Telehendleri spadaju u grupu radnih mašina koje se mogu koristiti u bilo kojoj delatnosti ili za bilo koji posao kod koga se može javiti potreba za podizanjem tereta velikih težina na različite visine. Zbog toga ukoliko ste vlasnik građevinske firme, proizvodnog pogona, stovarišta građevinskog materijala ili ste vlasnik poljoprivrednog gazdinstva u okviru koga se bavite prizvodnjom i prometom pljoprivrednih proizvoda i imate potrebu za mašinom koja se može kretati po strmim i nepristupačnim terenima, onda je telehendler definitivno investicija o kojoj treba da razmislite.
Još jedna prednost telehendlera jeste mogućnost postavljanja različitih priključaka, kao što su kranovi, cisterne, utovarno – istovarne kašike itd, što omogućava njgovu različitu primenu. Iako su ove radne mašine nešto skuplje, novac izdvojen za njih iako u trenutku veliki, definitivno će predstavljati investiciju za budućnost, što će samo doprineti unapređenju vašeg poslovanja kojim god poslom da se bavite.
Na tržištu je prisutan određeni broj proizvođača telehendlera, tako da se detaljno možete informisat pre konačne odluke o kupovini, pogledati njihove veb prezentacije ili dobiti informacije koje Vas interesuju direktno u poslovnici. Ono što svakako treba da znate jeste da za upravljanje ovom radnom mašinom morate posedovati posebnu dozvolu za rukovaoca radnim mašinama. Učinak telehendlera u najvećoj meri zavisi od iskustva rukovaoca njime, pa je posebno važno da on bude iskusan i siguran u rukovanju telehendlerom.
Telehendlerom može upravljati lice koje je punoletno, koje već poseduje vozačku dozvolu B kategorije i koje ima potrebno zdravstveno odnosno lekarsko uverenje za obavljanje rada na telehendleru. Pored toga potrebno je da poseduje i uverenje o stručnoj osposobljenosti za upravljanje radnim mašinama.
Cena kao faktor odluke prilikom kupovine telehendlera
Kao što smo već rekli telehendleri nisu ni malo jeftine mašine tako da prilikom kupovine opcija za razmatranje svakako treba da Vam bude i polovan telehendler. Ukoliko se odlučite za kupovinu polovnog telehendlera, ne treba da budete previše zabrinuti jer sve polovne mašine su remontovane, i na njima su zamenjeni svi delovi koji su bili dotrajali, o čemu ćete dobiti i atest. Što je remont detaljnije i bolje odrađen manje ćete ulagati u telehendler u budućnosti, i na taj način izvesno vreme nećete imati velikih ulaganja u mašinu. Ono što je najvažnija činjenica jeste da telehendler treba da bude siuran, pouzdan i bezbedan bilo da je reč o polovnoj ili novoj mašini. To se pre svega odnosi na stabilnost mašine, sigurnost kočionog sistema, ispravnost motora… Ukoliko niste u stanju da sami procenite stanje telehendlera prilikom kupovine naročito polovnog uvek sa sobom možete povesti majstora koji će na licu mesta izvršiti proveru i utvrditi u kakvom se satnju zaista telehendler nalazi.
Vrste telehendlera koje su dostupne na tržištu
Osnovna podela telehendlera izvršena je na osnovu raspona podizanja teleskopske strele kao i na osnovu težine tereta koju telehendler može podići.
Osnovna podela telehendlera je na :
Telehendlere sa krutom šasijom kod kojih je maksimalna visina podizanja do 18 m,
Rotacione telehendlere čiji se raspon podizanja kreće od 14 do 30 m, i
Platforme koje se međusobno razlikuju u zavisnosti od toga da li se koriste za spoljašnji ili unutrašnji transport, a mogu biti makazaste platforme ili imati standardnu teleskopsku ruku.
Više o samom telehendleru kao građevinskoj mašini možete pronaći na sajtu firme- https://www.sabdoo.rs/sr/.