Blefaroplastika je postupak zatezanja i podizanja kapaka putem operacije. Pošto je reč o invazivnijoj metodi ona podrazumeva i neke rizike koji se mogu desiti pa da se operacija zakomplikuje ili rezultati ne budu dobri.
Da li se sve komplikacije mogu unapred sprečiti? Da li vaša odluka u nekom segmentu može da donese da intervencija bude uspešna ili da efekti ne postoje? Kakvi loši rezultati mogu da budu nakon blefaroplastike?
I ovo su pitanja na koje vam trebaju odgovori pre nego što donesete konačnu odluku o hirurškoj operaciji kapaka.
Blefaroplastika i komplikacije
Blefaroplastika ne nosi velike rizike od komplikacija jer nije previše invazivna i traje od 30 do 45 minuta u zavisnosti koji kapci se operišu.
Potencijalni rizik je zdravstveno stanje pacijenta i rizik od davanja anestezije. Da bi se sprečilo svako teško buđenje nakon blefaroplastike, nesvestice, pad pritiska, obilnijeg krvarenje… hirurg mora da ima potpunu anamnezu zdravstvenog stanja pacijenta pre nego što pristupi zatezanju kapaka.
Komplikacije koje su velike su onda kada vas operiše neiskusan hirurg i koji ukloni veliki deo kože kapka. Time se direktno ugrožava normalna funkcija treptanja i mora se pristupiti novim korektivnim operacijama. Najgore je kada se od estetske korekcije napravi zdravstveni problem pa je odabir hirurga koji će da vas operiše jako važan i bitan zadatak koji je vaša odgovornost! Blefaroplatika, iako manje invazivna, nije nikakav izuzetak od toga.
Drugi problem usled nestručnosti hirurga je i premalo kože koja je uklonjena pa se ne postiže nikakav efekat iako je blefaroplastika izvedena. U ovom slučaju moraćete da se podvrgnete još jednoj intervenciji ako želite bolje rezultate, ali tada pažljivije izaberite drugog hirurga.
Ostale komplikacije nastaju kao posledica nepravilne nege u prvim danima oporavka nakon operacije. Ako se ne vrši hlađenje otok neće biti pod kontrolom pa ćete imati veće probleme. Prerano korišćenje šminke ili nepravilna nega područja gde je rez može uzrokovati infekciju i problem sa zarastanjem rane. Važno je da pacijent bude doslovno upućen u mere kojih se mora pridržavati jer se u suprotnom javljaju ovakvi problemi. Jedan od osnovnih saveta je da području koje je šiveno treba dati vremena za oporavak znatno duže nego što je to termin skidanja konaca.
Nakon intervencije se ne preporučuje nošenje sočiva minimum 2 nedelje, a pošto se može javiti suvoća očiju trebaće vam i „veštačke suze“, ali i nošenje sunčanih naočara kada ste napolju.
Iz teksta se vidi da se većina komplikacija može preduprediti ako se savesno pristupi odabiru hirurga, a on svoj posao ne shvati kao rutinu već odgovorno izvede blefaropralsitiku. To podrazumeva pravilnu pripremu pacijenta na intervenciju – dogovor oko postupka izvođenja, ali i prikupljanje sve medicinske dokumentacije. Zatim sledi zatezanje kapaka koje takođe mora biti odrađeno uz sve mere opreza i punu odgovornost.
Ovo su koraci da se rizici svedu na minimum, neće nestati, ali će biti ređi i odnositi se samo na iznenadne komplikacije koje nije bilo moguće predvideti. Iskusan hirurg i opremljena ordinacija vam obavezno treba jer će on i njegov tim znati kako da se ponašaju u kriznim situacijama pa ćete biti bezbedni i u svakom slučaju.