Sigurni načini za dezinfekciju predmeta i prostorija

Usled pandemije izazvane korona virusom bilo je potrebno da svi postanu obazrivi kada je širenje zaraze u pitanju. Kako se virus prenosi vrlo lako i jednostavno vazduhom, dodirom, apsolutno svakim postupkom, jedina zaštita postali su fizička distanca i sterilizacija predmeta koji se koriste, prostorija u kojima se boravi, te svakako nošenje zaštitnih maski. Uz redovno provetravanje prostorija, garderobe, ojačavanje imuniteta, potrebno je da znate na koje načine sve možete dezinfikovati ono šta vas okružuje, a da znate da ste sigurni ili skoro sasvim sigurni od same zaraze.

Lampe za dezinfekciju

Njihova upotreba je prisutna već decenijama, posebno u medicinske svrhe. Svima je dobro poznato da se lampe za dezinfekciju koriste u operacionim salama, ambulantama, specijalizovanim klinikama, kako bi sve prostorije bile bezbedne kako po zdravlje zaposlenih, tako i samih pacijenata. Međutim, lampe za dezinfekciju su još pre proširile svoju namenu na neke velike svetske kompanije, gde je veliki protok ljudi, a danas se koriste čak i u privatnim kućama i stanovima.

Lampe za dezinfekciju su jedan od najpouzdanijih, tj. najpouzdaniji način razgradnje virusa, bakterija, gljivica, svih opasnih mikroorganizama, koji mogu da ugroze zdravlje na bilo koji način. Uz njihovu pravilnu upotrebu, moguće je uništiti i preko 99% svih prisutnih virusa i bakterija, tako da se stvara bezbedna okolina za boravak. Lampe za dezinfekciju se koriste za sterilizaciju prostora, velikih i manjih, odnosno, za sterilizaciju samog vazduha, dok su manje , ručne lampe za dezinfekciju tu da se sterilišu predmeti koji se konstantno koriste. Pa se tako njima mogu sterilisati kompjuter, tastatura, monilni telefon, ključevi od automobila ili stana, kartice, novčanik, torba, ali i celokupne radne površine i garderoba. Bitno je samo nekoliko puta preći preko određenog predmeta i onda ćete biti sigurni da su sasvim sterilisani.

Važna stvar za korišćenje njihovo jeste pravilna upotreba, koja je uvek postupno objašnjenja u uputstvima koja se uz lampe za dezinfekciju dobijaju. Na njima piše na koji način se koriste, koliko dugo, da li smeju da se koriste uvek i svuda, te koje situacije izbeći, a tako ćete i biti sigurni da ih koristite pravilno, bez straha od nekih nuspojava ili nepotpune sterilizacije.

Ove lampe možete pronaći u prodavnicama rasvete Mobiliart.

Alkohol i dezifijensi

Dezifijensi su uglavnom na bazi hlora, kao najsnažnijeg u brobi protiv većine poznatih mikroorganizama. Prilikom njihove upotrebe je važno da se zaštiti koža, kao i da se postupa prema samim uputstvima, posebno kada je njihovo razblaživanje sa vodom u pitanju, kako se ne bi stvorio ni prejak, ali ni preslab rastvor.

Alkohol je takođe veoma uspešan u uništavanju mikroorganizama. Iako postoji veliki broj organizama koji nestaje usled prebrisavanja alkoholom slabijim od 70%, za viruse korona i slično je važno da alkohol bude upravo te jačine ili nešto jači. Kao i kod hlora, važno je da ne koristite previše alkohola na koži, jer je isušuje i škodi, alkoholi čiji je rastvor jači od 70% nisu nikako poželjni, ni preporučljivi da dolaze u dodir sa kožom. Alkohol je dobar za brisanje nekih površina, radnih, kvaka, predmeta, dok ruke treba prati duže od 20 sekundi, čvrstim sapunom i toplom vodom, što je dovoljno da se virusi i bakterije uklone.