Zašto su nam potrebne omega 3 masne kiseline

Riblje ulje predstavlja dijetetski izvor omega 3 masnih kiselina koje su našim telima potrebne za obavljanje mnogih funkcija, od osnovnih mišićnih aktivnosti pa sve do rasta ćelija. Omega 3 masne kiseline se unose kroz ishranu, naša tela ih ne mogu proizvesti.

Riblje ulje sadrži dve omega 3 masne kiseline koje se nazivaju dokozaheksaenska kiselina ili DHA i eikozapentaenska kiselina ili EPA.

Glavni izvori DHA i EPA u ishrani su iz ulja ribe, kao što su losos, pastrmka i skuša, ili školjki, kao što su ostrige i dagnje ili rakovi. U nekim orašastim plodovima, biljnim uljima i semenkama nalazi se još jedna omega 3 masna kiselina koji se zove alfa-linolenska kiselina ili ALA. Ribljeg ulje kao suplement možemo unositi u tečnom oblliku, kapsulama i tabletama.

Kod čega nam pomažu omega 3 masne kiseline

Kod bolesti srca – Iako nam istraživanja pokazuju da je kod osoba koji jedu dijetetske izvore ribljeg ulja bar dva puta nedeljno imaju manji rizik od umiranja od srčanih bolesti, izgleda da se unosom suplemenata ribljeg ulja ostvaruje nešto manji efekat na zdravlje srca.
Kod visokog krvnog pritiska – u više zasebnih studija navodi se evidentno smanjenje krvnog pritiska kod osoba koje su pile suplemente ribljeg ulja. Takođe je ustanovljeno da je korisni uticaj ribljeg ulja uglavnom bio veći kod onih sa umerenim do visokim pritiskom nego kod onih sa blago povišenim krvnim pritiskom.
Kod povišenih triglicerida i holesterola – Postoje sasvim jasni dokazi da omega 3 masne kiseline mogu da značajno utiču na smanjenje nivoa triglicerida u krvi. Pored toga, primećeno je da dolazi do blagog poboljšanja dobrog holesterola ili HDL, iako je potrebno pratiti nivo lošeg holesterola ili LDL, jer može doći i do njegovog povišenja.
Kod reumatoidnog artritisa – veliki broj studija sugeriše da suplementi ribljeg ulja pomažu u smanjenju bolova kod osoba sa reumatoidnim artritisom, smanjuju osetljivost zglobova i smanjuju jutarnju ukočenost. Iako je to olakšanje uglavnom blago, može da bude dovoljno da umanji potrebu za drugim lekovima.
Omega-3 masne kiseline su neophodne za dobro zdravlje. Pokušajte da ih izbacite iz svoje ishrane jedući ribu – pečenu ili pečenu, a ne prženu. Dodaci ribljeg ulja mogu biti od pomoći ako imate visoke trigliceride ili reumatoidni artritis.

Da li svi mogu da kozumiraju riblje ulje

Kako se, bar do sada čini, riblje ulje ne sadrži živu, što često može da predstavlja razlog za zabrinutost , kada se radi o konzumiranju određenih vrsta riba. Mada se svi slažu da je generalno bezbedno, ipak, prevelika količina ribljeg ulja može da poveća rizik od krvarenja ili može da utiiče na vaš imunološki sistem. Za sada nije još
uvek sasvim sigurno da li je riblje ulje sasvim bezbedno za one koji su alergični na morske plodove. Kao i kod većine suplemenata, oni od ribljeg ulja se generalno smatraju bezbednim, ali se svakako preporučuje konsultovanje sa lekarom pre nego što počnete da ih pijete. Suplementi ribljeg ulja uglavnom mogu izazvati blage neželjene efekte koji uključuj loš zadah, dijareju, mučninu ili gorušicu, i osip.