Značaj vitamina b12 za zdravo funkcionisanje organizma

Vitamin B12 spada u grupu vitamina B kompleksa koji je ključan za pravilan razvoj i funkcionisanje našeg mozga i tela. Starenjem sporije apsorbujemo ovaj vitamin i zato moramo da vodimo računa o unosu namirnica koje su hranljive. Zanimljiv je podatak da svaka četvrta žena starosne dobi od 40 do 60 godina pati od deficita ovog vitamina.

Zašto je vitamin B12 važan za naš organizam?

On utiče na stvaranje DNK, deobu ćelija i pomaže osobama koje se bore sa anemijom. Naš organizam na dva načina vrši apsorpciju vitamina B12: zahvaljujući hidrohloričnoj kiselini koja se nalazi u našem želucu dolazi do razdvajanja namirnica na proteine i vitamin B12, a nakon toga se u kombinaciji sa glikoproteinom on apsorbuje u naš organizam. Naročito je važan u trudnoći, odnosno u periodu ranog razvoja bebe zbog čega se savetuje konzumiranje istog odmah po pojavi prvih simptoma trudnoće, ali i ranije.

Koja je preporučena doza vitamina B12?

Da bismo odgovorili na ovo pitanje važno je naglasiti da unos vitamina B12 pre svega zavisi i od starosne dobi osobe. Za odrasle je preporučena doza od 2,4 mcg, trudnicama se savetuje doza od oko 2, 6 mcg, dok deca bi trebalo da dnevno unesu oko 1,8 mcg.

Koje su to namirnice bogate vitaminom B12?

Važno je voditi računa pre svega o izbalansiranoj ishrani. Vitamin B12 ćemo pre svega naći u namirnicama životinjskog porekla, mlečnim proizvodima, školjkama i iznutricama, naročito u goveđoj jetri. Ukoliko dnevno unosite oko 30 grama goveđe jetre organskog porekla vaša dnevna potreba će biti potpuno zadovoljena. Što se tiče mlečnih proizvoda, jedna čaša mleka ili jogurta sadrži oko 1,04 mcg ovog vitamina.
No, važno je naglasiti da osobe koje ne konzumiraju proizvode životinjskog porekla moraju da vode računa o suplementaciji. Najbolji izvor vitamina B12 je prehrambeni kvasac koji ne samo da je obogaćen kompleksom vitamina B nego i određenim aminokiselinama koje naš organizam ne može da proizvede.

Kako da znate da imate deficit vitamina B12?

Najbolji pokazatelj nedostatka vitamina B12 je konstantan umor tokom dana sa obzirom na to da učestvuje u vezivanju kiseonika putem crvenih krvnih zrnaca. Ukoliko dođe do deficita vaši vitalni organi neće dobijati dovoljno kiseonika za zdravo i normalno funkcionisanje. Pored toga, nedostatak dotoka kiseonika prouzrokovaće slabost i bol u mišićima. Često se dešava da pacijenti koji pate od deficita vitamina B12 zaboravljaju stvari ili su rasejane. Vrtoglavica je još jedan od simptoma.

Ishrana i suplementi za bolju krvnu sliku

Najbolji lek ukoliko imate problem sa krvnom slikom ili nedostatkom vitamina B12 je bogata i raznovrsna ishrana. To znači da povedete računa da unosite dovoljne količine namirnica koje su hranljive: riba, meso, povrće, voće, jaja, iznutrice i mlečni proizvodi.
Nedostatak vitamina B12 možete nadoknaditi i uzimanjem suplemenata. Uglavnom se oni preporučuju osobama koje imaju probleme sa pamćenjem, za jači imunitet, depresiju, nesanice, astmu ili alergije. Deficit vitamina B12 je ozbiljan zdravstveni problem i zato je važno da pored unosa zdravih namirnica koje su neophodne za funkcionisanje svih vitalnih organa u našem telu. Ukoliko primetite da imate bilo koji od navedenih simptoma uvek se konsultujte sa vašim izabranim lekarom. Redovna provera analizom krvi značajno će vam pomoći da vodite zdrav život.