Zdravi začini koje morate uvrstiti u svakodnevnu ishranu

Začini imaju ključnu ulogu u obogaćivanju ukusa hrane i u pružanju raznih zdravstvenih koristi. Uvođenje začina u svakodnevnu ishranu vam može svako jelo učiniti zanimljivijim i drugačijim, a uz to će pozitivno uticati na vaše zdravlje. Razni začini mogu smanjiti upale u telu, regulisati nivo šećera u krvi i uticati na smanjenje telesne težine. 

Kurkuma

Kurkuma je jedan od zdravih začina koji je sve popularniji u današnjoj ishrani ljudi. Sa razlogom je nazivaju “žutim zlatom” jer ima više benefita za naše zdravlje. Popularna je kod ljudi koji žele svojim jelima da daju drugačiji šmek, i kod onih koji je koriste zbog koristi za naše telo.

Redovnom konzumacijom u hrani i napicima pozitivno utiče na zglobove, prostatu, visok pritisak, kožu, bolji imunitet i smanjenje telesne težine.

Kurkuma za mršavljenje je jedna od glavnih upotreba ovog začina. Kurkuma stimuliše proces kojim se brže sagorevaju kalorije i stvara energiju. Sama kurkuma nema posebnu moć topljenja masnih naslaga. Ona pomaže redukciji kalorija koje ste uneli u toku dana. Najbolji način upotrebe kurkume za mršavljenje je kao dodatak napitcima, a najbolje je kroz unos čaja od kurkume.

Još je poznata kao antioksidans koji štiti moždane ćelije, a poseduje i antiseptička i antibakterijska svojstva korisna za dezinfekciju rana. Čisti jetru na prirodan način, može sprečiti nastanak Alchajmerove bolesti i smanjuje rizik od bolesti srca i hroničnih oboljenja.

Cimet

Cimet je začin koji ima slatkasto-ljuti ukus, u zavisnosti količine koja se upotrebljava. Ima antiinflamatorna svojstva koja pomažu našem telu da se lakše nosi sa infekcijama i popravlja oštećena tkiva.

Ipak najznačajnija prednost ovog začina je u tome što pomaže u snižavanju nivoa šećera u krvi. Pogodan je za ljude sa dijabetesom i insulinskom rezistencijom, tako što povećava osetljivost na insulin.

Dobar je za smanjenje rizika od nastanka srčanih oboljenja, što je jedan od glavnih uzroka smrtnosti u svetu, a pomaže smanjivanjem nivoa holesterola i triglicerida u krvi. Leči virusne i gljivične infekcije, a takođe pomaže i pri mršavljenju. Cimet je takav začin da ga možete dodati raznim jelima, ovde saznajte više o zdravoj ishrani  i istražite kakve sve benefit zdrava hrana ima na naš organizam.

Đumbir

Ovaj začin se koristi širom sveta zbog svog aromatičnog ukusa i mirisa, ali i zbog brojnih zdravstvenih koristi. Đumbir se redovno koristi u ishrani zbog svojih analgetskih i antibakterijskih svojstava. Dobar je prilikom simptoma prehlade i gripa, kao i drugih oboljenja respiratornih organa. 

Đumbir se tradicionalno koristi kao prirodni lek za varenje, mučninu, nadutost i ostale stomačne probleme. Enzimi koje sadrži đumbir pomažu pokretljivosti creva i smanjuju nelagodnost. Smiruje i štiti probavni sistem smanjivanjem kiseline u želucu.

Još neke od prednosti su u tome što poboljšava cirkulaciju tela, podstiče mršavljenje i smanjuje nivo šećera u krvi. Možete isprobati prirodan čaj za detoksikaciju organizma. Napravite ga tako što u jednu šolju tople vode stavite malo đumbira, kurkume, cimeta i limunovog soka. Ova mešavina je odlična za efikasno izbacivanje toksina iz organizma.

Origano

Origano je mnogim ljubiteljima mediteranske kuhinje omiljeni začin, lako se uklapa uz svakodnevne recepte. Origano ima snažna protivupalna svojstva. Konzumiranje origana može smanjiti upale i olakšati simptome bolesti kao što je artritis i inflamatorne bolesti creva.

Divlji origano je efikasan u lečenju kandide i ešerihije, jača imunitet i pomaže u prevenciji virusnih oboljenja.

Ova mirisna biljka se takođe može koncentrovati u esencijalno ulje i savetuje se da se koristi u ishrani na taj način. Veoma je efikasan u jačanju imuniteta, a zbog gvožđa i kalcijuma je dobar i za jačanje kostiju. Ovako konzumiran je snažniji antioksidans od belog luka, zelenog čaja ili limuna, a ima i dokazano protivupalno dejstvo kod hroničnih i akutnih zapaljenja pluća.

Ruzmarin

Još jedna lekovita i aromatična biljka koja se redovno koristi u ishrani i kozmetici. Poznat je po tome što jako utiče na cirkulaciju i preporučuje se ljudima koji imaju probleme sa pamćenjem

Studije su pokazale da ima pozitivno dejstvo na razne vrste bakterija i koristi se u lečenju reume, artritisa i bolova u mišićima. Po pojedinim istraživanjima, dokazano je da ruzmarin smanjuje anksioznost i stres. Antimikrobna svojstva ruzmarina leče gljivične i bakterijske infekcije.

Studije su pokazale da ulje ruzmarina može sprečiti nastanak raka kože jer pojačava prirodnu zaštitu kože od ultraljubičastih zraka. Udisanje njegovog mirisa može ublažiti začepljenost nosa i drudge respiratorne probleme.  Povoljno utiče na negu kože i kose i čest je sastojak prirodne kozmetike, ali nije pogodno za oralnu upotrebu.

Svakodnevno korišćenje i konzumiranje ovih zdravih začina može značajno poboljšati vaše zdravlje, imunološki sistem i uticati na smanjenje stresa. Obogatiće vaše obroke i napitke i osećaćete se bolje u svojoj koži.