Da li mi je potrebno psihološko savetovalište?

Psihološka savetovališta sve više se posećuju i mnogima je potrebna različita vrsta pomoći, podrške, usmerenja. Mnogi od nas na dnevnom nivou i ne stižu da upitaju svoje ja o tome kako “dišu” danas. Uronjeni u svakodnevnicu psihološki problemi koje potencijlano imamo ispoljavaju se na pogrešan način, putem destruktivnog ponašanja, autodestrukcije, agresije, povlačenja u sebe, gubljenja motivacije. Pitamo se šta je sa nama, ne poznajemo sopstveno delanje, nekako idemo napred ali sve nam se čini da stojimo u mestu. U daljem tekstu biće reči o tome kada je vreme za odlazak u psihološko savetovalište i koji su najčešći razlozi za odlazak u isto?

Psihološko savetovalište kao tabu tema

Ono od čega treba poći jeste da se poseta psihološkom savetovalištu ne treba shvatiti kao znak slabosti, nesposobnosti za brigu o svom mentalnom stanju ili predaja pred gubitak. Ono služi isključivo za suočavanje sa našim životnim kočnicama i njihovo prevazilaženje i time smislenije gledanje sveta oko sebe i poimanja sopstvenih delanja. Zato se setite, ako imate gore navedeni osećaj inferiornosti, vi ste izabrali pravi put, idete ka rešenju, uskoro ste pobedili!

Psihološko savetovalište je samo za “teške” slučajeve

Odbacite etiketu da ste težak slučaj. Kod lekara ne idemo samo da bismo sprečili eventualni moždani udar, idemo i kada imamo običnu prehladu koja duže traje. Tako isto psihološko savetovalište ne odnosi se samo na stanje kada svi brodovi potonu, odnosi se na sve one situacije kada vam treba preusmerenje, podrška, obuhvatanje, analiziranje određenih koraka koje trenutno nismo sposobni sagledati očima drugog a naročito očima onih koji su stručnjaci u svetu mentalnog zdravlja. Tako da ako želite pomoć psihološke podrške i sagledavanja stvari psihološka savetovališta su pravi izbor za vas. Na taj način učiniće te da se poveća sopstveni kvalitet vašeg života u sferi mentalnog zdravlja, koje je najbitnije za funkcionisanje u životnim okolnostima. 

Kad ne mogu sama ne moram

Pomoć se uvek može naći, nema očajavanja, u pitanju je kvalitet sostvenog života za koji ste jedino vi odgovorni. Zato dobro birajte i delajte i odlučite se uvek za pomoć kad se izgubite u mozganju o određenim problemima koji vas muče, izazovima koji ne daju dosadi da pobedi, konstantnim vraćanjem na isti problem, jer vam terapija može podstaći asertivnost, koja je jako važna za svaku osobu.

Šta mi pruža psihološko savetovalište?

Povećava se uspeh na poslu i  u životu. Produktivniji ste, odmorniji, vedriji i voljni a promenama se ne odupirete već ih prihvatate i učenje se kreće napred. Savetovalište daje posebne alatke, smernice u rešavanju svakodnevnih izazova obuhvatajući ih na jedan objektivniji način. Polako shvatate da ste odgovorni za sve ono što vam se dešava i da je problem samo problem ako vi od njega to stvorite. Jer jačanjem svog mentalnog zdravlja sposobniji smo da svaki problem rešimo adekvatnije i bez autosugestije i krivice. Vaša snaga nakon psihološkog savetovanja je takva da vam daje osećaj preuzimanja odgovornosti da umete da se nosite sa problemom i da ga više ne doživljavate kao nešto što je došlo pa će opet doći već kao nešto na čemu radite i završavate njegovo postojanje. Polako ali sigurno vratiće se osećaj kontrole i zadovoljstva sopstvenim životom.