Centar svakog doma nalazi se u kuhinji i za trpezarsijskim stolom. Ove dve prostorije ili sve u jednoj predstavljaju glavno okupljalište porodice, prijatelja, bliskog kruga ljudi, što znači da mora da poseduje toplinu i ambijent dobrodošlice. Zato se često trpezarijski sto osvetli centralno, sa nešto prigušenijim delovima u okolini, kako bi se ta prijatna atmosfera pojačala. Za kuhinju je već drugačije.
Istraživanjem na internetu, posmatranjem praktičnih primera, došli smo do zaključka šta to sve treba da se objedini kako bi kuhinja u potpunosti bila funkcionalna i kako bi imala savršen dekor u pogledu uređenja i samog stila, izgleda. Brojna rešenja se mogu naći i na Mobiliart sajtu, kao i kod drugih brendova koji se bave rasvetom, a mi smo izdvojili najvažnije tipove osvetljenja za kuhinju, objedinjujući funkcionalnost, praktičnost i dekorativu.
Centralno osvetljenje za kuhinju
Kuhinja ne podnosi zagušena svetla, slabu svetlost, jer je zbog rada i pripreme hrane, pranja i čišćenja potrebno da se sve vidi. Zato je nemoguće imati u kuhinji jedan izvor svetlosti i da to bude dovoljno. Ali mora da se počne od centralnog osvetljenja, jer bez njega ništa drugo ne može da funkcioniše dovoljno dobro, niti da istakne sve svoje dobre strane. Zato je važno da se krene ne sa dna, već od vrha.
Kuhinji je potrebno kvalitetno i jako osvetljenje od plafona. To znači da je potrebno postaviti neki luster, a najbolje je da se koristi LED rasveta, te uopšte LED plafonjere, koje daju potrebnu svetlost u celom prostoru. Kada govorimo o lusterima, onda su dobar izbor oni koji se mogu pomerati, pa se svetlost može uputiti na različite stvari. Mobiliart ima neke kvalitetne izbore u tom pogledu, kao što su lusteri sa više sijalica, a od kojih se svaka može usmeriti gde vi želite i gde vam je potrebno.
Na glavni izvor svetlosti, centralni, mogu se dodati i LED rozetne. Njih ste verovatno često viđali, kao ugrađena svetla u šupljinama plafona, kada postoji ili po vrhu visećih elemenata kuhinje, čime se dejstvo centralnog osvetljenja pojačava, a kada je samo uključeno onda deluje estetski lepše i dekorativnije, što je opcija kada spremanje i kuvanje nisu u toku.
Radno osvetljenje za kuhinju
Pored centralnog osvetljenja, radno osvetljenje je neophodno svakoj modernoj i savremenijoj kuhinji. I sami znate da vam često bude mračno dok za radnom površinom nešto radite, sečite, mesite, mešate, jer leđima zaklonite LED plafonjere, a dodatnu senku prave aparati i elementi kuhinje. Zato se u ovu svrhu najviše koriste LED trake koje se mogu postaviti duž zida, ivice visećih elemenata, kao i dodatne LED sijalice na zidu ili sa strane. LED trake se jako jednostavno montiraju, dugo traju i prave savršeno radno osvetljenje. Možete ih pronaći u manjim lokalnim radnjama elektri-materijala i rasvete, u većim lancima, pa čak i na internetu, na sajtovima kao što je Mobiliart koji smo već spomenuli ili nekih drugih. Kupuju se na metar, a instalacija ne zahteva posebno znanje, niti opremu.
Ambijentalno osvetljenje za kuhinju – dekoracija
Na kraju dolazi ambijentalno osvetljenje koje se koristi isključivo u dekorativne svrhe, kao što je ugradnja LED rasvete u policama, unutar kuhinjskih elemenata, u nekim šupljinama i otvorima, kako bi doprineli prijatanu atmosferu i stvorili onaj osećaj i toplinu koji svaki dom, a posebno kuhinja treba da imaju. Iako se to već lako postigne najlepšim mirisima tek spremljene hrane.