Analiza sperme – spermogram – je kamen temeljac laboratorijske procene muške plodnosti i pomaže u određivanju težine problema. Detaljne laboratorijske protokole objavila je Svetska zdravstvena organizacija (SZO). Analiza sperme preko spermograma pruža informacije o 4 osnovne karakteristike kvaliteta sperme: zapremini sperme, koncentraciji sperme, pokretljivosti i morfologiji. Iako su se metode za merenje koncentracije i pokretljivosti spermatozoida malo promenile u poslednje dve decenije, procena morfologije sperme je značajno evoluirala poslednjih godina.
Vrednosti
Stvarne referentne vrednosti nisu u potpunosti dokumentovane za različite parametre u analizi sperme. Referentne vrednosti koje koristimo su izvedene iz izveštaja SZO i kliničke literature. Rezultati van referentnog opsega ukazuju na prisustvo muške neplodnosti i ukazuju na potrebu za dodatnim kliničkim i/ili laboratorijskim testovima. Treba napomenuti da referentne vrednosti za različite parametre analize sperme nisu iste kao minimalne vrednosti koje su potrebne za oplodnju i da muškarci sa rezultatima u analizi sperme izvan referentnog opsega mogu biti plodni. Nasuprot tome, pacijenti koji imaju rezultate unutar opsega referentnih vrednosti mogu biti neplodni. Fizičko-hemijske i makroskopske karakteristike sperme uključuju sveobuhvatnu i osnovnu analizu sperme. Pomoću spermograma u to se uključuju i informacije o izgledu, boji, mirisu, tečnosti, viskoznosti, zapremini, pH i drugim makroskopskim zapažanjima, koja su važna za dijagnozu određenih patoloških stanja.
Dobar spermogram
Normalna sperma ima homogen, sivo neproziran izgled ili može izgledati manje neprozirno, ako je koncentracija spermatozoida preniska. Njena boja može biti drugačija kada postoje određena patološka stanja, npr. biti crvenkasto-braon kada postoje crvena krvna zrnca (hemospermija ili hematospermija) ili svetlo žuta kod muškarca sa žuticom ili čoveka koji uzima određene vitamine ili lekove. Prisustvo crvenih krvnih zrnaca u spermi može biti rezultat patoloških stanja u semenskim vezikulama ili u prostati. Miris sperme nastaje usled njene oksidacije i obično se karakteriše kao miris izbeljivača ili kuvanog kestena. Promenjen miris sperme može biti posledica upale urogenitalnog sistema.
Pretvaranje u tečnost
Odmah nakon sakupljanja uzorka za spermogram, sperma je obično polutečna. U roku od nekoliko minuta na sobnoj temperaturi, ona obično dobija formu tečnosti. Kompletan uzorak postaje obično tečan u roku od 15 minuta na sobnoj temperaturi, ali to može potrajati i do 60 minuta. Produženje vremena likvefakcije sperme, takođe, može biti posledica patoloških stanja u semenskim vezikulama ili prostati.
pH sperme
pH semena odražava ravnotežu između pH vrednosti različitih sekreta pomoćnih žlezda, uglavnom alkalne sekrecije semenskih vezikula i kiselog sekreta prostate. Normalne pH vrednosti sperme kreću se od 7,2 do 8,0. Poremećaji pH sperme merene spermogramom mogu biti rezultat abnormalnosti u semenskim vezikulama ili prostati i tehničkih grešaka tokom merenja (npr. merenje pH posle dužeg vremenskog perioda).
Zapremina
Zapremina sperme se obično kreće između 2 i 4 ml. Smanjenje zapremine ispod 1,5 ml karakteriše se kao hipospermija. Hipospermija može biti uzrokovana kako „tehničkim” faktorima uzorkovanja, tako i kliničkim razlozima (kao što su abnormalni uslovi u testisima, u epididimisu, u semenskim vezikulama ili u prostati). Aspermija je patološko stanje u kojem se ne proizvodi sperma nakon “ejakulacije”. U ovom slučaju potrebno je uraditi dalje laboratorijske pretrage (kao na pr. analiza urina nakon ejakulacije).