HIPERPIGMENTACIJA JE KARAKTERISTIKA ŽENA!

Da li ste znali, da ova promena kože, svega 10% pogađa jači pol? Najpoznatije su staračke pege i tzv. maska trudnoće ( melazma ). Uzrok hiperpigmentacije nije konkretan i jasno definisan. Hormonski disbalansa utiče na ove promene na koži, odnosno može da bude okidač samog ovog oboljenja. Tu je i genetska predispozicija. Važno je znati, da nije reč o oboljenju niti poremećaju, na nivou organizma. Lečenje blažih oblika, kremama, treba da traje bar 3 meseca, a kod komplikovanih stanja se koriste hemijski pilinzi, mikrodermoabrazija i tretmani laserom, uz strogu kontrolu stručnjaka – dermatovenerologa. Dijagnoza se najčešće postavlja samim kliničkim pregledom, provizualni pregled je dovoljan, a retko je potrebna biopsija kože. Kreme sa zaštitnim UV faktorom su obavezne u lečenju. Faktor ne bi trebao da bude manji od 30. Na tržištu postoji čitav spektar krema za izbeljivanje koje se koriste. Supstance u njima smanjuju aktivnost ćelija koje proizvode melanin.

KRATAK OPIS

Hiperpigmentacija su smeđe mrljice na koži, koje nastaju nakon upale ili ozlede kože, ili kao posledica delovanja sunčevih zraka, kao posledica hormona, ili kao posledica starenja kože. Njoj su skloniji tamniji tipovi kože, kože maslinastog tona, ali svako ih može povremeno iskusiti, jer su najčešće tamo gde je nekada bio prišt. Melazma je podvrsta ovog stanja, koja nastaje u trudnoći, usled promena hormona, koja ponekad ne reaguje na topikalne tretmane, pa je potrebno lečenje lekovima. Hiperpigmentacijom se najčešće nazivaju ožiljci od akni, ali ona to nije. Ona je posledica bilo koje ozlede kože. Dakle, nastaje zbog nekog unutrašnjeg ili spoljašnjeg uticaja na koži, kada koža pojača proizvodnju melanina. Melanin je pigment koji daje boju našoj koži, a na oni mestima gde ga ima i više, odraziće se na koži u vidu smeđih mrlja. I upravo te smeđe mrlje su – hiperpigmentacija. 

Jako je individualno koliko dugo nam treba da je se rešimo. Nije lako dati jednostavnu pretpostavku, jer to zavisi od vaše kože, od uzroka nastajanja, o njenoj jačini, o rutini koju imate, kao i da li se dovoljno štitite od sunčevih štetnih zraka. Borba može da traje mesecima, pa čak i do godinu dana, da bi se potpuno uklonila a to zahteva i psihološku snagu.

KAKO SE REŠITI HIPERPIGMENTACIJE?

Pošto ovo stanje nastaje zbog povećane proizvodnje melanina, logično je da će sastojci koji deluju na smanjenje proizvodnje melanina, da pomognu. Odličan primer su retinoidi. Retinoidi su u stvari vitamin A i njegovi derivati. Odlično deluju na kožu jer je podmlađuju, a i smanjuju sebum. Retinoidi, pored toga što smanjuju veću produkciju melanina, čine da već postojeće ćelije brže „ odu“ sa naše kože. Ako koristite retinoide, obavezno pojačajte upotrebu krema za sunčanje, kada se izlažete Suncu, jer upotrebom retinoida, koža vam je osetljivija.

Drugi sastojak za tretiranje fleka su alfahidroksilne kiseline (AHA kiseline ). Tu spada glikolna kiselina, mlečna ( laktična ) kiselina i T – mandelična kiselina. Glikolna kiselina ima najjače delovanje i zato je ponekad osetljive kože ne podnose. Laktična kiselina je nešto nežnija, a mandelična kiselina je najnežnija od sve tri kiseline. AHA kiseline, upotrebom, skidaju stare ćelije sa površine vaše kože i takođe, smanjuju proizvodnju melanina.