Hemoroidi – problem današnjice i kako ih prirodno lečiti

Procene da tri od četiri osobe u toku života  imaju problem sa hemoroidima dovoljno govori i rasprostranjenosti ovog problema koji se može okarakterisati i kao bolest savremenog načina života. Pasivan stil života i nezdrava ishrana jedan su od najčešćih uzroka nastanka hemoroida, a vrlo su česta prateća pojava u trudnoći, kao posledica opstipacije, naprezanja prilikom defektacije, preteranog korišćenje laksativa i klizmi i slično. 

Ono što je olakšavajuća okolnost vezano za hemoride jeste da preventiva daje odlične rezulatate, ali i kada se pojave, u najvećem broju slučajeva, leče se u kućnim uslovima za relativno kratko vreme.

Šta su, zapravo, hemoroidi i koji su simptomi

Često poznati i kao šuljevi, hemoroidi su normalne strukture na završetku rektuma čija je uloga sprečavanje nekontrolisanog izlivanja stolice. Svojom pozicijom štite analni kanal, i sastavljene su od venskih i vezivnih struktura, a izgledom podsećaju na jastučiće. 

Tek kada dođe do otoka i bolnog stanja hemoroida možemo reći da se radi o obolenju, a do ovog stanja dolazi usled proširenja krvnih sudova u donjem delu rektuma, unutar i oko anusa.  

Uvećani hemoroidi mogu da budu spoljni i unutrašnji, a razlika u manifestaciji uzrokuje i načine lečenja. Spoljašnji hemoroidi mogu da uzrokuju trombozu i pucanje koje izaziva obilna krvarenja, a od pojave, na mestu tri grane hemoroidnih arterija, mogu da aktiviraju još tri sporedna, a dijagnostika treba da kaže da li su zahvačeni jedan, tri ili svih šest. Prolaps (ispadanje), pucanje i uklještenje su tipični za unutrašnje hemoroide.

Simptomi karakteristični za hemoroide su: 

  • krv u stolici, 
  • iritacija kože i svrab anusa, 
  • ispadanje hemoroida, 
  • otok u području anusa, 
  • bol prilikom pražnjenja, 
  • pojava venskih čvorova u predelu anusa i slično.

Promena načina života kao preventiva

Previše mirovanja bez obzira da li se radi o sedenju, ležanju, ili stajanju jedan je od glavnih uzroka nastanka hemoroida tako da je preporučljivo uvođenje redovne ili povećanje fizičke aktivnosti u dnevnu rutinu. Druga najvažnija preventivna mera je promena načina ishrane, pa se preporučuje uravnotežena, izbalansirana ishrana koja kao rezulatat donosi poboljšanje rada sistema za varenje, i održavanje redovnog pražnjenja creva. 

Hrana bogata vlaknima, jelovnik sa većinskom biljnom hranom, unošenje vode i biljnih čajeva u dovoljnoj količini blagotvorno deluju na čitav organizam, time i na mogućnost nastanka šuljeva. Odlaganje pražnjenja creva ne bi trebalo da postane praksa budući da se crevu omogućava da ponovo apsorbuje vodu iz stolice što kasnije dovodi do još većeg problema prilikom pražnjenja. 

Izgrađene higijenske navike, čista i udobna odeća od prirodnih materijala koji upijaju znoj, korišćenje kvalitetnog , višeslojnog toalet papira i vlažnih maramica takođe mogu doprineti sprečavanju pojave hemoroida.

Kupke, melemi, ulja i gelovi

Lekovita kupka od gavezapravi se tako  što se na litru vode stavi pola kašike sušenog gaveza. Ova kupka pomaže neutralisanju bolova, ali je potrebno koristiti mlaku vodu, nikako vruću koja  može da pogorša stanje. Kupka daje najbolji efekat ako se koristi tri puta nedeljno.

Obloga do zove koja je poznata kao biljka sa anftiimlatornim svojstvima utiče na povlačenje hemoroida. Stavljanjem mlakog čaja zove na pamučnu krpu ili gazu i privijanjem na bolni deo najmanje pola sata daje efekte već nakon nekoliko dana korišćenja. 

Za oblogu je potrebno napraviti čaj i to tako što će se kašika sušenih listića zove potopi u 2,5 dl vrele vode i pusti da vri osam minuta. Čaj se, nakon toga, procedi, a primenjuje sa kao obloga tek kada se prohladi.

Aloja vera se vrlo efikasno koristi u vidu gela. Sama biljka ima antiifmlatorna svojstva i poznata su njena dejstva na upale i iritacija. Iako se može naći i kao sastojak mnogih melema, čista aloja  vera u vidu gela je i efikasna i nema zabeleženih kontraefekata niti alergijskih reakcija.

Melemi se sastavljaju od kombinacije različitih biljaka, pčelinjeg voska i propolisa, a kao sastojci se mogu naći i biljna ulja, biljni ekstrakti i druge pomoćne supstance. U zavisnost od toga da li se radi o unutrašnjim ili spoljašnjm hemoridima razlikuje se i njhov sastav, no svakako pre upotrebe, potrebno je konsultovati se sa izabranim lekarom, ali voditi računa i o mogućim alergijskim reakcijama na koži i sluzokoži.

Od ulja najčešće se koriste kokosovo i kantarionovo. I jedno i drugo deluju blagotvorno budući da imaju analgestka i antibakterijska svojstva. Kokosovo ulje može pomoći i prilikom pražnjenja budući da deluje i kao laksativ.

Čajevi za hemoroide

Iako korisni kod većine zdravstenih problema, čaj od nane treba izbegavati u slučaju upale hemoroida. Korisne biljke od kojih se mogu spravljati čajevi su kamilica, majčina dušica, kantarion, hajdučka trava, rusomača..

Vrlo zdrav napitak koji se koristi za lečenje šuljeva je čaj od đumbira koji se pije tri puta dnevno. Spravlja se tako što se koren svežeg đumbira sitno nasecka ili narenda, a količina od jedne supene kašike se stavi u šolju vrle vode da stoji dvadeset minuta. Nakon tog vremena se procedi i pije, bez dodavanja šećera ili zaslađivača.

Čajna mešavina za hemoroide sastavljena od rusomače, kore krušine, lista kupine, hajdučke trave, matičnjaka, korena zečijeg trna, kamilica deluje i za ublažavanje tegoba kod upale šuljeva, ali i za olakšavanje varenja i lakšu probavu. 

Supena kašika ove mešavine se prelije sa 2 dl vode, a potom zagreva do ključanja i ostavi da odstoji sat vremena. Tek nakon toga se može konzumirati i pije se po dve šolje po 2dl dnevno. Po želji se može zasladiti.