Ako ste za volanom više godina, sigurno vam ne treba govoriti o nekim problemima sa automobilima, jer već imate iskustva i znate kako da se ponašate u nepredviđenim situacijama.
Međutim, ukoliko ste početnik, sve je za vas novo. Kroz ovaj tekst otkrićete šta svaki vozač treba da zna o svom autu, bez obzira na to da li ga samo koristi u gradskoj vožnji ili za duže relacije.
Najvažnije lekcija o automobilima za vozače početnike
Kada odlučite da postanete vozači, prvi korak na tom putu je obuka u auto-školi. Ukoliko je još niste upisali, a imate uslova za to (više od 17 godina i dovoljno finansijskih sredstava), pogledajte kakvu ponudu imaju auto-škole u vašem kraju. Za one koji su iz manjeg mesta, na primer iz Ivanjice, pretraživaće: auto skola Ivanjica, a oni koji žive u velikim gradovima, kao što su Novi Sad ili Beograd, kucaće u pretrazi auto skola Liman ili auto skola Novi Beograd.
Kada položite test, kasnije praktični ispit i dobijete probnu dozvolu, nije dovoljno samo da sednete u svoj auto i ne znate ništa o njemu. Pre svega, budite sigurni da u njemu imate prvu pomoć i da znate kako se ona koristi. U auto-školi ste morali da položite ispit prve pomoći, a nikad se ne zna kada može da vam zatreba. Pored nesesera sa opremom za prvu pomoć, u autu morate da imate njegovu “ličnu kartu” odnosno saobraćajnu dozvolu, kao i polisu osiguranja. Registraciona nalepnica mora da bude zalepljena na predviđenom mestu i da prethodna bude odlepljena. I naravno, da uvek kada vozite sa sobom nosite vozačku dozvolu.
Šta svaki vozač treba da zna o svom autu ukoliko dođe do nepredviđenih situacija, kao što je pucanje gume tokom vožnje?
Budite fokusirani i uhvatite volan sa obe ruke kako biste uspostavili kontrolu nad vozilom. Onda postepeno kočite dok se automobil ne zaustavi. Pripremite rezervnu gumu, dizalicu i ključ za šrafove. Podignite automobil tako da guma koja se menja bude nekoliko centimetara iznad tla. Kada zašrafite novu gumu, pronađite na internetu najbliži servis i odvezite se do njega da vam namesti regularnu gumu.

Najčešći kvarovi koji mogu da se dese i šta treba uraditi u tim slučajevima
Ono šta svaki vozač treba da zna o svom autu je da prepozna najčešće probleme. Jedan od takvih je prazan akumulator. Kada vozilo neće da upali, a svetla na instrument tabli su prigušena ili uopšte ne rade, najverovatnije vam se ispraznio akumulator. U tom slučaju pozovite nekog komšiju ili prijatelja kako biste povezali kablove za startovanje sa drugim automobilom. Ako se problem ne reši, morate proveriti da li alternator uopšte puni akumulator. Lampica za akumulator se pali kada alternator ne radi ispravno. Ako ostane uključena dok motor radi, to ukazuje na problem s alternatorom ili njegovim kaišem. Kaiš treba da bude zategnut i neoštećen. Ako je kaiš labav, alternator neće pravilno raditi.
Drugi redovan problem koji svako vozilo ima je pregrejavanje motora. Ako iz haube vidite da kulja dim ili para, a kazaljka temperature motora ulazi u crvenu zonu, zaustavite vozilo i ugasite motor. Kada se motor ohladi, otvorite haubu i proverite nivo rashladne tečnosti. Dosipajte ukoliko vidite da je nema dovoljno. Ako se problem ponovi, odvezite auto kod mehaničara, jer može biti problem s termostatom ili pumpom za vodu.
I treći problem koji se redovno javlja naročito kod starijih automobila je u vezi sa kočionim sistemom. Ako vam je osećaj dok pritiskate kočnicu čudan, čujete škripu ili cviljenje, smanjite brzinu i izbegavajte naglo kočenje. Najbolje je da pozovete mobilnog mehaničara, pomoć na putu ako ste daleko od svog mesta ili posetite majstora ukoliko imate nekog u blizini. On će vam reći u čemu je problem i šta treba da zameni od delova. Ukoliko ne može on da nabavi određene delove ili vi mislite da možete da prođete jeftinije, posavetujte se sa Guglom i ukucajte u pretrazi prodaja delova za vaš model automobila i kontaktirajte prodavca.
Šta svaki vozač treba da zna o svom autu pre nego što krene na duži put
Ako ste vozač početnik, pre nego što krenete na duži put, važno je da poznajete osnovne karakteristike i stanje svog automobila kako biste izbegli neprijatna iznenađenja. To se pre svega odnosi na gorivo (da li ga imate dovoljno dok ne stignete do određene benzinske pumpe), na stanje guma, nivo ulja i drugih tečnosti (rashladna, kočiona, tečnost za pranje stakla), stanje svetala i signalizacije, alat za hitne slučajeve (rezervna guma, trougao, reflektujući prsluci, kablovi za startovanje, dizalica, ključevi za šrafove) rad klime i ventilacije, itd.
Proverite svu svoju dokumentaciju i onu koja je potrebna za vaš automobil, naročito ako idete u inostranstvo. Ne zaboravite na sitnice koje će vam put učiniti prijatnijim i manje stresnim. Pripremite navigaciju i punjač za telefon ako se isprazni, vodu i neke grickalice ili slatkiše (šta volite). Ukoliko se umorite od vožnje, napravite pauzu na nekom odmaralištu ili na benzinskoj pumpi.