Od trenutka kada se posumnja na trudnoću, mnogi budući roditelji imaju želju da što pre obave prvi kontrolni pregled. Ipak, postoji razlog zašto se ovaj pregled ne obavlja rano, kao i zašto se drugi važni pregledi u trudnoći obavljaju u tačno definisanom periodu. U nastavku ćemo navesti sve njih.
Koliko pregleda je potrebno obaviti u trudnoći?
Svaka trudnoća je individualna i samim tim ukupan broj pregleda može da varira, ali, ono što je prosek za jednu urednu i zdravu trudnoću bez ikakvih komplikacija jeste 4 ili 5 kontrolnih pregleda i 4 ultrazvučna pregleda.
Oko osme nedelje trudnoće – prvi pregled
Na prvom pregledu koji se obično zakazuje za period oko osme nedelje trudnoće se potvrđuje trudnoća ukoliko je do iste došlo. Vrši se kontrolni pregled, kao i ultrazvuk u okviru koga se može desiti da čujete i otkucaje bebe. Na ovom pregledu trudnica dobija opšte preporuke za održavanje zdrave trudnoće, kao i instrukcije i upute za dalje testove.
Zašto se prvi pregled ne obavlja između prve i četvrte nedelje trudnoće?
Prvi pregled zapravo se obavlja najranije u 7. nedelji trudnoće. Razlog za ovo je što prve dve nedelje verovatno nije ni došlo do začeća. Naime, trudnoća se računa od datuma poslednje menstruacije, a do začeća dolazi u periodu ovulacije koja se odvija između 2. i 3. nedelje. Dakle, do 4. nedelje, starost ploda može biti premala i može se desiti da se isti i ne detektuje na pregledu. Takođe, u najvećem broju slučajeva, sumnja na trudnoću se potvrđuje nakon izostanka menstruacije, tj. nakon isteka 4. nedelje.
U periodu između 12. i 14. nedeje radi se Dabl test i ultrazvuk
Prvi detaljniji ultrazvuk u trudnoći obavlja se u periodu između 12. i 14. nedelje. Na tom pregledu detaljno se ispituje stanje ploda i uzimaju se parametri neophodni za Dabl test. Dabl test ili dvostruki markerski test je vrsta prenatalnog testa krvi koji se radi tokom prvog tromesečja trudnoće da bi se proverile bilo kakve abnormalnosti koje bi mogle biti prisutne u hromozomskom razvoju bebe. Ukoliko rezultati Dabl testa ne budu zadovoljavajući, ginekolog preporučuje amniocentezu i/ili tripl test.
U periodu od 20. do 24. nedelje radi se ekspertski ultrazvuk
Ovo je još jedan ultrazvuk za koji je važno da se obavi u tačno određenom periodu, odnosno između 20. i 24. nedelje. Ekspertski ultrazvuk podrazumeva detaljan pregled ploda, uključujući izgled kičmenog stuba, srca i krvnih sudova, stomaka, moždanih struktura ploda, ali i njegov ukupan rast, kao i ispitivanje posteljice i amnionske tečnosti. Proverava se da li ima dovoljno amnionske tečnosti, kao i da li je posteljica u redu.
Od 9. meseca slede redovni pregledi na nedeljnom nivou
Do 9. meseca obično se pregledi obavljaju na mesečnom nivou da bi sa ulaskom u poslednji mesec trudnoće, počelo sa redovnim CTG pregledima koji se u početku obavljaju na svakih 7 dana. Ukoliko se premaši termin (što je potpuno normalno, iz razloga što se početak trudnoće ne može precizno odrediti), onda se CTG pregledi obavljaju češće, a po ulasku u 41. nedelju oni su na 1-2 dana. Oni služe da bi se pratile kontrakcije i otkucaji srca bebe kako bi se uverilo da je beba u redu dok ne dođe trenutak da dođe na svet.