Pogledajte kako da odaberete najbolji aparat za kafu

Aparat za kafu je sve češće jedan od glavnih kućnih aparata u svim kuhinjama. Mnogima, koji ne vole našu tradicionalnu, domaću kafu koja se kuva u džezvama na šporetima, više prija da popiju kapućino ili espreso sa mlekom i da na taj način unesu neophodnu dozu kofeina, bez one poznate gorčine koja je karakteristična za domaću kafu. Da bi sebi omogućili tu prvu jutarnju dozu kofeina, morali su da odlaze u kafiće kako bi kupili svoj omiljeni napitak, jer je nekada retko ko u kući imao aparat za kafu.

I zaista, može se reći da je aparat za kafu nekada bio i statusni simbol jer su ovi uređaji, čak i oni pojednostavljeni, za kućnu u potrebu bili jako skupi. Vremenom su se pojavili moderniji, jeftiniji aparati na kojima se i dalje mogla skuvati odlična kafa, a koji su bili dostupni i kupcima koji su imali manju kupovnu moć. Jedini problem sa kojim se sada suočavaju potencijalni kupci pri izboru aparata jeste koji uređaj je najbolji za njihove potrebe.

Koji je najbolji aparat za kafu?

Prva stvar na koju se mora obratiti pažnja kada se kupuje aparat za kafu je pritisak pod kojim se voda potiskuje kroz kafu. Zbog toga su najbolji oni uređaji koji imaju više bari. Razlog zbog kog se insistira na što većem pritisku je činjenica da se upravo u ovom procesu pravi ona pena na espresu prema kojoj baristi i svi vrsni poznavaoci kafe određuju da li je ovaj napitak spremljen kako treba. Pored toga, na ovaj način se izvlači pun ukus iz samlevenog zrna kafe. 

Dobar aparat za kafu odlikuje i dobar bojler. Onima koji se ne razumeju u veštinu pripreme kafe ovo može da zvuči potpuno nerealno, ali svako ko ima iskustva će reći da temperatura vodene pare mora da bude konstantna kako bi pripremljena kafa imala najbolji ukus. Za dobar espreso se ne sme koristiti ključala voda, što znači da temperatura vode u rezervoaru mora biti oko 95 stepeni Celzijusovih. Pored toga, ono na čemu se strogo insistira jeste ujednačena temperatura koja nikako ne sme da opadne u toku pripreme napitka. Kada se već pominje rezervoar za vodu, treba pomenuti da pri kupovini uvek treba obratiti pažnju na kapacitet istog. 

Još jedna stvar na koju treba obratiti pažnju kada se kupuje aparat za kafu jeste da li ima mogućnost uparavanja mleka. Kako je za svaki dobar espreso ili kapućino neophodno da se koristi upareno mleko, svaki dobar aparat bi trebalo da u svom sastavu ima i nastavak za uparavanje. Najbolji aparati imaju čak dva odvojena sistema za uparavanje mleka i kuvanje kafe, što je posebno praktično. 

Koje sve vrste aparata za kafu postoje?

Kada se donese odluka o kupovini aparata za kafu, pre nego što se uputi u radnju, potencijalni kupac bi trebalo da se raspita o vrstama ovih uređaja i koje su sve pozitivne i negativne karakteristike istih. Na našem tržištu se mogu naći:

  • Manuelni,
  • Automatski,
  • Digitalni i 
  • Aparat koji koristi kapsule za kafu

Manuelni aparat

Manuelni aparat zahteva više koraka i određenu veštinu u pripremi kafe. Zrna moraju da se melju u odvojenoj mašini, zatim da se mlevena kafa utiskuje u spremnik i tek onda kuvanje napitka. Neki od ovih aparata često nemaju opciju uparavanja mleka.

Automatski aparat

Automatski aparat za kafu zahteva minimum rada na pripremi ovog toplog napitka. On sam melje i utiskuje kafu i za pripremu ovog napitka na automatskom aparatu nije potrebna nikakva veština. Ono što se zamera ovim aparatima je to što su zrna kafe izložena stalnoj toploti koja može promeniti njihov kvalitet i to što se ne može podesiti granulacija mlevenja zrna.

Digitalni aparat

Digitalni, „pametni“ aparati su najmoderniji i možda najjednostavniji za upotrebu. Imaju opciju da korisnik na ekranu odabere napitak koji želi, a aparat će sam upariti mleko, čak i sam u skuvanu kafu sipati unapred određenu količinu mleka koja je neophodna da bi se napravio, na primer, kapućino ili late.

Aparat za kapsule

Možda najjednostavniji aparat za kafu je onaj koji koristi kapsule. Prednost ovakvog načina pripreme kafe je u tome što ovi aparati ne zahtevaju neko posebno čišćenje i izbacivanje „kolačića“ upotrebljene kafe, već je dovoljno da se nakon kuvanja izbaci upotrebljena kapsula.