti da redovni osećaji beznadežnosti ipak zahtevaju posebnu pažnju, pristup simptomima i lečenje.
Koji su simptomi depresije kod muškaraca, žena i dece?
Kada je u pitanju depresija, može se reći da ona utiče i na čovekovo raspoloženje- um, i na telo. Simptomi mogu biti konstantni, ili se na određeno vreme gubiti i vraćati. Događa se da ih muškarci, žene i deca na najrazličitije načine doživljavaju. Na primer, kod muškaraca depresija ima tendenciju da se izrazi kroz razdražljivost, osećaj nemira, beznađa, praznine, ali i na potpuni gubitak interesa i za omiljene aktivnosti i za sve ono što je važno u životu. Pojedini muškarci koji se susreću sa depresijom osećaju preterani umor, nedostatak koncentracije, gubitak libida, pospanost ili nesanicu, probavne probleme, a drugi imaju sklonosti ka alkoholu, rizičnim aktivnostima, agresivnim ispadima, sexualnim performansima i slično. Dok žene češće iskušavaju osećaj teskobe, praznine, povlačenje u sebe, misli o samoubistvu, glavobolju, promenu apetita…
Nasuprot toga, deca tokom depresije imaju osećaj nesposobnosti, promenu raspoloženja, jak plač, poteškoće u sklapanju pozitivnih odnosa sa prijateljima i članovima porodice, pad uspeha, probleme sa uobičajenim obrascima spavanja i gubitak energije…
Koji su glavni uzroci depresije?
Među glavnim uzrocima svakako je nasledni faktor jer može vući rizik ka poremećajima raspoloženja, zatim, traume iz detinjstva, određena medicinska stanja i struktura mozga. Usled različitih stresnih situacija i uslova poput honičnih bolova, intenzivne nesanice, zloupotrebe supstanci, niskog samopouzdanja, ekonomskih problema ili gubitka voljene osobe – može se razviti depresija. Ponekad je uzrok u nedostatku vitamina D ili nekom drugom zdravstvenom problemu. No, da depresija ne bi izazivala razne komplikacije u životu čoveka potrebno ju je lečiti pre nego što se pogorša.
Lečenje depresije – kako do mentalnog blagostanja?
Uz lečenje depresije život može imati bolji kvalitet. Ipak, potrebno je vreme i posvećenost da se pronađe najefikasnija terapija – usklađena sa čovekovom ličnosti i simptomima. Od antidepresivnih lekova, psihoterapije, fizičke aktivnosti, promene načina života i ishrane, socijalne podrške, akupunkture, molitve, upotrebe prirodnih lekova poput kantariona, đumbira i esencijalnih ulja, pa sve do elektrokonvulzivne terapije i magnetnih stimulacija. Pored psihoterapijskih tehnika, upravo takve terapije i stimulacije pokazuju veliki uspeh u rešavanju problema. Kada je u pitanju lečenje depresije treba znati da ne postoji oblik koji nije izlečiv. S obzirom na veliki broj mogućnosti lečenja, svako može izaći iz tamne senke nezdravog života i uplivati ponovo u zaboravljeni osećaj sreće.
Samo uz pravi tretman, lečenje depresije može postati jednostavno. A uz promenu dotadašnjeg negativnog načina života – može se sprečiti povratak u crnilo. Socijalna zajednica, ipak igra bitnu ulogu u svemu tome. Uz dobru podršku prijatelja i porodice, ali i prijatne aktivnosti – moguće je minimizirati pad energije, promenu raspoloženja, gubitak apetita i slično.