Ne dozvolite da vam život prolazi u bolovima

Upale i bolovi u mišićima, otekli zglobovi, tetive i smanjena pokretljivost je nešto što nas ograničava u svakodnevnim aktivnostima i onemogućava da živimo kvalitetno. Nažalost, mnogi od nas ne osluškuju svoj organizam i uglavnom ne obraćaju pažnju na prve simptome reumatskih oboljenja, misleći da će to samo od sebe nestati. Kada uz sve to dodate i loše životne navike, od kojih obično ne odustajemo ukoliko nismo uslovljeni od strane lekara, dobijate jedan bolni život koji nikada neće biti kao ranije. 

Reumatska oboljenja podrazumevaju bolesti zglobova i njihovo nepravilno funkcionisanje. Među njima se nalazi i nekoliko tipova artritisa, a u daljem tekstu upoznaćemo vas sa tzv. reumatoidnim artritisom – njegovim nastanku, simptomima i prevenciji i lečenju.

Šta je reumatoidni artritis i kako nastaje? 

Reumatoidni artritis predstavlja hroničnu upalu zglobova. Zahvata uglavnom zglobove šaka i stopala, ali se može javiti i na bilo kom zglobu. Neretko se može proširiti i izazvati upale unutrašnjih organa, kože i nervnog sistema. Ova široko rasprostranjena i najčešća bolest zglobova obično se javlja u zrelijem dobu, ali nije isključeno da se ne može javiti i kod mlađih osoba. Žene su u tri puta većem riziku od dobijanja ovog oboljenja od muškaraca. Najjača bol se javlja ujutru, kada pacijent oseća ukočenost i bolove u rukama i nogama. Bolest se obično javlja postepeno, a ukoliko se ne leči može dovesti do ozbiljnih oštećenja zglobova.

Uzroci nastanka reumatoidnog artritisa su još uvek nepoznanica. Genetika igra važnu ulogu u nastanku ove bolesti, a razvoj ubrzava i sam način života, korisćenje određenih namirnica u ishrani, izlaganje stresu, kao i infekcijama koje prouzrokuju bakterije i virusi. Da je ovo oboljenje povezano i sa hormonima, pokazuje činjenica da se ova bolest može ispoljiti kod žena u prva tri meseca posle porođaja. 

Prvi znakovi nastanka reumatoidnog artritisa

Reumatoidni artritis se sporo razvija, verovatno će proći i nekoliko meseci dok ne shvatite da imate problem sa zglobovima. Prve tegobe su uglavnom jutarnja ukočenost praćena bolom prilikom pokretanja jednog ili više zglobova, a vremenom se broj bolnih i otečenih zglobova samo umnožava. Uz ove simptome mogu se javiti i opšti simptomi karakteristični za upalne procese, kao što su gubitak apetita, povišena temperatura, naglo mršavljenje.

Ukoliko se reumatoidni artritis ne leči, može doći do težih deformiteta zglobova, koji se manifestuju u vidu deformacije prstiju šaka ili nemogućnosti da savijete šaku u pesnicu. Ukoliko imate neke od ovih simptoma, ne odlažite odlazak kod lekara, jer je rano dijagnostifikovanje ove bolesti ključ u njenom lečenju.

Lekovi za reumatoidni artritis i prevencija razvoja bolesti

Ukoliko su se javili prvi simptomi, veoma je važno otići kod reumatologa, koji će vam odrediti terapiju i dati odgovarajući lek za reumatoidni artritis. Međutim, morate razumeti da lekovi neće biti dovoljni da ova uporna bolest nestane, pa ćete morati da promenite svoj način života i na taj način je držati pod kontrolom. 

  • Najvažnije je da ostanete fizički aktivni i što više šetate i pokrećete svoje zglobove ruku i nogu. To može biti bilo koja aktivnost, od šetnje psa, pranja automobila, igranja sa decom ili vožnja bicikla.
  • Zdrave ishrana je ključna u jačanju imunog sistema i kontlisanja telesne težine. Višak kilograma će samo stvarati pritisak na zglobove i otežavati njihovu pokretljivost. Izbegavajte industrijsku hranu i rafinisane šećere, a uvrstite u svoj jelovnik ribu, voće i povrće, orašaste plodove, maslinovo ulje i žitarice od celog zrna. 
  • Obezbedite sebi dovoljno sati sna da odmorite svoj organizam. Nemojte večerati ili piti kafu neposredno pred spavanje, kako biste lakše zaspali. Ukoliko ne spavate dovoljno, rizikujete da budete izloženi svakodnevnom stresu, koji će vas samo izlagati još većem bolu.