Sve što morate znati o Sofi NBA Play-in turniru: Detaljan vodič i taktike

U NBA ligi, pozicije za plej-of nisu samo za timove koji završe na prvih 16 mesta u svakoj konferenciji. U novom formatu, timovi koji završe na mestima 7-10 ulaze u takozvani Play-In turnir. To je prilika za timove da se bore za sedmo i osmo mesto u plej-ofu.

Play-In turnir je koncept koji je stvoren da bi se više timova održalo u postsezoni i stvorilo dramatične utakmice eliminacije između timova koji verovatno neće imati dugačke plej-of serije. Na primer, ako bi regularna sezona završila 4. aprila, u Zapadnoj konferenciji bi se igralo 7. Pelikani protiv 8. Kingsa, a 9. Lejkersi protiv 10. Ratnika.

Šta je NBA Play-in turnir?

Play-In turnir u NBA ligi predstavlja inovativni koncept takmičenja koji čini deo postsezone. Ovaj format omogućava timovima koji završe na pozicijama 7-10 da se bore za ulazak u plej-of, odnosno sedmo i osmo mesto. Timovi koje završe na mestima 1-6 su direktno kvalifikovani za plej-of.

Turnir se igra nakon regularne sezone a pre početka prve runde plej-ofa. Igrači će pokazati svoje veštine u košarci od utorka 16. aprila do petka 19. aprila, što donosi dodatnu draž celom događaju.

S obzirom da je koncept Play-In turnira osmišljen kako bi se više timova borilo za postsezonsku slavu, stvorene su dramatične eliminacione utakmice koje nisu bile izvesne do samog kraja. Na primer, prošle sezone Miami Heat i Los Angeles Lakers su uspeli da se probiju kroz Play-In turnir i ostvarili impresivne rezultate – Miami je išao sve do finala NBA lige dok su Lakersi stigli do konferencijskog finala.

Ova faza takmičenja pokazala je koliko može biti glamurozna otkako je uvedena 2021 godine. Tada smo videli duel LeBron James-a iz Lakersa sa Stephen Curry-jem iz Golden State-a za sedmo mesto u Zapadnoj konferenciji. Sledeće godine, Brooklyn sa Kevin Durant-om i Kyrie Irving-om je bio deo Play-In turnira.

Sve ovo čini Play-In turnir uzbudljivim delom NBA sezone koji fanovi košarke jedva čekaju.

Kako funkcioniše NBA Play-in turnir?

NBA Play-In turnir je koncept takmičenja koji uvodi novu dinamiku u NBA sezonu. Timovi koji završe na pozicijama 7-10 u svakoj konferenciji ulaze u ovaj turnir, boreći se za sedmo i osmo mesto koje vode u plej-of.

Prvo je potrebno razumeti kako sve ovo funkcioniše:

  • Timovi koji su završili kao brojevi 7 ugostitelji su timovima koji su brojevi 8. Pobednici od ovih mečeva direktno osiguravaju sedmu poziciju za plej-of.
  • S druge strane, timovi rangirani kao brojevi 9 će ugostiti one na desetom mestu. Pobednici ovih utakmica idu dalje do finalne faze Play-In turnira.
  • Gubitnici prvog seta mečeva (brojevi 7 protiv broja 8) dobiti će drugu šansu da zarade mesto na plej-of tako što će biti domaćini pobednicima drugog seta utakmica (brojevi 9 protiv broja 10). Pobednici ovih mečeva osiguravaju osmu poziciju za plej-of svojoj konferenciji.

Play-In turnir pridodaje još više uzbuđenja već dinamičnoj košarci, jer omogućava timovima da se bore za priliku da uđu u plej-of, čak iako nisu završili u prvih šest na tabeli. Ovo je unelo dodatni sloj strategije u igru, jer timovi sada moraju da razmišljaju ne samo o tome kako da pobede u regularnoj sezoni, već i o tome kako da se pripreme za potencijalne Play-In mečeve. Iz tog razloga je NBA Play-In turnir postao jedan od najuzbudljivijih delova NBA sezone.

Ko sve učestvuje u NBA Play-in turniru?

Učesnici NBA Play-In turnira su timovi koji završe na pozicijama 7-10 na tabeli svake konferencije. Ovi timovi se bore za sedmo i osmo mesto koje vodi u plej-of.

Konkretno, tim na sedmom mestu svake konferencije dočekuje osmoplasirani tim. Pobednik ovog meča direktno osigurava sedmu poziciju za plej-of, dok gubitnik dobija drugu šansu da se kvalifikuje.

Tim na devetom mestu svake konferencije dočekuje desetoplasirani tim. Pobednik ovog meča ide dalje ka finalnoj fazi Play-In turnira, dok je za gubitnika takmičenje završeno.

Gubitnici duela između 7. i 8. mesta dočekeće pobednike duela između 9. i 10.mesta . Pobednik ovog susreta osigurava osmu poziciju za plej-of svojoj konferenciji.

Na primer, da je regularna sezona završena nakon utakmica odigranih četvrtog aprila, u Zapadnoj Konferenciji bi se sastali: Pelikansi (7) vs Kingsi (8) i Lejkersi (9) vs Voriorsi (10).

Mi smo strastveni ljubitelji košarke pratimo trendove, pa ćemo nastaviti da donosimo najnovije informacije o NBA Play-In turniru.

Ko su favoriti u ovogodišnjem NBA Play-in turniru?

Ove sezone, timovi koji završe na sedmom do desetom mestu u svakoj konferenciji ulaze u Play-In turnir. Ovaj inovativni koncept takmičenja omogućava timovima da se bore za sedmu i osmu poziciju plej-ofa.

U okviru ovog formata, timovi koji su završili na 7. i 8. mestu igraju međusobno, a pobednici direktno prolaze na sedmo mesto plej-ofa. Gubitnici ipak imaju još jednu priliku da se plasiraju jer igraju protiv pobednika mečeva između 9. i 10. mesta.

Zanimljivo je napomenuti da je NBA Play-In turnir postao jedan od najuzbudljivijih delova NBA sezone otkako je uveden. Naime, dodavanje sloja strategije čini svaku utakmicu neizvesnom i punom uzbuđenja.

Na kraju regularne sezone koja je završena 4.aprila, timovi iz Zapadne konferencije koji su se plasirali na Play-In turnir bile su Pelicans (7.mesto) vs Kings (8.mesto) i Lakers (9.mesto) vs Warriors (10.mesto).

Iako svaki tim ima svoje prednosti, nisu sve ekipe iste kada je reč o potencijalnim favoritima za ovaj turnir. Bilo da je u pitanju iskustvo, trenutna forma ili kvalitet igrača – svaki faktor može igrati ključnu ulogu u uspehu na Play-In turniru.

Takođe, treba obratiti pažnju na statistike i rezultate timova tokom regularne sezone jer oni mogu pružiti vredne informacije o potencijalnim favoritima. U određenim situacijama, čak i timovi koji su završili na nižim pozicijama mogu iznenaditi svoje protivnike i proći dalje.

Kao što vidite, Play-In turnir donosi mnoštvo neizvesnosti ali i uzbuđenja za sve ljubitelje košarke.

Šta posle NBA Play-in turnira?

Posle završenog Play-In turnira, akcija se nastavlja sa pravim NBA plej-ofom. Ne smemo zaboraviti da su igrači koji su učestvovali na ovom turniru već pokazali neverovatnu košarkašku sposobnost i hrabrost, tako da njihovo učešće u plej-ofu sigurno neće biti ništa manje impresivno.

U plej-ofu, timovi koji osiguraju sedmu i osmu poziciju nakon Play-In turnira ulaze u borbu sa ostalim timovima za titulu šampiona. Ovde je ključno napomenuti da čak iako su ovi timovi možda bili rangirani ispod prvih šest na tabeli tokom regularne sezone, to ne znači da nemaju šanse za uspeh. Naprotiv, košarka je nepredvidiva igra i sve je moguće jednom kada se lopta baci u vazduh.

Pored toga, format takmičenja se menja nakon Play-In turnira. Plej-of serije su igrane na četiri pobede, što znači da svaki od tih mečeva nosi svoju težinu i važnost. A sudbina svake utakmice može biti odlučena jednim dobrim potezom ili greškom – to je lepota košarke!

Stoga, nakon žestokog nadmetanja na Play-In turniru, prava akcija tek počinje. Plej-of donosi još više uzbuđenja, neizvesnosti i fantastične košarke.

Zaključak

NBA Play-In turnir je revolucionarni dodatak NBA sezoni. Ovaj koncept pruža timovima na pozicijama 7-10 dodatnu priliku da se kvalifikuju za plej-of, čime se povećava uzbuđenje i neizvesnost. Sada, svaki tim ima šansu da se bori za titulu, bez obzira na poziciju na tabeli. Zbog ovog koncepta, svaka utakmica je važna, svaki poen može biti odlučujući. Moja ljubav prema košarci je samo porasla gledajući ovaj turnir. Sada se radujem plej-ofu, gde će se timovi boriti u serijama na četiri pobede. NBA nikada nije bila uzbudljivija. Bez obzira da li ste strastveni fan, ili tek upoznajete ovu igru, NBA Play-In turnir je nešto što ne smete propustiti.