Život bez suza nije uvek idiličan – kako izlečiti sindrom suvog oka

Plakanje možda nije uvek prijatno proživljavati i posmatrati, ali i ova pojava ima svojih pozitivnih strana. Ako se javlja povremeno, plakanje može biti jedno od efikasnijih rešenja da izbacite iz sebe svu teskobu koja se vremenom nagomilavala usled stresnog načina života. Čak i lepi momenti umeju da se ovekoveče „suzama radosnicama“. 

Suze su sastavni deo naših života i neophodne su za dobro zdravlje svakog čoveka. Fiziološki, suze imaju zaštitnu ulogu, jer štite naše oči i omogućuju im efikasno funkcionisanje i elminaciju svih nečistoća koje dolaze iz spoljašnje sredine, kao što su prašina, strana tela, različite bakterije i virusi. Suze održavaju prirodnu vlažnost očiju i snabdevaju rožnjače kiseonikom. Međutim, savremeni način života može uzrokovati poremećaj u procesu vlaženja oka, što će se manifestovati pojavom suvoće oka. Od ovog sindroma nisu izuzete ni starije osobe, jer se on može javiti i kao posledica procesa starenja. 

Koji su sve simptomi suvoće očiju?

Prateće pojave ovog poremećaja se mogu manifestovati na različite načine. Osim osećaja suvoće u očima, mogu se javiti i grebanje ili bockanje i peckanje očiju. Osobe koje imaju ove simptome obično ih opisuju kao osećaj da im se u očima nalazi prisustvo nekog stranog tela ili peska, koji ih konstantno iritira. Istovremeno, oči vam postaju crvene i otečene, vid je zamagljen, a delujete neispavano i umorno. Ponekad se može javiti i jak bol u očima.  

I prekomerno suzenje oka mogu biti posledica suvoće oka, a javlja se usled poremećene normalne produkcije suzne tečnosti, kada organizam pokušava da ih nadoknadi, što rezultuje njihovim prekomernim stvaranjem u suznim kanalima. Preosetljivost na dim, vetar ili čak svetlost je važan pokazatelj suvoće očiju. Ovim simptomima su posebno izložene osobe koje dugoročno nose kontaktna sočiva

Kako naš način života utiče na ovaj sindrom?

Većina poslova od nas zahteva da sedimo u slabo provetrenim i zatvorenim prostorijama, gde su nam jedini „pročišćivači“ vazduha klima uređaji. Onda se vratimo kući, gde nas ne čeka bolje okruženje. Suv vazduh koji nastaje usled prekomernog korišćenja klime, može izazvati suvoću, peckanje ili svrab u očima. Dugotrajno sedenje ispred televizora ili računara, može uzrokovati suvoću, ali i prekomerno suzenje očiju. Na sindrom suvog oka utiču i godine starosti, ali i činjenica da su žene podložnije ovoj pojavi, kao i osobe koje imaju određene loše životne navike, kao što je pušenje. Prekomerno nošenje kontaktih sočiva, ali i konzumacija određenih lekova može uticati na pojavu ovog problema. 

Kada je odlazak na pregled kod očnog lekara neizbežan?

Ukoliko se pojave bilo koji od navedenih simptoma, potrebno je otići na pregled, jer vam samo očni lekar može izvršiti potrebne analize i precizno dijagnostifikovati problem koji imate. Činjenica je da kada jednom dobijete sindrom suvog oka i ukoliko ga medicinski ne tretirate, ono vam vremenom može prouzrokovati velika oštećenja na površini oka. 

Ipak, postoje izvesni koraci koje možete primeniti čak i preventivno, da biste izbegli ovu neugodnu pojavu:

  • Izbegavati dugotrajno sedenje ispred televizora ili kompjutera
  • Ukoliko je rad ispred monitora neizbežan, ukapavati veštačke suze
  • Redovno provetravati prostoriju i povećavati vlažnost vazduha u njoj
  • Nemojte sedeti direktno ispod klime-uređaja
  • Trudite se da češće trepćete, jer na taj način povećavate vlažnost očima.