Šta je važno znati kada se prati trudnoća po nedeljama?

Sam pojam trudnoće, odnosno drugog stanja predstavlja blagosloveni period svake žene, i planiranja buduće porodice, kada i dolazi do niza promena, praćenih radošću i iščekivanjem. Praćenje trudnoće po nedeljama veoma je značajno za kompletno zdravlje i miran period uz odmor, relaksaciju i uživanje svih 9 meseci, odnosno punih 40 sedmica.

Kada se analizira trudnoća po nedeljama, postoji određena dinamika u vezi sa pravilima za sprovođenje analiza, procedura i ispitivanja, koje se realizuju u skladu sa trimestrom i nedeljom durgog stanja. Takođe, svaka trudnica je individua za sebe, tako da doživljaj drugog stanja može biti potpuno različit ne samo između osoba, već i kada se uporede prethodne trudnoće. 

Svako drugo stanje se razlikuje – spremnost na promene

Bilo da je u pitanju trudnoća po nedeljama i faza ispitivanja zdravlja ploda između 8. i 14. nedelje, odnosno tokom prvog trimestra, ili priprema za porođaj u 39. i 40. sedmici drugog stanja, svaka buduća mama može imati potpuno različite simptome, pojave i lični doživljaj. To znači da jedna trudnica ima često različite trudnoće, koje kada upoređuje i nakon 3 ili više porođaja, ne može im pronaći dosta sličnosti. 

Konkretno, neke žene u blagoslovenom stanju imaju tegobe – mučninu i povraćanje, glavobolju, kostobolju i vrtoglavicu, dok druge ne dožive bilo kakvu navedenu pojavu svih 9 meseci. Takođe, neke žene imaju potrebu kontinuiranog odmora, bez obzira da li je trudnoća u razvoju ploda drugog trimestra u 20. nedelji, ili je u pitanju iščekivanje simptoma porođaja, odnosno kontrakcija, pucanja vodenjaka i pojave iscedka. 

Univerzalne provere, testovi i ispitivanja za sve trudnice

Trudnoća po nedeljama podrazumeva ispitivanja koja su karakteristična za sve trudnice, počevši od konstatovanja drugog stanja, uzimanja uzorka krvi, utvrđivanja krvne grupe i realizacije periodičnog ultrazvuka. Takođe, od 8. do 11. nedelje preporučuju se prenatalni testovi, ali ih ne realizuju sve trudnice, dok je onda obavezan „Double“ test u istom periodu. 

Ultrazvučni „4D“ pregled realizuje se tokom 3. ili početkom 4. meseca, odnosno između 13. i 15. nedelje trudnoće. Redovni ultrazvučni pregledi obavljaju se u prvom trimestru bar na svake dve sedmice, a kasnije na mesečnom nivou. Sa ulaskom u 9. mesec, odnosno od 36. nedelje redovno se zakazuje „CTG“ ultrazvuk, na kojem se očitavaju kontrakcije i pokreti ploda, kao vid pripreme za porođaj.

Određene analize između trudnica se mogu razlikovati

Iako trudnoća po nedeljama podrazumeva praćenje osnovnih parametara na osnovu već navedenih ispitivanja, testova i ultrazvuka, određene analize preporučuju se u skladu sa zdravstvenim stanjem, starosnom kategorijom i tegobama. Uglavnom se prenatalni testovi osnovnog paketa provera savetuju svima, ali zbog cene koja zahteva izdvajanje više stotina evra, konsultacije sa lekarom mogu rezultirati potrebama za realizacijom detaljnog ispitivanja, koje će pružiti bezbrižnu trudnoću. 

Takođe, žene koje imaju problema sa insulinskom rezistencijom, funkcijama štitne žlezde i druge tegobe praćene terapijom, savetuju se sa ginekologom i svojim lekarom u vezi sa bezbrižnim odvijanjem trudnoće. 

Trudnoća po nedeljama podrazumeva veliki broj promena, osveženja i praćenja uz inovativnu opremu i ekspertizu najboljih lekara. Radi osećaja maksimalne opuštenosti i rasterećenja, redovni pregledi i analize obezbediće sigurnost zdravlja ploda i praćenja parametara, što čini da trudnoća po nedeljama bude iskustvo bez stresa i napetosti.