PRAVILNA OBUĆA ZA RAD

U toku radnog veka, svaki radnik je iskusio bolove u nogama, kičmi pa i u vratu, zbog loše statike tela. Svaki posao koji zahteva višečasovno stajanje u mestu dovodi do stresa tela ili loše cirkulacije. Zato svako od nas shvata koliko je bitna udobna, radna obuća. Adekvatna obuća za rad rasterećuje naša stopala koja prirodno, u toku dana, otiču i narastu. Svi stavljamo prvenstvo udobnosti naspram lepog izgleda. Međutim, savremena tehnologija koju danas koriste specijalizovani proizvođači, ugađa ljudskom stopalu, pa pored udobnosti, radna obuća je sve više i lepa. Naravno da prate trendove. Pored svoje funkcionalnosti, nudi vašem stopalu i fantastične materijale od koji se izrađuje ovakva obuća. Nemojte misliti da je zbog ovoga, ova obuća preskupa. Iznenadiće vas da i nema neke razlike u ceni, između ove specijalizovane obuće i neke druge diskutabilne obuće. 

PREDNOSTI  RADNE  OBUĆE

Pored svoje dugotrajnosti, pruža vam dodatnu udobnost, štiteći vas od hladnoće a i brzo se suši. Kada je toplo i pojačano nam je znojenje, ova obuća održava vaše stopalo suvim jer vam noga „diše“. Dolazi se do zaključka, da je radna obuća ključna za vaše zdravlje. Zato je dobro da se investira u kvalitetnu obuću prilagođenu da što lakše sa njom radite. Od materijala je koji nije štetan, stimuliše vašu cirkulaciju i pruža vam olakšanje u zglobovima. Tajna je u đonu koji je izrađen da apsorbuje i ublažava stres u stopalu, pa tako smanjuje traume izazvane dugim, stacionarnim položajem. Kada odlučujete koju ćete obuću za rad sebi kupiti, pratite sledeće oznake: O1 – označava antistatik, olakšava težinu na peti jer apsorbuje energiju na tom delu, O2 – to je O1 sa dodatom vodonepropustljivošću, O3 – to je O2 sa međuđonom.

Svako ko obavlja posao na noge, bira da li će kupiti sebi patiku, cipelu čizmu ili klompu, sandalu. Bira naspram svoje delatnosti, pa tako vidite da u fabrici koriste cipele, u magacinu čizme, dok frizeri i hirurzi vole da nose klompe, dok rade. I svako je prilagodio sebi radnu cipelu, radnu patiku… Svaka vrsta obuće može biti specijalno napravljena i pretvorena u radnu obuću. Onda duže traje, pruža dodatnu udobnost, održava stopalo suvim. Smanjuje napor i traume izazvane dugotrajnim, stacioniranim radom kada neme mogućnosti da se promeni položaj tela, a još manje da se sedne. Radna obuća treba biti komotnija da bi se mogli dodati poneki ulošci, koji su dodatni izolacioni sloj u toku zime. Ne treba zaboraviti i čarape čija debljina utiče na udobnost  svake obuće.

RUČNO  PRAVLJENJE  KLOMPI

Drvene klompe su nekad predstavljale radnu obuću. Nije samo Holandija poznata po nošnji klompi, već i naša Vojvodina. Naši Vojvođani su ih dugo nosili, obavezno preko čarapa. Bile su drvene. Ovim klomparskim zanatom, starim više od 100 godina u Srbiji se bavi samo 1 majstor, naravno u Vojvodini. On tradicionalno pravi drvene klompe. Izrada počinje odabirom komada drveta. Obično je to topola, jer je laka. Potreban je klomparski sto i specijalni noževi. Kroz grubu, a zatim finu obradu drveta, sve se radi ručno – struže, buši, udubljuje ( specilazovanim kašikama ) unutrašnjost klompe. Do finalnog proizvoda, majstor dođe za nekoliko sati. Krajnji kupac je ovakvu klompu nosio kao da je radna obuća u polima, kroz blato i zimi i leti – laganu a opet čvrstu. Danas, klompa je zadržala svoj oblik, ali se u fabričkoj proizvodnji koristi koža i anatomski uložak za stopalo.