Pitanje prevoza roba veoma je važno za veliki broj trgovinskih i proizvodnih delatnosti, posebno u modernom vremenu kada su odredišta često vrlo udaljena i nalaze se izvan granica jedne zemlje. Pouzdanost i sigurnost tokom transporta značajna je za neometane kanale nabavke i prodaje, kao i bezbedan prevoz svih vrsta roba, materijala i sadržaja do ciljanog odredišta.
Europalete predstavljaju važan element pakovanja i otpremanja, kao i prijema u skladišta, jer olakšavaju manipulaciju i ubrzavaju radne procese. Izrađuju se od kvalitetnog drveta i u velikoj meri se razlikuju od klasičnih paleta, s obzirom da se proizvode prema strogim propisima Evropske asocijacije za palete, kao regulatornog tela za evropsko tržište.
Šta predstavlja europaleta?
Svaka paleta predstavlja teksturu izrađenu od drveta – poređanih dasaka koje su međusobno spojene ekserima, u cilju dobijanja podloge za neometan transport, slaganje i generalno manipulaciju robe i materijala u raznim agregatnim stanjima i pakovanjima. Europalete izrađuju se na osnovu definisanih strogih pravila Evropske Unije, i kao takve jedine se mogu koristiti prilikom uvoznih i izvoznih poslova na ovom području.
Procedura izrade je jasna i kvalitet, kao i verodostojnost potvrđuje pečat koji se utiskuje na sve europalete nakon procesa proizvodnje. Mogu se koristiti za različite vrste proizvoda, materijala i roba, vrlo su korisne i praktične, štite od oštećenja, rasipanja i gubljenja svojstava tokom prevoza i slaganja.
Pravila po kojima se proizvode su brojna
Postoje jasno definisana pravila po kojima se izrađuju današnje europalete, i kao takve – jedinstvene i kvalitetne, jedino se mogu koristiti na evropskom tržištu. Naime, drvo treba da bude vrhunskog kvaliteta, trajnosti i otpornosti na sve uticaje. Dimenzije koje imaju europalete za gornje daske iznose 14,5 x 10 centimetara, a ukupno 80 x 120 x 14,4 centimetara.
Njihova težina iznosi 25 kilograma i imaju nosivost oko 1.500 kilograma. Udeo vlage ne sme preći 22% u odnosu na ukupnu težinu drveta, uz definisanje i razmaka između dasaka, kao i vrste eksera koji se koriste za njihovo pričvršćivanje. Poznate su i pod nazivom EUR i EPAL klasa, uz površinu od 0,96 metara kvadratnih i određena svojstva koja ih razlikuju.
Vrste koje se razlikuju danas
Današnje europalete imaju dve osnovne klase, koje se razlikuju prema nekim parametrima u zavisnosti od stanja. Konkretno, EUR predstavlja prvu klasu kojoj pripadaju palete koje imaju svetle tonove, nove su i prvi put se koriste za pakovanje roba. One se dobijaju prilikom prevoza robe direktno od njihovog proizvođača, a koriste se za proizvode u prehrambenoj, hemijskoj i farmaceutskoj industriji, za koje je bitna visoka stopa sanitarne bezbednosti.
U drugu klasu ili EPAL europalete ubrajaju se jedinice koje su već korišćene, potamnele su i imaju vidljive tragove upotrebe. Naravno, one se mogu i dalje koristiti dok su funkcionalne i kvalitetne, a po potrebi se mogu popravljati.
Inovativne i kvalitetne europalete koriste se pakovanje, prevoz i skladištenje različitih vrsta materijala, proizvoda i roba na evropskom tržištu, kao kvalitetno i rešenje koje štedi energiju ljudi. Proizvode se u strogoj proceduri prema pravilima koje definišu nadležne institucije Evropske Unije, što ih razlikuje u odnosu na klasične palete koje svako može da izradi prema svojim potrebama.