Ukoliko ste tek dobili informaciju da ćete za devet meseci postati roditelji, sigurno se osećate uzbuđeno i srećno. Već u samom startu, budući tata treba da pruži podršku svojoj supruzi, da ide zajedno sa njom na ultrazvučne preglede i bude u toku sa svim dešavanjima.
Kada čekate bebu, ne bite trebali puno pažnje da obraćate na komentare okoline. Skoro svako ko vas poznaje će vam dati neki savet kako biste trebali da vodite trudnoću, koji je najbolji način kada je porođaj u pitanju itd. Treba da znate da je svaka trudnica različita i da neki univerzalni saveti ne postoje. Najbolje je da osluškujete svoje telo i bebu kao i da se pridržavate preporuka koje ste dobili od strane izabranog ginekologa.
Prva tri meseca trudnoće žena mora najviše da vodi računa o zdravlju jer je tada ujedno i najveći rizik od pobačaja. Mirovanje ili blaga fizička aktivnost, izbegavanje okupljanja, umerena i balansirana ishrana kao i upotreba folne kiseline u prvom trimestru je nešto šo se podrazumeva.
12. nedelja trudnoće – zbog čega je ključna za svaku trudnicu?
Kada prođe “najrizičniji period”, budući roditelji polako počinju da saopštavaju radosne vesti svojim najbližima. 12. nedelja trudnoće znači da ste na kraju trećeg trimestra, polako osećate nalet energije, a mučnine ako su vas mučile do sada prestaju. U ovom trenutku vaša beba počinje da razvija reflekse (otvara i zatvara šake) pa možete osećati kako vas udara i šutira prilikom istezanja.
U ovoj nedelji već možete odraditi ultrazvučni pregled kako bi se proverili bebini refleksi. Na snimku se može uočiti da je bebino lice već potpuno ljudsko iako je ona još uvek mala (oko 5-6 cm).
Pravilno ponašanje u toku trudnoće – šta sve podrazumeva?
Kada žena sazna da je ostala u drugom stanju, to ne znači da od tog trenutka mora u potpunosti da menja svoje životne navike. Ako se do tada hranila zdravo u smislu da je konzumirala balansiranu i raznovrsnu ishranu tako treba i da nastavi da se ponaša i kako nedelje trudnoće odmiču.
Mnoge trudnice počinju da se opterećuju oko toga šta smeju da jedu, šta ne. U principu, najbolje je da jedu sve što im u tom trenutku prija i da nikako na silu ne jedu nešto što im ne odgovara a definiše se kao zdrava hrana.
Najbolje je biti umeren u svemu i jesti raznovrsnu hranu (preporuka je konzumiranje sezonskog voća i povrća, ribe, kuvanog ili grilovanog mesa i sl.)
Takođe, umerena fizička aktivnost je itekako korisna. Lagana šetnja je idealna za buduću mamu i bebu.
Trudnice treba da izbegavaju loše raspoloženje, nerviranje zbog sitnica i da se potrude da im svih devet meseci prođe u harmoniji i miru, bez stresnih situacija.
O kilaži isto tako treba da se vodi računa, kako bi žena bila pokretljiva tokom cele trudnoće. Višak kilograma može izazvati i neke ozbiljnije zdravstvene probleme kod trudnice (visok krvni pritisak, dijabetes i sl.) što kasnije može otežati sam tok porođaja.
Na kraju krajeva, najbolje je da se supružnici međusobno podržavaju i kroz sve faze trudnoće zajedno prolaze.