Gotovo da ne postoji osoba koja nekada nije imala problema sa sistemom za varenje i probavom. Međutim, postoje i oni koji se konstantno muče sa ovom vrstom smetnji, i kojima one znatno utiču na kvalitet života. Otežano varenje je često kod osoba koje su svakodnevno izložene stresu, kao i kod onih koji često konzumiraju brzu hranu ili puše.
Takođe, ukoliko ne pijete dovoljne količine vode, a imate ovu vrstu problema, to može biti uzrok. Pojedine vrste namirnica mogu biti teške, i stvoriti probavne probleme, a to je masna i začinjena hrana, slatkiši, gazirani napici, kao i konzumiranje velikih doza kofeina. Probavne smetnje mogu biti blažeg oblika, pa sve do teških posledica, kada je stručna pomoć neophodna.
Šta pomaže kod blažih simptoma
Blaži grčevi u stomaku, nadutost, ali i povremene retke stolice, spadaju u blaže simptome probavnih smetnji. Pomoć možete potražiti u probioticima, koji spadaju u dobre bakterije za naš organizam. Probiotici nam pomažu u razgradnji hrane, a odlični su protiv nadutog stomaka ali i kada nas zadesi dijareja. Pored kapsula, koje možete kupiti u svim apotekama, probiotici se nalaze u jogurtu, pa što više pijte ovaj ukusan i osvežavajući napitak, ukoliko imate ovakve probleme.
Prebrzo jedenje hrane dovodi do nadutosti, a isto tako može doći i do nagona za podrigivanjem, jer se tada u želucu stvara suvišan vazduh. Zato je preporuka da se hrana jede sporije, i da se dobro sažvaće pre gutanja, kako bi je naš sistem za varenje lakše svario. Jedite manje masnoća i šećera, jer masna pržena hrana je teška za naš probavni sistem, a šećerima se hrane loše bakterije pa će vaša crevna flora biti narušena. Pokušajte da se oslobodite stresa, pronađite tehniku za opuštanje koja vam odgovara, i isto tako ukoliko ste pušač prestanite da pušite i videćete brz napredak u smanjenju tegoba.
Česte probavne bolesti i smetnje
Gastritis, odnosno upala želudačne sluznice često dovodi do simptoma kao što je mučnina, nadutost, ali i bol u trbuhu. Nekada može dovesti do gubitka apetita. Intolerancija na laktozu, odnosno mlečni šećer koji se nalazi u mlečnim namirnicama, može pogoršati probavne smetnje. Žgaravica može dovesti do toga da se želudačna kiselina vrati u jednjak i da dovede do osećaja peckanja u predelu grudne kosti, grla ili jednjaka.
Tada morate koristiti lekove koji smanjuju lučenje želudačne kiseline, ali samo ako vam ih je lekar prepisao. Izbegavajte kafu, čokoladu, alkohol, kao i začinjenu i masnu hranu. Bolest iritabilnih creva je česta, a glavni simptomi su zatvor ili dijareja. Ukoliko se utvrdi da patite od ove bolesti, odmah morate promeniti svoj način ishrane, ali i koristiti probiotike ili neku terapiju koju vam prepiše vaš lekar.
Spas u prirodi
Voda je ono što je neophodno kako bi naš sistem za varenje svakodnevno svario pojedenu hranu. Ukoliko ne unosimo vodu u dovoljnoj meri varenje je otežano i ne daje dobre efekte. Preporuka je da se pije oko 2 litra vode dnevno. Đumbir smanjuje nalagodnost koja se javlja u stomaku, a savetuje se njegova konzumacija u obliku čaja, ili kao dodatak jelima.
Majčina dušica ima veoma blagotvorno dejstvo na probavni sistem. Nadimanje i otežano varenje možete rešiti ukoliko konzumirate čaj od ove biljke. Majčina dušica podstiče eliminaciju nakupljenih toksina u našem organizmu, i poboljšava varenje. Ukoliko želite da prestanete da pijete kafu, majčina dušica, odnosno čaj od nje je odlična zamena. Poboljšava rad creva, i ublažava simptome gorušice.
Oprez u letnjem periodu
U peridou visokih temperatura, hrana se mnogo brže kvari, i tada se probavne smetnje mogu pogoršati. Vodite računa o roku trajanja namirnica, posebno onih koje se lako kvare. Voće i povrće pre konzumiranja treba dobro oprati, jer mogu uzrokovati dijareju, zbog raznih pesticida kojima se prskaju. Meso se pre jela mora termički obraditi, jer se u mesu mogu naći bakterije koje potencijalno mogu dovesti do salmonele, a koja dovodi do povraćanja, dijareje i visoke temperature.
Ukoliko dobijete dijareju, unosite dovoljno tečnosti kako ne biste došli u stanje dehidracije. Savetuje se da nekoliko dana budete na dijeti, odnosno da konzumirate laganiju hranu, jer bi se u suprotnom organizam dodatno opteretio. Uzimanje probiotika je poželjno, ali nije svejedno koju ćemo vrstu bakterija izabrati za različite tegobe koje se mogu pojaviti.
Može se desiti da dobre bakterije nekim osobama uopšte ne pomognu, baš iz razloga jer ne koriste vrstu koja je pogodna za tegobe koje osećaju. Svi mi imamo jedinstven organizam, i mikroflora svakog čoveka je drugačija, ali isto tako veoma je važno da slušate savete lekara, koji će vam u skladu sa simptomima prepisati terapiju koja je najbolja za vas.