Polni hormoni i njihov značaj za reproduktivno zdravlje žena i muškaraca

Zdravlje je osnova našeg funkcionisanja, i samo kada je organizam u ravnoteži, osoba može normalno funkcionisati. Isto važi i za hormone, jer kada su oni u disbalansu i naše zdravlje je dovedeno u pitanje.

Hormonska neravnoteža nastaje kada organizam proizvodi previše ili premalo nekog ili više hormona. Hormoni upravljaju mnogim telesnim funkcijama u našem telu, kao što su raspoloženje, spavanje, telesna temperatura, menstrualni ciklus kod žena, ali utiču i na brzinu otkucaja srca. Polni hormoni igraju veoma važnu ulogu u životu oba pola, i kada su oni u disbalansu, dolazi do raznih stanja, a organizam ne funkcioniše kao ranije. Jajnici kod žena, i testisi kod muškaraca, proizvode hormone koji imaju ulogu da regulišu osnovne polne funkcije u organizmu. 

Znaci za uzbunu

Kada nešto nije u redu sa organizmom, on nam to vrlo jasno stavi do znanja raznim simptomima koje osećamo. Pregled endokrinologa, odnosno specijaliste koji se bavi zdravljem žlezda, može pomoći da na vreme otkrijemo gde se desio problem. Simptomi koji se pojavljuju zahtevaju da se odmah zakaže pregled endokrinologa, i to su:

  1. Povećana glad i žeđ,
  2. Znojenje i mokrenje koje je učestalo,
  3. Bolne i obilne menstruacije,
  4. Potpuni izostanak menstruacije,
  5. Umor, 
  6. Nagle promene raspoloženja. 

Kada odete na pregled endokrinologa možete očekivati da vam on prvo uzme anamnezu, a zatim i da odradi ultrazvučnu dijagnostiku, ai i kompletnu dijagnostiku žlezda sa unutrašnjim lučenjem. Tek na osnovu toga, i eventualno nekih rezultata iz laboratorije, specijalista će moći da postavi konačnu dijagnozu.

Poremećaj ravnoteže ženskih polnih hormona

Ravnoteža ženskih polnih hormona zavisi od pravilne funkcije nekoliko endokrinih žlezda. Polni hormoni odgovorni su za razvoj ženskog tela, i to najviše od perioda puberteta, regulišu menstrualni ciklus, potom omogućuju začeće i pravilan tok trudnoće. Takođe imaju uticaj na libido i na dojenje nakon porođaja. Najznačajniji ženski polni hormoni su estrogen i progesteron. Čak i najmanja hormonska neravnoteža može imati veliki uticaj na opšte zdravlje, a najviše na reproduktivno zdravlje žene. 

Vrednosti hormona u krvi nisu uvek iste, već se prirodno menjaju u zavisnosti u kojoj smo fazi menstrualnog ciklusa, kao i od doba dana. Estrogen u pubertetu utiče na razvoj dojki kao i na sluznicu materice u menstrualnom ciklusu. Progesteron je sa druge strane neophodan kako bi se trudnoća uredno razvijala. Ukoliko u trudnoći dođe do pada potrebne količine progesterona, onda dolazi i do spontanog pobačaja. Svaki, pa i najmanji poremećaj vrednosti hormona, ostavlja posledice, zato je važan redovan sistematski pregled i poseta lekaru. 

Androgeni

Muški polni hormoni, odnosno androgeni, sekretuju se iz testisa. Testosteron je najvažniji hormon testisa, jer se on i najviše luči. Testosteron je taj koji utiče na sve polne karakteristike kod nekog muškarca. Pored toga, ovaj hormon deluje i na neke sekundarne karakteristike muške populacije, kao što je glas, debljina kože, raspored dlaka po telu, debljina kože, razvoj mišićne mase i drugo. Najvažnije funkcije ovog hormona jesu:

  1. Plodnost, jer on reguliše libido i utiče na proizvodnju spermatozoida u testisima,
  2. Produkcija krvi, jer omogućava bolji protok kiseonika u ćelijama,
  3. Reguliše rast mišićne mase, snagu i utiče na rast kostiju i na telesnu građu muškarca,
  4. Uticaj na rapoloženje, kao i na pamćenje i koncentraciju. 

Analiza testosterona se sprovodi kod žena koje imaju neke muške karakteristike, kao na primer pojačanu maljavost i dubok glas, ali i neredovne cikluse i probleme sa začećem. 

Najčešći uzroci disbalansa

Promene u izlučivanju hormona prirodno dolaze sa godinama, a uzrokuju ih stres, užurban način života, kao i loše prehrambene navike. Kod žena koje su u reproduktivnom dobu, čest uzrok neravnoteže hormona jeste sindrom policističnih jajnika. Pored toga među čestim uzrocima su i pubertet, trudnoća i dojenje, uzimanje hormonskih lekova, korišćenje kontraceptivne pilule, prevremena menopauza, ali i rak jajnika. 

 Mnoga zdravstvena stanja mogu takođe uticati na hormone, ali i terapija koja se koristi za lečenje nekih bolesti. To mogu biti šećerna bolest, nedovoljna ili preterana aktivnost štitaste žlezde, ali i tumori hipofize. Ukoliko osoba ide na hemioterapiju, i ona dosta može uticati na vrednosti pojedinih hormona. Najpouzdaniji način provere statusa hormona jesu laboratorijski testovi. Određivanje vrednosti hormona iz krvi omogućava lekaru da odredi dijagnozu i potrebnu terapiju.

Balans je bitan

Kako bi vaši hormoni bili optimalni jako je važno da budete aktivni, ali i da pazite na svoju ishranu. Uvrstite u svoju ishranu dosta svežeg voća i povrća. Izbegavajte stresne situacije i pronađite određenu tehniku za opuštanje koju ćete redovno primenjivati. Takođe, veoma je važno da imate redovan san, koji će vam pomoći da budete odmorni i spremni za svakodnevne izazove.