Dolazak u pozno životno doba, odnosno plovljenje lukom starosti nije ni najmanje jednostavno, kako u fizičkom, tako i u mentalnom smislu. Nekada se ljudi teško mire sa činjenicom da nemaju više isti nivo snage, sposobnosti i veština, kao i da se sve manje kreću u okruženju usled tegoba, povreda i generalno „težine“ koju nose godine.
Ipak, sve to može biti prevaziđeno i izgledati mnogo drugačije, ukoliko se posete najsavremeniji starački domovi i uvide raznovrsne prednosti koje nesebično daju osobama koje se odluče za boravak. Nekada su ih korisnici izbegavali zbog bojazni o tome kako će im izgledati svakodnevnica, a danas su mesto ispunjeno smehom, radošću i velikim brojem organizovanih aktivnosti.
Briga o zdravlju i posvećenost olakšavanju tegoba je imperativ
Veliki broj osoba odluči se da starački domovi budu adresa boravka iz razloga što će dobiti svu potrebnu pažnju i zdravstvenu negu, što je u potpunosti tačno. Konkretno, prilikom dolaska u dom vrše se osnovni pregledi i analize, proverava postojeća terapija i pružaju preporuke, savetovanja i aktivnosti koje će unaprediti zdravstveno stanje korisnika. Tokom boravka, realizuju se periodični pregledi kod lekara specijalista, a njihov odabir zavisi od vrste tegoba o kojima se radi.
Starački domovi imaju tim najboljih i iskusnih lekara, u koje se najčešće ubrajaju: kardiolozi i specijalisti interne medicine, zatim psiholozi, nutricionisti, fizijatri, neurohirurzi, reumatolozi i mnogi drugi. Obavljaju se sve potrebne analize i pružaju najbolje terapije koje su put ka oporavku i unapređenju zdravlja organizma, bez obzira na godine.
Rekreativnost, vežbe i fizička aktivnost obogaćuju svakodnevnicu
U zavisnosti od toga kakvo je zdravstveno stanje mišićne muskulature i kostiju, korisnici domova imaju određene fizičke aktivnosti tokom dana. Naime, starački domovi u svom timu zaposlenih imaju medicinske sestre i specijaliste usmerene ka ispitivanju zdravlja kostiju, udova, kičme i generalno pokretljivosti lica, na osnovu čega se daju preporuke za određene vežbe.
To mogu da budu terapije kod fizioterapeuta, zatim šetnja ili brz hod, drugi tipovi vežbi i slično. Sve to, svakoga dana obogaćuje vreme korisnika, pružajući značajne olakšice i veći stepen pokretljivosti zahvaljujući adekvatnoj terapiji.
Pravilna ishrana je ključ zdravlja organizma
Pored velikog broja navedenih usluga, starački domovi posvećuju pažnju i pravilnoj ishrani svojih korisnika. Nakon obavljenog razgovora sa nutricionistom, urađenih analiza krvi i drugih ispitivanja, predlaže se određeni plan ishrane u cilju poboljšanja zdravlja. Može da se radi o dijetetskim režimima, akcentovanju unošenja hranljivih sastojaka minerala, vitamina i drugih materija za jačanje mišića, kostiju i generalno telesne muskulature, ili dobijanju određenog broja kilograma.
Sve to realizuje se u dogovoru sa korisnicima, na osnovu sprovedenih analiza i najboljih preporuka koje daju iskusni lekari. U kombinaciji sa fizičkom aktivnošću, pravilna ishrana je važan element zdravlja svih ljudi, a ne samo osoba koje su se odlučile da starački domovi budu nova adresa boravka.
Starački domovi pružaju svojim korisnicima veliki broj raznovrsnih usluga, u domenu kojih se izdvajaju one zdravstvene prirode, s obzirom da se najčešće radi o osobama koje imaju neke tegobe, probleme i otežavajuće okolnosti za samostalan život. U ovom ambijentu, ne samo da će povratiti snagu i energiju, već će i biti zadovoljni brojnim aktivnostima, brigom i posvećenošću, što sve zajedno deluje pozitivno na fizičko i mentalno zdravlje ljudi.