Alergija na sunce – solarna koprivnjača

Alergija na sunce smatra se ređim oblikom alergije kod ljudi ali poslednjih godina beleži sve veći porast, posebno kod dece čija je koža najosetljivija. Najčešća je kod žena starosti od 20 do 40 godina.
Alergija na sunce razvija se u roku od nekoliko minuta ili sati nakon izlaganja suncu i prolazi najkasnije u roku od 24 h, pod uslovom da nije bilo novih izlaganja sunčevim zracima.

Alergijska reakcija izbija na delovima tela koji su bili izloženi suncu ali se lezije mogu razviti i ispod odeće. Kod izuzetno osetljivih osoba, reakcije se mogu javiti i kada je koža izložena suncu kroz prozorsko staklo.
Alergija na sunce povezuje se sa oslabljenim imunološkim sistemom odnosno njegovom neodgovarajućom reakcijom na sunčevu svetlost, ali pravi uzrok nije sa sigurnošću identifikovan.
Postoji i vrsta alergije na sunce koja je povezana sa korišćenjem kozmetičkih preparata (kreme, parfemi, dezodoransi) koji kada dođu u dodir sa sunčevim zracima izazivaju alergijsku reakciju na koži. U nekim slučajevima, alergija na sunce javlja se ukoliko je osoba koja koristi određene lekove, na primer antibiotike bila izložena suncu.

Kako prepoznati simptome alergija na sunce

Alergija na sunce naziva se još solarna urtikarija ili solarna koprivnjača. Osip na koži izgleda kao da je ožarena koprivom. U pitanju su otečene pločaste lezije nalik ljuspicama, crvene boje koje peku i svrbe izazivajući nervozu i nelagodnost kod pacijenata.
Kod osoba sa izuzetno osetljivom kožom osip može izbiti u vidu vodenastih plikova na određenim mestima koji pucaju i prerastaju u kraste. Intenzitet osipa i drugih simptoma zavisi i od vremenskog perioda izlaganja suncu.
Ukoliko je izloženost suncu trajala duže vreme, pored osipa mogu se javiti i drugi simptomi kao što su glavobolja, mučnina, povišena telesna temperatura, nizak krvni pritisak, nesvestica i otežano disanje.
Međutim, alergiju na sunce treba razlikovati od toplotnog udara čije posledice mogu trajati i više dana a crvenilo i osip se javljaju i na mestima koje nisu bile izložene sunce, najčešće na prevojima kože.

Kako da znate da ste alergični na sunce

Ukoliko vas nakon svakog izlaganja suncu koža svrbi i peče a zatim se stanje umiri nakon nekoliko sati nakon prestanka izlaganja, verovatno imate alergiju na sunce.
Alergija na sunce se definitivno dijagnostikuje fototestiranjem. Ovim testom utvrđuje se opseg talasnih dužina koji uzrokuju fotosenzitivnost tako što se mali deo kože izlaže UV zračenju u određenoj količini.
Ukoliko izloženi deo kože ima reakciju u vidu osipa, crvenila ili svraba, alergija na sunce je potvrđena. Treba imati u vidu da alergija na sunce može biti različitog intenziteta tako da negativan fototest ne isključuje dijagnozu.
Kod pacijenata sa blagim oblicima solarne urtikarije, alergija se može kontrolisati odgovarajućim kremama za sunčanje i kontrolisanim izlaganjem suncu. Osobe sa težim oblicima solarne urtikarije moraju u potpunosti izbegavati izlaganje suncu.
Prilikom fototestiranja, lekar može privremeno isključiti korišćenje određenih lekova kako bi se utvrdilo da li korišćenje tih lekova i izlaganje suncu dovodi do alergijske reakcije.

Lečenje i prevencija alergija na sunce

Kod određenih osoba alergija na sunce se javlja povremeno, najčešće ukoliko je imuni sistem oslabljen. Takođe, neke osobe imaju alergiju na sunce samo kod prvog izlaganja suncu a zatim alergija sama od sebe nestaje, dok kod nekih osoba može prerasti u hronično oboljenje.
Na žalost, lek protiv alergije na sunce do sada nije otkriven, ali se mogu koristiti lekovi koji ublažavaju simptoma kao što su antihistaminici i kortikosteroidi. Takođe, odgovarajuća ishrana može pomoći. U tom smislu preporučuje se hrana bogata kalcijumom i vitaminom C.
Kada je u pitanju prevencija, preporučuje se tretman fototerapije kako bi se koža pripremila za izlaganje suncu ali efekti ovog tretmana nisu dugoročni, već sezonski i ne podrazumevaju izlečenje alergije na sunce.
Alergija na sunce kod osetljivih osoba može se sprečiti jedino ne izlaganjem suncu, odnosno nošenjem odeće koja prekriva telo u potpunosti. Preporučuju se lagane prirodne tkanine sa dugačkim rukavima i nogavicama, naočare za sunce, suncobrani ili šeširi sa širokim obodom.