Sve što treba da znate o naočarima za vid

Ako je vaš vid zamagljen možda imate problem sa vidom koji se zove miopija ili kratkovidost, kako je poznato u našem narodu. Naočare za vid u ovom slučaju mogu pomoći da se ispravi problem zamućenja i da zauzvrat dobijete jasnu i oštru sliku.

Koja je svrha naočara za vid?


Naočare rešavaju probleme sa vidom. Bilo da ne vidite objekte izbliza ili na daljinu, naočare pomažu da objekte vidite što jasnije i oštrije na bilo kojoj udaljenosti.
Većina problema sa vidom povezana je sa načinom na koji se svetlost fokusira na mrežnjaču; što je od velikog značaja jer svetlost, koju, mrežnjača dobije od očnog sočiva, pretvara u signale, koje dalje šalje u mozak pri čemu se dobija vizuelna slika sveta. Naočare za vid u tom smislu pomažu da se svetlost na odgovarajući način fokusira na mrežnjaču.

Koje probleme sa vidom mogu naočare da isprave? Naočare za vid potrebne su u ovim slučajevima:

  • –  Miopija ili kratkovidost: jasno se vide i uočavaju predmeti u neposrednoj blizini dok predmeti u daljini izgledaju mutno;
  • –  Hiperopija ili dalekovidost: jasno se vide predmeti u daljini, a teže se razaznaju predmeti u blizini;
  • –  Asigmatizam: dolazi do zamagljenja ili uopšte smetnji usled problema sa oblikom rožnjače ili sočiva.
  • –  Presbiopija ili staračka dalekovidost: oči polako sa godinama počinju da gube sposobnost fokusiranja na objekte u blizini. Oftalmolog obavlja detaljan pregled kako bi se utvrdilo koji tip dioptrijskiih sočiva najviše odgovara vama. Šta su dioptrijska sočiva?
    Dioptrijska sočiva predstavljaju glavni deo naočara za vid jer ili omogućavaju postepeno korigovanje dioptrije ili mogućnost da predmete u neposrednoj blizini vidite što jasnije i bolje. U vezi sa tim su i vrste dioptrijskih sočiva; za dalekovidost primenjuju se plus dioptrijska sočiva, a za kratkovidost minus dioptrijska sočiva.

Od kog materijala su napravljena dioptrijska sočiva?


Ranijih godina, sočiva za naočare pravljena su isključivo od stakla, a danas se uveliko proizvode sočiva od plastike. Takođe, vrlo otporna i povoljna su sočiva koja se prave od kombinacije ovih dvaju materijala.
Tačno je da su staklena sočiva otpornija, ali sočiva od plastike imaju mnogo više prednosti od staklenih sočiva: lakša su i tanja, čvršća i takođe mogu doći sa ugrađenim filterom otpornim na UV zrake kako bi se maksimalno zaštitilo vaše oko.

Pravilna nega i održavanje naočara za vid


Ukoliko dosada niste imali potrebu za naočarima potrebno je da se malčice upoznate sa pravilnim održavanjem naočara. Prvo i osnovno ne smete naočare ostavljati svuda po kući jer tako vrlo verovatno možete sesti na njih ili ih baciti sa terase sa sve mrvicama koje bacate napolje posle obroka. Uz kupovinu naočara za vid dolazi zaštitna futrola i maramica za brisanje naočara. Poželjno je da ovu futrolu nosite sa sobom na posao ili školi, i da uvek bude u blizini ukoliko je potrebno da bezbedno odložite naočare. Kada su maramice za brisasnje u pitanju, važno je da su od čistog pamuka kako ne bi ostajale mrlje po naočarima. Maramice od mikrofibera su se takođe pokazale dobrim, kao i vlažne maranice za čišćenje i brisanje naočara.