Ako pitate bilo koga kome je televizija u jednom trenutku bila glavni izvor informisanja kako je znao da će na programu biti prikazane najnovije vesti svako bi dao isti odgovor – „Pojavljivanjem kajrona, odnosno trake sa pokretnim tekstom, na dnu ili vrhu ekrana“. Crvena ili plava traka bi za gledaoce bila znak da bi trebalo da obrate pažnju na tekst koji će se emitovati.
Ako je vest važna, odnosno, ukoliko bi se dogodilo nešto poput velike prirodne nepogode, eksplozije sa mnogo preminulih ili je pokušan atentat na nekog političara tada bi se automatski prekidao program koji je u toku i spiker informativnog programa bi saopštio najnovije vesti. Najpoznatiji primer za to je specijalni program i čuvena rečenica Miodraga Zdravkovića 4. maja 1980.: „Umro je drug Tito“. Mlađim generacijama, odnosno, onima rođenim nakon Titove smrti je u sećanju objava o atentatu na premijera Zorana Đinđića. Nakon pucanja na premijera i njegovog prebacivanja u Urgentni centar celog dana je na svim televizijama emitovan svima dobro poznat snimak, a najnovije vesti o premijerovom stanju su redovno saopštavane.
Ovi primeri su najpoznatiji i svakako najdrastičniji jer su oba događaja sama po sebi istorijska, međutim, i druge vesti se saopštavaju na isti način. Dakle, ukoliko dođe do velikih poplava, kao što je bila ona 2014. godine na isti način bi bile saopštavane najnovije vesti o situaciji na terenu.
Najnovije vesti u doba interneta
Razvojem interneta svet se u potpunosti promenio. Hteli mi to da priznamo ili ne, život i svakodnevnica čoveka 21. veka se drastično razlikuju. Pravu tehnološku revoluciju izazvao je pronalazak „pametnih telefona“ koje poseduje najmanje dve trećine ukupne populacije. Telefoni su nam postali sredstvo za komunikaciju, izvor informacija, sredstvo za kupovinu, plaćanje, beleženje uspomena….
Zbog razvoja interneta i mobilnih telefona medijske kuće su počele da formiraju portale na kojima bi objavljivali svoje tekstove. Prvo su to učinile najveće svetske medijske kuće još devedesetih godina, a kasnije su počeli da se pojavljuju internet portali koji nisu „vezani“ ni za jedan štampani medij ili televiziju. Najnovije vesti su sada počele da se čitaju na telefonima koji su skoro u potpunosti zamenili štampane novine i televizijske informativne programe.
Najnovije vesti na telefonu – prednosti i mane
Mnogi novinari bi rekli da se novinarstvo u doba interneta drastično promenilo i potpuno su u pravu kada to kažu. Prednost onlajn novinarstva ogleda se u tome što postoji mogućnost brzog prenošenja informacija. U samo tri minuta nakon dolaska do informacije tekst se može „pustiti“.
Kolko god je prednost interneta brzina, može se reći da baš zbog te brzine dolazi do velikih manjkavosti i grešaka prilikom prenošenja. Najnovije vesti se često puštaju bez prethodne provere i to je ono što starijim novinarima najviše smeta.
Uprkos tome, sa svim prednostima i manama, može se slobodno reći da su internet portali postali ti koji sada javnosti prvi saopštavaju najnovije vesti.